4 miesiąc ciąży: już widać brzuch! Pamiętaj o usg w 4 miesiącu

4 miesiąc ciąży
fot.: Thinkstock
W 4 miesiącu ciąży możesz odczuć dużą ulgę, gdyż dolegliwości ciążowe zdecydowanie osłabną.

4 miesiąc ciąży trwa od 14 tygodnia ciąży do 17 tygodnia ciąży i rozpoczyna 2 trymestr ciąży. W czwartym miesiącu możesz odczuć dużą ulgę, gdyż dolegliwości ciążowe zdecydowanie osłabną. Pod koniec miesiąca twój brzuch będzie na tyle zaokrąglony, że nie będzie wątpliwości, co do ciąży. W 4 miesiącu ciąży przychodzi czas na usg!

4 miesiąc ciąży - które to tygodnie ciąży

4 miesiąc ciąży przypada od 14 do 17 tygodnia ciąży. To drugi trymestr ciąży.

Początek 2 trymestru ciąży jest zazwyczaj przez kobiety przyjmowany z entuzjazmem. W 4 miesiącu ciąży łagodnieją lub w ogóle znikają dolegliwości wczesnociążowe, takie jak mdłości, częste wizyty w toalecie i tkliwość piersi. Jedzenie zaczyna znów smakować i zachęcająco pachnieć. Będziesz miała więcej energii i chęci do działania. Warto wykorzystać ten przypływ witalności. Niestety nie jest to jednak regułą, zwłaszcza jeśli chodzi o nudności i wymioty. Każda ciąża jest inna tak jak inne są organizmy kobiet. U niektórych kobiet dolegliwości z 1 trymestru ciąży utrzymują się również w 2 trymestrze ciąży, są też przypadki, kiedy w 2 trymestrze ciąży dopiero się one pojawiają.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Brzuch w 4 miesiącu ciąży

To czas, kiedy twój brzuch bedzie się systematycznie zaokrąglał. Pod koniec 4 miesiąca ciąży zazwyczaj nie ma wątpliwości co do odmiennego stanu.

4 miesiąc ciąży: dolegliwości

Co ponadto może ci doskwierać w 4 miesiącu ciąży? Na pewno musisz przyzwyczaić się do zgagi. Progesteron i relaksyna, które produkuje twój organizm od początku ciąży, powodują rozluźnienie mięśni gładkich. Kiedy mięśnie oddzielające przełyk od żołądka rozluźniają się, treść pokarmowa wymieszana z kwasem żołądkowym cofa się do przełyku, podrażniając śluzówkę i wywołując pieczenie. W 4 miesiacu ciąży dolegliwość tę potęguje powiększająca się macica, która uciska na żołądek. Nie da się zupełnie wyeliminować tych niedogodności, ale można sobie pomóc, łagodząc objawy.

Dobrze wiedzieć
  • Sposoby na zgagę w ciąży:

·    obserwuj, jakie pokarmy nasilają dolegliwość i unikaj ich;
·    unikaj dań ostrych, smażonych, czekolady, kawy i napojów gazowanych;
·    jedz częściej, ale małe porcje;
·    jedz powoli, małymi kęsami, dokładnie przeżuwając pokarmy;
·    nie pij w trakcie posiłków, a pomiędzy nimi;
·    nie kładź się po jedzeniu;
·    utrzymuj prostą postawę, unikaj pochylania się;
·    śpij z głową i ramionami ułożonymi o 15 cm wyżej niż reszta ciała;
·    nie noś ubrań uciskających okolice żołądka;
·    wypij ciepłe mleko z miodem;
·    żuj gumę;
·    nie pal;
·    unikaj stresu.

Ze strony układu pokarmowego, poza zgagą, w 4 miesiącu ciąży mogą ci doskwierać także inne dolegliwości: wzdęcia i niestrawność. Wiele sposobów na zgagę, łagodzi również te objawy. Ponadto codzienne funkcjonowanie mogą ci utrudniać nieżyt i krwawienia z nosa. Obrzęknięta śluzówka wywołuje uczucie wiecznie zatkanego nosa, a czasami może również doprowadzić do krwawienia. Dolegliwości te łagodzą spraje nawilżające do nosa na bazie wody morskiej oraz regularne nawilżanie powietrza w domu. Nawilżacz pozwoli również zminimalizować wywołane obrzękiem śluzówki chrapanie. Jeśli to duży problem dla twojego parnera możesz również używać specjalnych plasterków naklejanych na nos i spać z uniesioną lekko głową.

>> Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu!

4 miesiąc ciąży: ruch w ciąży

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo nie ma powodu rezygnować z aktywności fizycznej. W 4 miesiącu ciąży powinnaś mieć dużo energii, znajdź więc sposób na jej spożytkowanie. Jest wiele form ruchu, które możesz uprawiać w ciąży. A może przy okazji w 4 miesiącu ciąży znajdziesz pasję, która zostanie z tobą na dłużej. Kobietom w prawidłowo przebiegającej ciąży zaleca się minimum 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego dziennie. Forma zależy od twoich preferencji i fantazji. Może to być codzienny spacer, lub serie umiarkowanych ćwiczeń.

Możesz przejrzeć propozycje klubów fitness – zazwyczaj mają one w swojej ofercie zajęcia fitness przeznaczone dla kobiet w ciąży: pilates, streching, joga... a nawet taniec brzucha. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości, możesz trenować „do telewizora”, korzystając z zestawów ćwiczeń proponowanych na płytach dvd lub w internecie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku i najlepiej po konsultacji z lekarzem. Warto również ćwiczyć mięśnie Kegla, które wzmacniają mięśnie dna miednicy. Mocne mięśnie Kegla pomagają w utrzymywaniu moczu i kału, zmniejszają ryzyko pęknięcia i konieczność nacięcia krocza, a także pozwalają czerpać większą satysfakcję ze współżycia.

