Brak ubezpieczenia w ciąży. Co oznacza?

Ubezpieczenie w ciąży
fot.: thinkstockphotos.com
Każda kobieta w ciąży objęta jest w Polsce bezpłatną opieką medyczną.

Nie zawsze kobieta, która zachodzi w ciążę, posiada ubezpieczenie zdrowotne. Najczęściej wynika to z faktu, ze przyszła mama przed ciążą nie pracowała i nie zarejestrowała się w Urzędzie Pracy. Jakie konsekwencje może mieć dla niej taka sytuacja?

Najważniejszą informacją jest ta, że każda przyszła mama ma w naszym kraju zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną – bez względu na to, czy jest ubezpieczona czy też nie. Prawo to wynika z Konstytucji (art. 68 ust.3), w której zapisano, że taka opieka powinna być zapewniona kobiecie przez cały czas trwania ciąży i jeszcze 6 tygodni po porodzie. Jest to zatem również opieka  w trakcie połogu. Wydano również Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 137, poz. 85), w którym określono, że świadczenia te finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków budżetu państwa.

Czytaj także: >> ZUS i macierzyński. Jak wylicza się świadczenia kobietom bezrobotnym? >>

Co dokładnie oznacza bezpłatna opieka medyczna dla przyszłej mamy?

Szczególna opieka medyczna, którą objęta jest kobieta w ciąży i po niej oznacza, że przyszła mama jest uprawniona do wszystkich świadczeń, jakie przysługują ciężarnym i położnicom. W praktyce oznacza to wszystkie kontrolne wizyty u ginekologa, które musi odbywać kobieta w ciąży i w połogu, zlecone badania laboratoryjne i USG, ewentualne zabiegi, które zostały zalecone dla dobra ciąży. Bezpłatny jest również pobyt w szpitalu podczas ciąży, w czasie porodu i po nim.

Brak ubezpieczenia w ciąży: jakie dokumenty?

Ze względu na brak ubezpieczenia, ciężarna nie posiada dowodu na to, że jest nim objęta. Żadna placówka nie może żądać od niej dokumentu potwierdzającego jej prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Samo stwierdzenie ciąży jest wystarczającym dowodem dla każdego szpitala czy przychodni przyjmującej ciężarną. Istotnym dokumentem, jaki powinna posiadać kobieta jest karta ciąży, którą należy przedstawiać w placówkach medycznych oraz dokument potwierdzający tożsamość. Brak karty ciąży nie może jednak stanowić powodu odmowy ciężarnej świadczeń medycznych.

Czytaj także: >> Dokumenty do porodu: co jest potrzebne? >>

Brak ubezpieczenia w ciąży: czy szpital lub przychodnia ma prawo odmówić przyjęcia nieubezpieczonej ciężarnej/rodzącej?

Żadna placówka medyczna NFZ nie ma prawa odmówić przyjęcia ciężarnej lub rodzącej, jeśli jej stan zdrowia  tego wymaga.  Jeżeli szpital nie może przyjąć ciężarnej ze względu np. na brak odpowiedniego zaplecza medycznego lub miejsca, ma obowiązek skierować kobietę do innej placówki, w której tę  właściwą opiekę otrzyma. Jeżeli zaś szpital lub przychodnia odmawia przyjęcia ciężarnej lub rodzącej ze względu na brak ubezpieczenia, jest to niezgodne z prawem i kobieta musi poinformować o tym Narodowy Fundusz Zdrowia.

Należy jednak pamiętać, że po 6 tygodniach od porodu, bezpłatna opieka medyczna dla świeżo upieczonej mamy wygasa. Jedynie w przypadku dziecka mamy  do czynienia z inną sytuacją. Nieubezpieczone dziecko będzie mogło korzystać z bezpłatnej opieki medycznej aż do ukończenia 18. roku życia.

Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2015-11-16
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.