Zagrożona ciąża - przyczyny poronienia, czy jest możliwa ciąża po poronieniu?

Zdążyć przed poronieniem
fot.: photos.com

Poronienie jest ogromnym szokiem i wstrząsem dla niedoszłej matki. Utrata ciąży przed 22 tygodniem jej trwania jest ogromnym przeżyciem, pozostawiającym piętno na psychice kobiety. Jak twierdzi dr n.med. Tomasz Niemiec, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, poronienia zdarzają się najczęściej, gdy kobieta w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest w ciąży. Około 50 proc. poronień wynika właśnie z tego względu.

Poronienie może mieć różne przyczyny. Mimo wszystko jednak utrata ciąży nie oznacza, że kobieta nigdy już nie urodzi dziecka. Wsparcie hormonalne jakie może jej zapewnić szpital pomaga urodzić wymarzone dziecko. Ważne jednak, aby w przypadku poronienia mieć świadomość, że mogło ono nastąpić na skutek złego stanu ogólnego matki - zdrowie kobiety podczas ciąży jest niezwykle istotne. Przyczyny poronienia mogą jednak leżeć również po stronie płodu. Warto zrozumieć jakie są przyczyny poronień i jak sobie radzić jeżeli stracimy ciążę, a wciąż pragniemy dziecka.

Dobrze wiedzieć

Jeśli grozi ci poronienie:

  • najważniejsze jest leżenie i spokój. Dostaniesz leki rozkurczowe i hormony podtrzymujące ciążę;
  • musisz przejść na lekkostrawną dietę i wyregulować wypróżnienia;
  • gdyby pojawiły się silne, skurczowe bóle, konieczne będzie leczenie szpitalne.

Jeżeli czujesz skurcze macicy, czyli ból w dole brzucha, masz krwawienie jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Nie przegap

Poronienie: przyczyny

Przyczyny poronienia mogą leżeć po stronie matki i płodu. Płód mógł mieć np. poważną wadę genetyczną, co prowadzi do utraty około połowy kilkutygodniowych ciąż. - Poronieniu ulega również płód uszkodzony, np. przez toksyczne działanie leków, środków chemicznych, alkoholu, narkotyków - dodaje dr Renata Jaczyńska, ginekolog z IMiD w Warszawie.- Trzeba też pamiętać o możliwości nieprawidłowego zagnieżdżenia się jaja płodowego w macicy, którego efektem jest poronienie.

Kobieta może nie wiedzieć o tym, że ma wadliwą budowę macicy. Przyczyną poronień bywają też mięśniaki macicy i polipy macicy oraz zrosty wewnątrz tego narządu związane np. ze zbyt energicznie przeprowadzonym łyżeczkowaniem. - Często utrata kilkunastotygodniowej ciąży jest spowodowana niewydolnością szyjki macicy - twierdzi dr Jaczyńska. - Oznacza to, że szyjka za wcześnie rozwiera się i skraca. Z takim problemem spotykamy się u kobiet, które przebyły zabiegi na szyjce macicy, np. konizację (wycinanie tkanek) czy rozszerzanie szyjki, będące przygotowaniem do zabiegu łyżeczkowania jamy macicy.

Warto wiedzieć, że każdy poród może doprowadzić do uszkodzeń szyjki. Im częściej kobieta rodziła, tym niebezpieczeństwo jest większe. Stan szyjki można ocenić w badaniu usg. U niektórych kobiet konieczne jest profilaktyczne założenie okrężnego szwu na szyjkę macicy. Wskazane jest też leżenie i unikanie stosunków płciowych.

Pobyt na oddziale patologii ciąży

Oddział patologii ciąży - to określenie źle kojarzy się przyszłym mamom. Niesłusznie - patologia ciąży jest oddziałem gdzie kobieta ciężarna, znajdzie najlepszą możliwą pomoc. Na oddział patologii ciąży trafiają pacjentki z rozmaitymi problemami związanymi z przebiegiem ciąży takimi jak: przenoszenie ciąży, ryzyko przedwczesnego porodu, nadciśnienie w ciąży, cholestaza, cukrzyca ciężarnych czy łożysko przodujące.

