4 miesiąc ciąży: już widać brzuch! Pamiętaj o usg w 4 miesiącu

4 miesiąc ciąży
fot.: Thinkstock
W 4 miesiącu ciąży możesz odczuć dużą ulgę, gdyż dolegliwości ciążowe zdecydowanie osłabną.

4 miesiąc ciąży trwa od 14 tygodnia ciąży do 17 tygodnia ciąży i rozpoczyna 2 trymestr ciąży. W czwartym miesiącu możesz odczuć dużą ulgę, gdyż dolegliwości ciążowe zdecydowanie osłabną. Pod koniec miesiąca twój brzuch będzie na tyle zaokrąglony, że nie będzie wątpliwości, co do ciąży. W 4 miesiącu ciąży przychodzi czas na usg!

4 miesiąc ciąży - które to tygodnie ciąży

4 miesiąc ciąży przypada od 14 do 17 tygodnia ciąży. To drugi trymestr ciąży.

Początek 2 trymestru ciąży jest zazwyczaj przez kobiety przyjmowany z entuzjazmem. W 4 miesiącu ciąży łagodnieją lub w ogóle znikają dolegliwości wczesnociążowe, takie jak mdłości, częste wizyty w toalecie i tkliwość piersi. Jedzenie zaczyna znów smakować i zachęcająco pachnieć. Będziesz miała więcej energii i chęci do działania. Warto wykorzystać ten przypływ witalności. Niestety nie jest to jednak regułą, zwłaszcza jeśli chodzi o nudności i wymioty. Każda ciąża jest inna tak jak inne są organizmy kobiet. U niektórych kobiet dolegliwości z 1 trymestru ciąży utrzymują się również w 2 trymestrze ciąży, są też przypadki, kiedy w 2 trymestrze ciąży dopiero się one pojawiają.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Brzuch w 4 miesiącu ciąży

To czas, kiedy twój brzuch bedzie się systematycznie zaokrąglał. Pod koniec 4 miesiąca ciąży zazwyczaj nie ma wątpliwości co do odmiennego stanu.

4 miesiąc ciąży: dolegliwości

Co ponadto może ci doskwierać w 4 miesiącu ciąży? Na pewno musisz przyzwyczaić się do zgagi. Progesteron i relaksyna, które produkuje twój organizm od początku ciąży, powodują rozluźnienie mięśni gładkich. Kiedy mięśnie oddzielające przełyk od żołądka rozluźniają się, treść pokarmowa wymieszana z kwasem żołądkowym cofa się do przełyku, podrażniając śluzówkę i wywołując pieczenie. W 4 miesiacu ciąży dolegliwość tę potęguje powiększająca się macica, która uciska na żołądek. Nie da się zupełnie wyeliminować tych niedogodności, ale można sobie pomóc, łagodząc objawy.

Dobrze wiedzieć
  • Sposoby na zgagę w ciąży:

·    obserwuj, jakie pokarmy nasilają dolegliwość i unikaj ich;
·    unikaj dań ostrych, smażonych, czekolady, kawy i napojów gazowanych;
·    jedz częściej, ale małe porcje;
·    jedz powoli, małymi kęsami, dokładnie przeżuwając pokarmy;
·    nie pij w trakcie posiłków, a pomiędzy nimi;
·    nie kładź się po jedzeniu;
·    utrzymuj prostą postawę, unikaj pochylania się;
·    śpij z głową i ramionami ułożonymi o 15 cm wyżej niż reszta ciała;
·    nie noś ubrań uciskających okolice żołądka;
·    wypij ciepłe mleko z miodem;
·    żuj gumę;
·    nie pal;
·    unikaj stresu.

Ze strony układu pokarmowego, poza zgagą, w 4 miesiącu ciąży mogą ci doskwierać także inne dolegliwości: wzdęcia i niestrawność. Wiele sposobów na zgagę, łagodzi również te objawy. Ponadto codzienne funkcjonowanie mogą ci utrudniać nieżyt i krwawienia z nosa. Obrzęknięta śluzówka wywołuje uczucie wiecznie zatkanego nosa, a czasami może również doprowadzić do krwawienia. Dolegliwości te łagodzą spraje nawilżające do nosa na bazie wody morskiej oraz regularne nawilżanie powietrza w domu. Nawilżacz pozwoli również zminimalizować wywołane obrzękiem śluzówki chrapanie. Jeśli to duży problem dla twojego parnera możesz również używać specjalnych plasterków naklejanych na nos i spać z uniesioną lekko głową.

>> Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu!

