Zagrożona ciąża - przyczyny poronienia, czy jest możliwa ciąża po poronieniu?

2020-05-27 10:35

Poronienie jest ogromnym szokiem i wstrząsem dla niedoszłej matki. Utrata ciąży przed 22 tygodniem jej trwania jest ogromnym przeżyciem, pozostawiającym piętno na psychice kobiety. Specjaliści przekonują, że poronienia zdarzają się najczęściej, gdy kobieta w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest w ciąży. Około 50 proc. poronień wynika właśnie z tego względu.

Przyczyny poronienia
Autor: Getty Images

Poronienie może mieć różne przyczyny. Mimo wszystko jednak utrata ciąży nie oznacza, że kobieta nigdy już nie urodzi dziecka. Wsparcie hormonalne jakie może jej zapewnić szpital pomaga urodzić wymarzone dziecko. Ważne jednak, aby w przypadku poronienia mieć świadomość, że mogło ono nastąpić na skutek złego stanu ogólnego matki - zdrowie kobiety podczas ciąży jest niezwykle istotne.

Przyczyny poronienia mogą jednak leżeć również po stronie płodu. Warto zrozumieć jakie są przyczyny poronień i jak sobie radzić jeżeli stracimy ciążę, a wciąż pragniemy dziecka.

Spis treści

  1. Poronienie: przyczyny
  2. Pobyt na oddziale patologii ciąży
  3. USG w ciąży - po co się je wykonuje?
  4. Bóle brzucha w ciąży
  5. Jak często dochodzi do poronienia?
  6. Ciąża pozamaciczna
  7. Poronienie: rola hormonów i genetyki
  8. Poronienie: czy można zajść w ciążę po poronieniu?
Dobrze wiedzieć

Jeśli grozi ci poronienie:

  • najważniejsze jest leżenie i spokój. Dostaniesz leki rozkurczowe i hormony podtrzymujące ciążę;
  • musisz przejść na lekkostrawną dietę i wyregulować wypróżnienia;
  • gdyby pojawiły się silne, skurczowe bóle, konieczne będzie leczenie szpitalne.

Jeżeli czujesz skurcze macicy, czyli ból w dole brzucha, masz krwawienie jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Poronienie: przyczyny

Przyczyny poronienia mogą leżeć po stronie matki i płodu. Płód mógł mieć np. poważną wadę genetyczną, co prowadzi do utraty około połowy kilkutygodniowych ciąż. - Poronieniu ulega również płód uszkodzony, np. przez toksyczne działanie leków, środków chemicznych, alkoholu, narkotyków - dodaje dr Renata Jaczyńska, ginekolog z IMiD w Warszawie.- Trzeba też pamiętać o możliwości nieprawidłowego zagnieżdżenia się jaja płodowego w macicy, którego efektem jest poronienie.

Kobieta może nie wiedzieć o tym, że ma wadliwą budowę macicy. Przyczyną poronień bywają też mięśniaki macicy i polipy macicy oraz zrosty wewnątrz tego narządu związane np. ze zbyt energicznie przeprowadzonym łyżeczkowaniem. - Często utrata kilkunastotygodniowej ciąży jest spowodowana niewydolnością szyjki macicy - twierdzi dr Jaczyńska. - Oznacza to, że szyjka za wcześnie rozwiera się i skraca. Z takim problemem spotykamy się u kobiet, które przebyły zabiegi na szyjce macicy, np. konizację (wycinanie tkanek) czy rozszerzanie szyjki, będące przygotowaniem do zabiegu łyżeczkowania jamy macicy.

Warto wiedzieć, że każdy poród może doprowadzić do uszkodzeń szyjki. Im częściej kobieta rodziła, tym niebezpieczeństwo jest większe. Stan szyjki można ocenić w badaniu usg. U niektórych kobiet konieczne jest profilaktyczne założenie okrężnego szwu na szyjkę macicy. Wskazane jest też leżenie i unikanie stosunków płciowych.

Pobyt na oddziale patologii ciąży

Oddział patologii ciąży - to określenie źle kojarzy się przyszłym mamom. Niesłusznie - patologia ciąży jest oddziałem gdzie kobieta ciężarna, znajdzie najlepszą możliwą pomoc. Na oddział patologii ciąży trafiają pacjentki z rozmaitymi problemami związanymi z przebiegiem ciąży takimi jak: przenoszenie ciąży, ryzyko przedwczesnego porodu, nadciśnienie w ciąży, cholestaza, cukrzyca ciężarnych czy łożysko przodujące.

USG w ciąży - po co się je wykonuje?