, { url: 'http://videodemo.supermedia.pl/p/103/sp/10300/flvclipper/entry_id/0_fki48sax/version/0', title: 'USG w ciąży WIDEO. Jak wygląda badanie usg' }, { url: 'http://videodemo.supermedia.pl/p/103/sp/10300/flvclipper/entry_id/0_30soq476/version/0', title: 'Bóle brzucha w ciąży' }, { url: 'http://videodemo.supermedia.pl/p/103/sp/10300/flvclipper/entry_id/0_pbi97d5g/version/0', title: 'Poronienie' }, { url: 'http://videodemo.supermedia.pl/p/103/sp/10300/flvclipper/entry_id/0_zimc2dca/version/0', title: 'Ciąża pozamaciczna' }

Poronienie: rola hormonów i genetyki

Olbrzymią rolę w podtrzymaniu ciąży odgrywają hormony. Największym zagrożeniem dla wczesnej ciąży jest niewydolność ciałka żółtego. Z czasem, około 7-9 tygodnia ciąży łożysko zaczyna przejmować główną funkcję podtrzymującą życie płodu. Wtedy maleje znaczenie ciałka żółtego i zagrożenie mija. Niezwykle ważne są hormony tarczycy. Jeśli ta nie pracuje prawidłowo, może nastąpić utrata ciąży.

- Większość kobiet, które raz poroniły, w trakcie kolejnych ciąż otrzymuje wsparcie hormonalne - wyjaśnia dr Jaczyńska. - Bada się poziom hormonów we krwi i dobiera leczenie do wyników.

- Jeśli dochodzi do poronienia, należy się przyjrzeć zdrowiu kobiety - mówi dr Niemiec. - Cukrzyca, choroby wątroby, nerek i zakaźne, np. grypa, odra, różyczka, toksoplazmoza, mogą mieć zły wpływ na przebieg ciąży. Jeśli kobieta cierpi na przewlekłe schorzenie, ważne, by jej stan ustabilizował się, zanim zajdzie w ciążę.

Ojciec dziecka również może być "winny" poronieniu - jeżeli np. jest nosicielem wady genetycznej, która u niego się nie ujawnia, a szkodzi następnemu pokoleniu. Wiek przyszłego ojca (ponad 55 lat) także zwiększa ryzyko powstania wad płodu. Warto w takich przypadkach zrobić badania prenatalne. - Mało o tym mówimy, ale uraz psychiczny też może spowodować poronienie - dodaje dr Niemiec.

Poronienie: czy można zajść w ciążę po poronieniu?

- Po pierwszym poronieniu trzeba poddać się badaniu ginekologicznemu, zrobić cytologię i usg. narządu rodnego pod kątem ewentualnych wad anatomicznych - mówi dr Niemiec. - Warto wykonać podstawowe analizy krwi i moczu, zbadać poziom antyciał przeciwko wirusowi cytomegalii, różyczki oraz przeciwko toksoplazmozie.

W przypadku poronień nawykowych (trzech kolejnych) przeprowadza się szczegółową diagnostykę. Wykonuje się m.in. histeroskopię (oglądanie wnętrza macicy w powiększeniu przez specjalny wziernik) i bada poziom przeciwciał antyfosfolipidowych (ich obecność świadczy o problemach z zagnieżdżeniem się jajeczka). Trzeba też zasięgnąć porady genetyka. Olbrzymi stres związany z poronieniem u wielu kobiet powoduje znaczne pogorszenie samopoczucia, aż do depresji włącznie. Jeśli cierpienie psychiczne staje się trudne do zniesienia, warto zasięgnąć porady psychologa. Po utracie ciąży zostaje olbrzymia pustka, którą większość kobiet pragnie wypełnić jak najszybszym zajściem w ciążę. Ale nie powinny się spieszyć. - Przed zajściem w kolejną ciążę warto odczekać przynajmniej 3-6 miesięcy - przekonuje dr Niemiec. - To jest czas konieczny do regeneracji błony śluzowej macicy i powrotu funkcji jajników. - Jakie jest ryzyko, że stracę następną ciążę? - pyta każda kobieta, która poroniła. Niestety, wzrasta ono o 25 proc. w stosunku do pierwszej ciąży. Jeśli poronień było kilka, ryzyko jest jeszcze większe.

źródło: miesięcznik "Zdrowie" Aktualizacja: 2017-02-23 Publikacja: 2011-03-23
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.