5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży

Leki w ciąży
fot.: thinkstockphotos.com
W ciąży przed zażyciem jakiegokolwiek lekarstwa lepiej skonsultować się z ginekologiem.

Pewnie nieraz słyszałaś, że sztuczne witaminy wcale nie są takie dobre i najlepiej ich nie stosować. Jednak nie dotyczy to kobiet w ciąży. Sprawdź 5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży.

Od lat trwa dyskusja o tym, czy stosowanie suplementów witaminowo-mineralnych jest korzystne dla zdrowia. Pojawiają się głosy, że nie warto ich łykać, bo zróżnicowana dieta to najlepsze i zupełnie wystarczające źródło witamin i minerałów. Ale w ciąży jest inaczej. Przyszłe mamy nie powinny rezygnować z preparatów zawierających witaminy, minerały i inne cenne składniki odżywcze. Przeczytaj dlaczego.

5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży: jedzenie nie zaspokoi obecnego zapotrzebowania

Zdrowe jedzenie to nie wszystko! Dlatego właśnie powinnaś łykać witaminy w ciąży. W ciągu tych bardzo ważnych dla ciebie 40 tygodni znacznie wzrasta zapotrzebowanie organizmu kobiety na wiele składników odżywczych, bo są one niezbędne do rozwoju płodu. I nawet jeśli będziesz odżywiała się wzorcowo, to nie jesteś w stanie samą dietą zaspokoić tego zapotrzebowania. A przyszłym mamom często trudno się dobrze odżywiać, bo wiele z nich cierpi na mdłości i wymioty, co mocno ogranicza jadłospis. Dlatego suplementy to doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku takich składników jak kwas foliowy, witamina D3 i DHA – ich dostarczanie z jedzeniem jest mocno niezadowalające. Także synteza skórna witaminy D3 pod wpływem słońca jesienią i zimą jest na niskim poziomie.

>> Przeczytaj: Witaminy dla ciężarnej. 5 najważniejszych dla rozwoju dziecka >>  

5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży: suplementy są zalecane przez specjalistów

Wśród powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży są również zalecenia specjalistów. W przypadku suplementacji w ciąży nie musisz się zdawać na artykuły w prasie czy książki takich lub innych autorów. Tu sprawa jest jasna: przyjmowanie określonych składników pokarmowych zalecają lekarze i specjaliści z towarzystw medycznych i naukowych. Trudno podważać ich kompetencje i kwestionować zalecenia – nie biorą się one z powietrza, tylko są wynikiem badań naukowych.

5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży: zapewnisz dziecku optymalne warunki do rozwoju

Zapewne chcesz dać dziecku wszystko, co najlepsze. Dlaczego więc powinnaś łykać witaminy w ciąży? Składniki zawarte w ciążowych suplementach mają udowodniony korzystny wpływ na płód. Dostarczając ich dziecku, zapewniasz mu najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Dotyczy to zwłaszcza wybranej grupy kilku konkretnych składników odżywczych – i tylko one są zalecane dla wszystkich ciężarnych. Każdy z nich odgrywa ważną rolę w rozwoju płodowym dziecka, np. kwas foliowy chroni przed wadami układu nerwowego, a DHA jest niezbędny do rozwoju mózgu i wzroku. 

>> Zobacz: Prawdy i mity o DHA. Co musisz wiedzieć o tym kwasie tłuszczowym w ciąży? >>

5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży: preparaty ciążowe są dobrze przebadane i bezpieczne

Wśród powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży jest również ten: kupując w aptece suplement dla ciężarnych, możesz być pewna, że jest on dokładnie przebadany i maksymalnie dostosowany do potrzeb przyszłych mam. Chodzi nie tylko o skład – zgodny z zaleceniami lekarzy – ale też bezpieczeństwo: składniki odżywcze dla przyszłych mam powinny pochodzić z najlepszych źródeł, a metody ich pozyskiwania spełniać najwyższe standardy jakości. A wracając do składu: wybieraj te preparaty, w których najważniejsze składniki występują w dawkach zgodnych z zaleceniami ekspertów.

5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży: wpływa to na lepsze zdrowie dziecka w przyszłości

Badacze twierdzą, że już w okresie płodowym (i pierwszych dwóch latach życia) przez odpowiednią podaż składników odżywczych można wpłynąć na zaprogramowanie metabolizmu człowieka. Organizm dziecka, które w życiu płodowym nie dostawało odpowiedniej ilości składników odżywczych, jest zaprogramowany do odkładania tkanki tłuszczowej, co sprzyja rozwojowi otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych w wieku dorosłym. Podstawą programowania żywieniowego jest dieta matki, ale suplementy też odgrywają ważną rolę. Znając już 5 powodów, dla których powinnaś łykać witaminy w ciąży, na pewno nie będziesz miała wątpliwości, co jest dla was odpowiednie.

To powinna przyjmować każda przyszła mama (dawki dzienne):
kwas foliowy 400 mcg
jod 200 mcg
witamina D3 2000 j.m.
DHA 500-600 mg

>> Dołącz do dyskusji o witaminach w ciąży na forum Mjakmama24.pl >>

Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2015-11-17
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.