4 miesiąc ciąży: ruch w ciąży

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo nie ma powodu rezygnować z aktywności fizycznej. W 4 miesiącu ciąży powinnaś mieć dużo energii, znajdź więc sposób na jej spożytkowanie. Jest wiele form ruchu, które możesz uprawiać w ciąży. A może przy okazji w 4 miesiącu ciąży znajdziesz pasję, która zostanie z tobą na dłużej. Kobietom w prawidłowo przebiegającej ciąży zaleca się minimum 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego dziennie. Forma zależy od twoich preferencji i fantazji. Może to być codzienny spacer, lub serie umiarkowanych ćwiczeń.

Możesz przejrzeć propozycje klubów fitness – zazwyczaj mają one w swojej ofercie zajęcia fitness przeznaczone dla kobiet w ciąży: pilates, streching, joga... a nawet taniec brzucha. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości, możesz trenować „do telewizora”, korzystając z zestawów ćwiczeń proponowanych na płytach dvd lub w internecie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku i najlepiej po konsultacji z lekarzem. Warto również ćwiczyć mięśnie Kegla, które wzmacniają mięśnie dna miednicy. Mocne mięśnie Kegla pomagają w utrzymywaniu moczu i kału, zmniejszają ryzyko pęknięcia i konieczność nacięcia krocza, a także pozwalają czerpać większą satysfakcję ze współżycia.

Dobrze wiedzieć

W 4 miesiącu ciąży koniecznie:

  • ZAPOBIEGAJ ROZSTĘPOM

Szybko rozciągająca się skóra na brzuchu i piersiach wiąże się z dużym ryzykiem rozstępów. I choć nie ma, niestety, gwarancji, że wcieranie kremów im zapobiegnie, to na pewno znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo, że się pojawią. A więc: codziennie starannie wcieraj w skórę brzucha, piersi i ud specjalne preparaty przeciw rozstępom. Szczególnie trudnym okresem jest ciąża dla piersi, które mocno się powiększają, dlatego musisz teraz nosić nowe, większe biustonosze, doskonale podtrzymujące biust – w przeciwnym razie piersi mocno stracą na urodzie.

  • WZMOCNIJ MIĘŚNIE DNA MIEDNICY

Wzmocnione i elastyczne – ułatwiają poród, zapobiegają nietrzymaniu moczu i opuszczaniu się narządów rodnych. Dlatego warto je ćwiczyć w ciąży (i później też). Ćwiczenia polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na 8–10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu. Zaczynaj od pięciu powtórzeń w jednej serii, stopniowo dochodząc do 25 – w miarę wzmacniania się mięśni.

4 miesiąc ciąży: waga dziecka

W 4 miesiącu ciąży dziecko osiąga 10 dkg wagi i ok. 12-13 cm długości. Ma wszystkie narządy, a także rysy twarzy i linie papilarne. Przybywa mu tkanki tłuszczowej. Jego serce bije dwukrotnie szybciej niż twoje i przepompowuje dziennie ok. 30 litrów krwi.

4 miesiąc ciąży: rozwój dziecka

W 4 miesiącu ciąży dziecko odczuwa już emocje – razem z tobą cieszy się lub smuci. Płód staje się bardzo aktywny - bawi się pępowiną i zaciska piąstki, macha rączkami i nóżkami, zgina je, porusza także paluszkami. Robi salta, obraca się z boku na bok. Ruchy dziecka są skoordynowane, podyktowane sygnałami płynącymi z mózgu. Chętnie ssie kciuk, zwłaszcza wtedy, gdy jest smutny. Ma też czkawkę – to nic niepokojącego, bo czkawka w życiu płodowym nie męczy ani w żaden sposób nie szkodzi. Czkawka zdarza się, gdy maluch wyjątkowo łapczywie nałyka się wód płodowych. Możesz odczuwać ją jako regularne puknięcia, nawet kilka razy dziennie.

W 4 miesiacu ciąży dziecko zaczyna reagować na dźwięki, chociaż jego uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Naukowcy podejrzewają, że ma zdolność odczuwania wibracji poprzez skórę. Dźwięki są bowiem przewodzone przez płyn owodniowy, a dziecko odbiera je przez receptory na skórze. Co w ten sposób „słyszy”? Bicie twojego serca, krew krążącą w żyłach, odgłosy z żołądka i jelit, twój głos poprzez drgania w twoim ciele.

Sprawdź, jak traktujesz odmienny stan!
Aktualizacja: 2016-12-09 Publikacja: 2016-07-06
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.