Ciąża z wadą wzroku - jak ciąża i poród wpłyną na oczy

ciaza-z-wada-wzroku

Jesteś w ciąży i masz wadę wzroku? Zastanawiasz się, jak poród wpłyną na twoje oczy. Wada wzroku nie jest już wskazaniem do cesarskiego cięcia. Nie martw się, wszystko będzie dobrze, ale warto być w kontakcie z okulistą. Na szczęście, minęły już czasy, gdy panie noszące szkła były ostrzegane przed zajściem w ciążę ze względu na możliwość utraty wzroku. Teraz lekarze odradzają ciążę tylko wtedy, gdy wada wzroku jest bardzo duża (powyżej 20 dioptrii), a na siatkówce oka pojawiły się nieodwracalne zmiany.

Wada wzroku w ciąży nie jest już też wskazaniem do cesarskiego cięcia.  Żadne badania naukowe nie udowodniły bowiem, że poród drogami natury pogarsza wzrok. Tym niemniej powinnaś dbać o oczy, gdyż w ciąży zazwyczaj wzrok ulega nieznacznemu pogorszeniu. Problemy mają nie tylko kobiety, które na co dzień widzą słabiej i muszą nosić szkła korekcyjne. Oczy słabną również i tym przyszłym mamom, które dotąd świetnie widziały – obraz, zwłaszcza po męczącym dniu, może być lekko rozmazany. Wszystko przez zmiany hormonalne w ciąży, które mogą powodować powstawanie obrzęków w gałce ocznej.  To prowadzi z kolei do pogorszenia widzenia i pogłębienia się wady wzroku. Zazwyczaj jest to sytuacja przejściowa i po urodzeniu dziecka wzrok wraca do stanu sprzed ciąży.

Wada wzroku w ciąży pod kontrolą okulisty

Kobieta w ciąży z wadą wzroku powinna być pod stałą opieką okulisty. Tylko on może bowiem ocenić, czy zmiany w ostrości widzenia są naturalne dla okresu ciąży, czy też są niepokojące. On również decyduje, czy przyszła mama może nosić te same szkła, czy też powinna zmienić je na silniejsze. A co z soczewkami kontaktowymi? Czy można nosić szkła kontaktowe w ciąży? Specjaliści radzą zwykle, by na czas ciąży zmienić je na okulary. Hormony ciążowe zmieniają bowiem skład łez, dlatego panie noszące soczewki często narzekają, że oczy pieką je i łzawią.

Polecamy też

Wada wzroku w ciąży: przestrzegaj ważnych zasad

  • kobiety w ciąży z wadą wzroku nie mogą dźwigać – nie tylko ze względu na ciążę, ale również dlatego, by zapobiec odklejeniu się siatkówki.
  • w ciąży lepiej unikać przesiadywania przed komputerem; lekarze zalecają przyszłym mamom, żeby nie spędzały przed monitorem więcej niż 4 godziny dziennie; istnieje ryzyko, że można się nabawić przypadłości zwanej zespołem suchego oka; objawia się pieczeniem, zaczerwienieniem, uczuciem „piasku w oczach”, to wymaga częstego sięgania po krople do oczu.
  • na wzrok dobrze wpływa odpowiednia dieta, dlatego kobiety w ciąży z wadą wzroku powinny jeść produkty bogate w witaminę A i beta-karoten (np. ryby, marchewka).
Dobrze wiedzieć

Wady wzroku: dolegliwości

Do tej pory widziałaś doskonale, a teraz oczy sprawiają ci problemy? Koniecznie idź do okulisty, bo tylko on może ocenić, jaką masz wadę wzroku. Do najczęstszych wad wzroku należą:

  • krótkowzroczność – żeby dobrze widzieć przedmiot, krótkowidz przybliża go do oczu
  • nadwzroczność (popularnie nazywana dalekowzrocznością) – żeby wyraźnie widzieć np. litery w książce, dalekowidz odsuwa ją od siebie
  • astygmatyzm (najczęściej jest to wada wrodzona) polega na tym, że oglądany obraz jest częściowo zamazany
  • zez – nieprawidłowe ustawienie gałki ocznej (lub obu gałek) powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Obraz „rozjeżdża się”.
  • kurza ślepota – złe widzenie w nocy albo przy słabym świetle.

Poród z wadą wzroku nie oznacza komplikacji

Jeśli masz dużą wadę wzroku, 2–3 tygodnie przed porodem warto wybrać się do okulisty, by ten ocenił, czy wszystko jest w porządku, zbadał ciśnienie wewnątrzgałkowe i stan siatkówki. Taka konsultacja nie jest obowiązkowa, ale warto zrobić to dla własnego spokoju. Lekarz na pewno rozwieje wszystkie twoje wątpliwości związane z porodem drogami natury. Uwaga: wbrew temu, co można przeczytać w internecie, nie musisz brać od niego żadnego zaświadczenia o ilości dioptrii – taka informacja nie zrobi na ginekologu wielkiego wrażenia i nie spowoduje, że automatycznie zostaniesz zakwalifikowana do cesarskiego cięcia. Wada wzroku nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Wada wzroku w ciąży: wskazanie do cesarskiego cięcia

Kiedy wada wzroku może być wskazaniem do cesarskiego cięcia? Jest one zalecane tylko wtedy, gdy kobieta w ciąży przeszła wcześniej operację przyklejenia siatkówki. W takiej sytuacji istnieje bowiem ryzyko, że wysiłek fizyczny związany z porodem naturalnym, zwłaszcza w fazie parcia, może spowodować wzrost ciśnienia w gałce oka i odklejenie się siatkówki. A to grozi znacznym osłabieniem wzroku, a nawet jego utratą. Dlatego lekarze dmuchają na zimne i wyjmują dziecko z brzucha. W przypadkach pozostałych wad wzroku u kobiet w ciąży podejmuje się próbę porodu naturalnego. Czasem, przy większej wadzie wzroku, lekarze skracają fazę parcia. Bardzo rzadko zdarza się, że podczas porodu kobieta rodząca nagle zaczyna gorzej widzieć, a akcja porodowa nie postępuje – wtedy konieczne jest cesarskie cięcie. Podczas porodu możesz być w okularach (choć położne często proszą, by zdjąć szkła), ale musisz wyjąć soczewki kontaktowe. W razie konieczności podania narkozy (gdy nagle okaże się, że musisz mieć cesarskie cięcie) może nie być na to czasu, a dłuższe przebywanie w soczewkach, zwłaszcza jednodniowych, jest niezdrowe dla oczu.

Nie przegap

konsultacja: dr Beata Wodyk-Zalewska, okulista, Lux-Med, dr Jolanta Proccarini, ginekolog, Lux-Med źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-07-07 Publikacja: 2016-07-06
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.