Badanie USG w ciąży jest jednym z najbardziej powszechnych sposobów wykrywania ciąży oraz wstępnej diagnostyki rozwoju płodu. USG wykonuje się kilkukrotnie w trakcie ciąży. Czasami nawet przy każdej wizycie u ginekologa. By rozwiać obawy przyszłych mam, specjaliści potwierdzają brak szkodliwego oddziaływania badania ultrasonograficznego na dziecko.

Bóle brzucha w ciąży

Bóle brzucha w ciąży mogą mieć kilka przyczyn. Powodem może być: rozciąganie się macicy, kłopoty z łożyskiem, ciąża pozamaciczna, czy na przykład skurcze Braxtona-Hicksa. Brzuch może boleć w ciąży także z przyczyn gastrycznych takich jak wzdęcia i zaparcia. Zawsze jednak warto odwiedzić lekarza i pozwolić mu postawić diagnozę.

Jeśli oprócz bólu brzucha - zaczęłaś krwawić - nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Czytaj: Krwawienie w ciąży - co oznacza krwawienie z dróg rodnych?

Jak często dochodzi do poronienia?

Poronienie, czyli utrata ciąży zdarza się dość często. Według statystyk co szósta ciąża kończy się stratą nienarodzonego dziecka. Jest wiele przyczyn niepowodzeń położniczych. Począwszy od wad w budowie jaja płodowego, poprzez stany zapalne, zakażenia, choroby (np. cukrzyca), aż do wad budowy plemnika.

Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ciąża ektopowa) jest trudna do zdiagnozowania. Jej objawy takie same jak w przypadku prawidłowej ciąży: zanik miesiączki, nudności, wymioty, tkliwość piersi czy częste oddawanie moczu. Dlatego gdy tylko wynik testu ciążowego będzie dodatki - warto szybko umówić się na wizytę u ginekologa.

Poronienie: rola hormonów i genetyki

Olbrzymią rolę w podtrzymaniu ciąży odgrywają hormony. Największym zagrożeniem dla wczesnej ciąży jest niewydolność ciałka żółtego. Z czasem, około 7-9 tygodnia ciąży łożysko zaczyna przejmować główną funkcję podtrzymującą życie płodu. Wtedy maleje znaczenie ciałka żółtego i zagrożenie mija. Niezwykle ważne są hormony tarczycy. Jeśli ta nie pracuje prawidłowo, może nastąpić utrata ciąży.

- Większość kobiet, które raz poroniły, w trakcie kolejnych ciąż otrzymuje wsparcie hormonalne - wyjaśnia dr Jaczyńska. - Bada się poziom hormonów we krwi i dobiera leczenie do wyników.

Ginekolodzy apelują również, aby w przypadku poronienia przyjrzeć się zdrowiu kobiety, ponieważ wiele chorób może mieć zły wpływ na przebieg ciąży. Choroby przewlekłe należy ustabilizować zanim kobieta zajdzie w ciążę. Choroby, którym trzeba szczególnie się przyjrzeć, to:

Ojciec dziecka również może być "winny" poronieniu - jeżeli np. jest nosicielem wady genetycznej, która u niego się nie ujawnia, a szkodzi następnemu pokoleniu. Wiek przyszłego ojca (ponad 55 lat) także zwiększa ryzyko powstania wad płodu. Warto w takich przypadkach zrobić badania prenatalne.

Poronienie: czy można zajść w ciążę po poronieniu?

W przypadku poronień nawykowych (trzech kolejnych) przeprowadza się szczegółową diagnostykę. Wykonuje się m.in. histeroskopię (oglądanie wnętrza macicy w powiększeniu przez specjalny wziernik) i bada poziom przeciwciał antyfosfolipidowych (ich obecność świadczy o problemach z zagnieżdżeniem się jajeczka).

Trzeba też zasięgnąć porady genetyka. Olbrzymi stres związany z poronieniem u wielu kobiet powoduje znaczne pogorszenie samopoczucia, aż do depresji włącznie. Jeśli cierpienie psychiczne staje się trudne do zniesienia, warto zasięgnąć porady psychologa.

Po utracie ciąży zostaje olbrzymia pustka, którą większość kobiet pragnie wypełnić jak najszybszym zajściem w ciążę. Ale nie powinny się spieszyć. Jak zgodnie przekonują specjaliści - przed zajściem w kolejną ciążę warto odczekać przynajmniej 3-6 miesięcy. To jest czas konieczny do regeneracji błony śluzowej macicy i powrotu funkcji jajników.

- Jakie jest ryzyko, że stracę następną ciążę? - pyta każda kobieta, która poroniła. Niestety, wzrasta ono o 25 proc. w stosunku do pierwszej ciąży. Jeśli poronień było kilka, ryzyko jest jeszcze większe.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza