Atopowe zapalenie skóry w ciąży: jak sobie z nim radzić?

AZS w ciąży
fot.: photos.com
Atopowe zapalenie skóry w ciąży może się zaostrzyć lub przeciwnie - jego objawy mogą zmniejszyć intensywność.

Atopowe zapalenie skóry w ciąży może mieć różny przebieg, ponieważ reakcje skóry atopowej w tym czasie są bardzo indywidualne. Niekiedy jej stan może się znacząco poprawić, a bywa i tak, że objawy AZS się zaostrzają. Przeczytaj, jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry w ciąży.

Sytuacje, kiedy ciężarna musi zmierzyć się z atopowym zapaleniem skóry, są dwie. Pierwsza – kiedy w ciążę zachodzi kobieta już cierpiąca na tę chorobę. Druga – co zdarza się bardzo rzadko – gdy AZS ujawnia się dopiero w trakcie trwania ciąży. Bywa tak u tych kobiet, które wcześniej (nawet w okresie wczesnego dzieciństwa) miały atopowoe zapalenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry w ciąży: indywidualne reakcje skóry

Dermatolodzy szacują, że atopowe zapalenie skóry dotyka już od 10 do 15 procent Polaków. W tej grupie pewien odsetek to młode kobiety, chcące zajść w ciążę albo spodziewające się potomka. Przez fora internetowe poświęcone tej chorobie niekiedy przewija się więc pytanie, skierowane do mam z tą chorobą: "Jak wasza skóra zareagowała na ciążę?", "Czy pojawiło się atopowe zapalenie skóry w ciąży?". I nie ma na nie jednej odpowiedzi. Dlaczego?

>>Przeczytaj również: Jak pielęgnować skórę dziecka z atopowym zapaleniem skóry>>

– Reakcje skóry zawsze są bardzo indywidualne. Może być albo lepiej, albo gorzej, albo tak samo jak przed ciążą, i nikt nie wie, czemu tak jest, bo na kobietach ciężarnych nie prowadzi się żadnych badań. Podobnie wielką niewiadomą jest to, czemu niektóre kobiety atopowe zapalenie skóry dopada właśnie w czasie ciąży. Obserwuję to bardzo rzadko, ale takie przypadki się zdarzają – wyjaśnia prof. Anna Zalewska-Janowska, specjalista alergolog i dermatolog wenerolog, kierownik Zakładu Psychodermatologii w Katedrze Immunologii Klinicznej i Mikrobiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem, jaki o tym decyduje, jest stres związany z ciążą, być może mają tu znaczenie zmiany hormonalne, zachodzące w trakcie tego okresu, które sprawiają, że skóra staje się dużo bardziej wrażliwa.

>>Przeczytaj również, jak radzić sobie z innymi dolegliwościami skórnymi niż atopowe zapalenie skóry w ciąży>>

Atopowe zapalenie skóry w ciąży: najważniejsza jest pielęgnacja

Jeśli na atopowe zapalenie skóry cierpisz od lat, a po zajściu w ciążę stan twojej skóry znacząco się poprawił, uważaj się za szczęściarę. Także niewielkie zmiany nie są powodem do niepokoju – wystarczy je odpowiednio pielęgnować, by skóra była we względnie dobrej kondycji. Ale zdarza się, że stan skóry pogarsza się, czasem z dnia na dzień. W ciąży skóra bowiem zazwyczaj się wysusza, co jest związane ze spowolnieniem (za sprawą działania hormonów) pracy gruczołów łojowych. Nie jest to korzystne dla kobiet z atopowym zapaleniem skóry w ciąży i innych osób z tym schorzeniem, która jest sucha z natury, z powodu dużo słabszej bariery naskórkowej. Ogrzewanie dodatkowo ją wysusza, a ciepłe ubrania i pot – silnie drażnią. Nie wolno więc zapominać o codziennej, starannej pielęgnacji, dzięki której można zmniejszyć objawy choroby. Najważniejsze, by skórę systematycznie natłuszczać za pomocą emolientów – kosmetyków, które odtwarzają płaszcz lipidowy naskórka, zapobiegają zbyt szybkiej utracie wilgoci i zmniejszają uczucie swędzenia. Kosmetyków zawierających emolienty jest wiele – podczas ciąży dozwolone są wszystkie, sztuką jest tylko dobór preparatów, które skóra będzie dobrze tolerowała. Gdy już taki znajdziesz, nakładaj go na skórę w ciągu dnia co dwie, trzy godziny (tyle zwykle utrzymuje się ich działanie). Osobom z atopowym zapaleniem skóry zalecane są również lecznicze kąpiele z dodatkiem emolientów. Powinny odbywać się w wodzie o temperaturze ciała (ok. 37°C) i trwać 10–15 minut. Do mycia używaj środków przeznaczonych dla alergików. Po kąpieli delikatnie osusz skórę, przykładając ręcznik do ciała, i w ciągu trzech minut nałóż solidną porcję emolientu (wtedy uzyskasz najlepszy efekt nawilżający).

Swoim pacjentkom zalecam również stosowanie preparatów z tlenkiem cynku, np. pastę cynkową zmieszaną domowym sposobem z alantanem – mówi prof. Zalewska-Janowska. – Są bardzo skuteczne, działają przeciwzapalnie, a przy tym nie dają efektów ubocznych i nie ma przeciwwskazań do stosowania podczas ciąży.