Dobrze wiedzieć

W 4 miesiącu ciąży koniecznie:

  • ZAPOBIEGAJ ROZSTĘPOM

Szybko rozciągająca się skóra na brzuchu i piersiach wiąże się z dużym ryzykiem rozstępów. I choć nie ma, niestety, gwarancji, że wcieranie kremów im zapobiegnie, to na pewno znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo, że się pojawią. A więc: codziennie starannie wcieraj w skórę brzucha, piersi i ud specjalne preparaty przeciw rozstępom. Szczególnie trudnym okresem jest ciąża dla piersi, które mocno się powiększają, dlatego musisz teraz nosić nowe, większe biustonosze, doskonale podtrzymujące biust – w przeciwnym razie piersi mocno stracą na urodzie.

  • WZMOCNIJ MIĘŚNIE DNA MIEDNICY

Wzmocnione i elastyczne – ułatwiają poród, zapobiegają nietrzymaniu moczu i opuszczaniu się narządów rodnych. Dlatego warto je ćwiczyć w ciąży (i później też). Ćwiczenia polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na 8–10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu. Zaczynaj od pięciu powtórzeń w jednej serii, stopniowo dochodząc do 25 – w miarę wzmacniania się mięśni.

4 miesiąc ciąży: waga dziecka

W 4 miesiącu ciąży dziecko osiąga 10 dkg wagi i ok. 12-13 cm długości. Ma wszystkie narządy, a także rysy twarzy i linie papilarne. Przybywa mu tkanki tłuszczowej. Jego serce bije dwukrotnie szybciej niż twoje i przepompowuje dziennie ok. 30 litrów krwi.

4 miesiąc ciąży: rozwój dziecka

W 4 miesiącu ciąży dziecko odczuwa już emocje – razem z tobą cieszy się lub smuci. Płód staje się bardzo aktywny - bawi się pępowiną i zaciska piąstki, macha rączkami i nóżkami, zgina je, porusza także paluszkami. Robi salta, obraca się z boku na bok. Ruchy dziecka są skoordynowane, podyktowane sygnałami płynącymi z mózgu. Chętnie ssie kciuk, zwłaszcza wtedy, gdy jest smutny. Ma też czkawkę – to nic niepokojącego, bo czkawka w życiu płodowym nie męczy ani w żaden sposób nie szkodzi. Czkawka zdarza się, gdy maluch wyjątkowo łapczywie nałyka się wód płodowych. Możesz odczuwać ją jako regularne puknięcia, nawet kilka razy dziennie.

W 4 miesiacu ciąży dziecko zaczyna reagować na dźwięki, chociaż jego uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Naukowcy podejrzewają, że ma zdolność odczuwania wibracji poprzez skórę. Dźwięki są bowiem przewodzone przez płyn owodniowy, a dziecko odbiera je przez receptory na skórze. Co w ten sposób „słyszy”? Bicie twojego serca, krew krążącą w żyłach, odgłosy z żołądka i jelit, twój głos poprzez drgania w twoim ciele.

Sprawdź, jak traktujesz odmienny stan!
Warto wiedzieć

Początek drugiego trymestru przynosi poprawę samopoczucia. Wykorzystaj ten czas na załatwienie wszystkich spraw zawodowych i prywatnych, na które potem nie będziesz mieć siły ani czasu.

  • Zapisz się do dentysty. Choć na pozór zęby nie mają wiele wspólnego z ciążą, to jednak okazuje się, że infekcje jamy ustnej mogą być niebezpieczne dla płodu. Zanim zacznie boleć cię ząb lub dziąsła, zgłoś się do stomatologa na kontrolę. Niech wyleczy to, co się da, by potem nie pojawiły się większe problemy.
  • Poinformuj pracodawcę o ciąży. To dobry moment na taką rozmowę, ponieważ minął już czas, kiedy istniało największe ryzyko poronienia, a twój brzuszek niedługo będzie już widoczny. Dlatego poinformuj szefa, że spodziewasz się dziecka, powiedz mu, jak długo zamierzasz pracować, jak będziesz wypełniać obowiązki (może z czegoś musisz zrezygnować lub zmienić harmonogram pracy). Jeśli ciąża jest od początku zagrożona lub jeśli masz pracę, która może być dla niej niebezpieczna, porozmawiaj o tym wcześniej. Na pracodawcy spoczywa obowiązek chronienia cię od momentu, gdy będzie świadomy twojego stanu.
  • Kup spodnie ciążowe. Brzuch pojawia się zwykle dopiero w połowie ciąży, jednak już od 3.–4. miesiąca może zwiększyć ci się obwód w biodrach i spodnie zrobią się przyciasne. Odpięcie guzika i noszenie dresów na gumkę już nie wystarczy, więc kup sobie spodnie lub spódnicę ze specjalnym elastycznym pasem na brzuszek. Nie dźwigaj. Kobieta w ciąży może nosić ciężary nieprzekraczające 5 kg – tak mówi polskie prawo pracy. Nawet jeśli pracujesz za biurkiem, ogranicz dźwiganie toreb z zakupami i ciężkich przedmiotów ani nie ćwicz z hantlami, bo może to grozić poronieniem albo uszkodzić ci kręgosłup, który i tak jest nadwerężony z powodu ciąży.
Aktualizacja: 2017-07-10 Publikacja: 2016-07-06
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.