1 trymestr ciąży - dolegliwości ciążowe na początku ciąży

Dolegliwości ciążowe w pierwszym trymestrze ciąży
fot.: photos.com

Na początku ciąży będziesz odczuwała wiele dolegliwości. Warto wiedzieć co mieści się w normie w 1 trymestrze, a na co powinnaś uważać. Sprawdź, czego możesz się spodziewać oprócz typowych mdłości i wymiotów w ciąży. Oto co czeka cię w 1 trymestrze ciąży.

Zanik miesiączki  dla większości kobiet jest oznaką zajścia w ciążę. Gdy potwierdzą swoje przypuszczenia testem ciążowym, zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że przez najbliższe 9 miesiący w ich ciele będzie rozwijało się nowe życie. Najbardziej zasadniczym etapem w rozwoju dziecka jest 1 trymestr ciąży. Pierwszy trymestr trwa od dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży. Już po 8. tygodniach od zapłodnienia formują się zawiązki wszystkich narządów i organów dziecka.

>>Przeczytaj także: Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?<<

1 trymestr ciąży (1-13 tydzień): dolegliwości mieszczące się w normie

  • Nudności i wymioty - nazywa często porannymi, niestety mogą dokuczać przez cały dzień i wywoływać niechęć w stosunku do pewnych smaków i zapachów. Nie ma znaczenia, że wcześniej mogłaś coś bardzo lubić, w ciąży możesz reagować negatywnie nawet na ulubione potrawy.
  • Tkliwość piersi - kiedy zachodzisz w ciążę twój biust staje się pełniejszy, cięższy i lekko obrzmiały. Piersi stają się bardzo wrażliwe na dotyk i napięte. Wiąże się to ze sporą bolesnością przy ucisku.
  • Zmęczenie i senność - ataki senności, zmęczenie i znużenie, nawet skrajne jest czym normalnym kiedy jesteś w ciąży. To reakcja twojego organizmu na burzliwe zmiany hormonalne.
  • Częste oddawanie moczu - hormony ciążowe powodują przekrwienie układu moczowego oraz powiększenie macicy. Znajdująca się nisko w miednicy macica uciska pęcherze moczowy i sprawia, że musisz znacznie częściej odwiedzać toaletę.
  • Zgaga - pod wpływem progesteronu następuje rozluźnienie zwieracza między przełykiem a żołądkiem, a co za tym idzie następuje cofanie treści żołądkowej. Wywołuje to uczucie kwaśnego posmaku i piekący ból w przełyku, gardle oraz za mostkiem.
  • Zaparcia - za nie również odpowiedzialny jest progesteron, który poprzez osłabienie mięśni jelit zmniejsza sprawność ich funkcjonowania. Kłopoty z regularnym wypróżnieniem mogą pojawić się już na początku ciąży i trwać aż do jej zakończenia.
  • Bóle i zawroty głowy - w ciąży znacznie częściej będą ci dokuczały skoki ciśnienia, spadki ciśnienia zwłaszcza na początku ciąży mogą być bardzo nagłe, zwłaszcza podczas gwałtownego wstawania czy zmiany pozycji.

Czytaj także: >> Czego nie wolno robić ci w pierwszym trymestrze ciąży? [10 absolutnie zakazanych rzeczy] >>

1 trymestr ciąży (1-13 tydzień): dolegliwości, na które musisz uważać

  • Omdlenia - jeżeli wywołują je nagłe spadki ciśnienia krwi, to nie musisz się nimi przejmować. Poinformuj o nich ginekologa, aby mieć możliwość wykluczenia innych przyczyn.
  • Krwawienie - jeżeli zauważysz, że krwawienie z pochwy jest bardzo obfite lub w kolorze żywej, intensywnej czerwieni, natychmiast udaj się do lekarza. To może być oznaka poronienia lub ciąży pozamacicznej.
  • Ból podbrzusza o charakterze skurczowym - jeżeli zauważysz, że bólowi brzucha towarzyszą skurcze oraz, że odczywasz silne bóle barków i odbytnicy, powinnaś sprawdzić czy nie oznaczają one ciąży pozamacicznej.

>>Zobacz także: 8 sprawdzonych sposobów na mdłości i wymioty w ciąży!<<

Badania w ciąży - trymestr pierwszy

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w pierwszym trymestrze ciąży.

Nie przegap

Polecamy też

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-07-10 Publikacja: 2016-04-11
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.