>>Przeczytaj również: Czy w ciąży jesteś skazana na rozstępy?>>

Atopowe zapalenie skóry w ciąży: ostrożnie z lekami

Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów atopowego zapalenia skóry w ciąży w fazie zaostrzenia choroby jest świąd skóry. Tak silny, że nie sposób normalnie funkcjonować. Drapanie tylko pogarsza sprawę, bo rozdrapana do krwi skora jest podatna na zakażenia. W fazie zaostrzenia skóra jest też mocno podrażniona, łuszczy się, czasem pęka i tworzą się na niej pęcherzyki, z których sączy się płyn. Gdy pęcherzyki pękają, na skórze jest wiele ranek, które łatwo zainfekować bakteriami albo grzybami. Wtedy niezbędne jest leczenie. Niestety, większość leków dermatologicznych podczas ciąży jest zakazana ze względu na ryzyko ich negatywnego wpływu na płód. W przypadku niektórych leków nie należy wręcz zachodzić w ciążę w ciągu 2 lat od zakończenia terapii. Dlatego kobiety, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, powinny jeszcze przed zajściem w ciążę wyleczyć skórę, a potem być w kontakcie z dermatologiem. Co, jeśli podczas ciąży dojdzie do zaostrzenia objawów?

Stosuje się wtedy miejscowo działające sterydy w postaci kremów albo maści – wyjaśnia prof. Anna Zalewska-Janowska.

>>Przeczytaj również, jakich kosmetyków używać w ciąży>>

Trzeba je stosować pod kontrolą lekarza. Kobiety cierpiące na atopowe zapalenie skóry w ciąży trapią też inne, już typowe dla tego stanu przypadłości – grzybica pochwy, opryszczka. To schorzenia, które dla osób z AZS są groźne, bo łatwo przenieść je na całą powierzchnię skory.

W przypadku grzybicy zalecam pacjentkom Clotrimazol do stosowania miejscowego i przepłukiwanie kwasem bornym, a w ramach profilaktyki – miejscowe stosowanie kremów z tlenkiem cynku – mówi prof. Anna Zalewska-Janowska. W przypadku opryszczki sprawa jest bardziej złożona. – Opryszczkę trzeba leczyć preparatem o nazwie Heviran. Aby kuracja była skuteczna, trzeba stosować go nie trzy, ale pięć razy dziennie, z przerwą nocną. Oczywiście ważne jest też odpowiednie postępowanie – opryszczki nie wolno dotykać, by wirus nie rozniósł się po całej skórze.

Nie przegap

Atopowe zapalenie skóry w ciąży: co zaostrza objawy?

Wiele przyszłych mam dopada syndrom wicia gniazda – kupowanie wyprawki, przygotowywanie pokoiku dla nowego członka rodziny. Niestety, ciężarne z atopowym zapaleniem skóry muszą w miarę bezczynnie przetrwać ten zew natury lub rozłożyć przygotowania na dłuższy czas.

– Stres to jeden z ważniejszych czynników nasilających objawy tej choroby. Zmęczenia, wywołanego np. kupowaniem wyprawki, też lepiej nie lekceważyć – ostrzega pani profesor dermatolog alergolog. – Samo chodzenie po sklepach z dużym brzuchem to spory wysiłek, nie sposób się wtedy nie spocić, a pot również drażniąco wpływa na skórę – dodaje.

Kobiecie z atopowym zapaleniem skóry w ciąży nie wolno się też angażować w remont dziecięcego pokoiku, bo detergenty, farby czy lakiery mogą dodatkowo zaostrzać chorobę.

>>Dowiedz się również, jak dbać o cerę w ciąży>>

Atopowe zapalenie skóry w ciąży: ważny stały kontakt z lekarzem

Kobieta z atopowym zapaleniem skóry w ciąży musi być pod stałą opieką dwóch lekarzy. Pierwszy to ginekolog, który prowadzi ciążę. Drugi – dermatolog lub dermatolog alergolog, specjalizujący się w leczeniu alergii skórnych.

– Idealnie byłoby, gdyby lekarze tych dwóch specjalizacji mieli możliwość stałej współpracy – mówi prof. Anna Zalewska-Janowska.

Tak bywa jednak tylko w niektórych przypadkach, na przykład gdy obaj specjaliści przyjmują w tej samej przychodni. Trzeba więc dbać o to, by jeden wiedział, co zalecił drugi.

– Warto pamiętać, że dokumentacja medyczna należy do pacjenta, nie do lekarza, dlatego zawsze można poprosić o wykonanie kserokopii karty, by drugi specjalista miał do niej wgląd – zaznacza pani profesor.

>>Dołącz również do dyskusji o atopowym zapaleniu skóry na forum Mjakmama24.pl!>>

Nie przegap

Polecamy też

Problemy z rozstępami: wideo

Rozstępy pojawiają się niespodziewanie i trudno się ich pozbyć. Jest jednak kilka sposobów, które skutecznie pomagają z nimi walczyć.

Współpraca: dr hab. n. med. Anna Zalewska-Janowska, prof. nadzw. UM w Łodzi, dermatolog alergolog źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-06-23 Publikacja: 2016-06-22
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.