KRZYWA CUKROWA: czym jest krzywa cukrowa? Cukrzyca ciążowa a krzywa cukrowa

Cukrzyca ciążowa
Badanie krzywej cukrowej przeprowadzane jest między 24. a 28. tygodniem ciąży.

W ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Z powodu szalejących hormonów może pojawić się również cukrzyca ciążowa. Jak bardzo poważne jest to schorzenie i czym jest krzywa cukrowa?

Cukrzyca ciążowa, czyli inaczej zaburzenie tolerancji glukozy w ciąży, może pojawić się u kobiet, które ukończyły już 35. rok życia, chorują na nadciśnienie tętnicze, wielokrotnie rodziły dzieci lub są obciążone genetycznie ryzykiem zachorowania na cukrzycę. Nie jest wyrokiem, choć wymaga kontroli diabetologa i ginekologa oraz codziennych pomiarów cukru.

>> Cukrzyca ciążowa. Zobacz, jak poradziła sobie z nią Iwona >>

Cukrzyca ciążowa: czym jest krzywa cukrowa?

W ciąży hormony szaleją. W organizmie wzrasta stężenie estrogenów i progesteronu, co może spowodować również wzrost wrażliwości trzustki na glukozę. Już w I trymestrze ciąży ginekolog wykonuje standardowy test, w którym sprawdza, jaki poziom glikemii ma ciężarna. Jeśli wynik jest prawidłowy (sprawdź, jaki TUTAJ), to kolejny test zostanie wykonany między 24. a 28. tygodniem ciąży. I to właśnie on jest nazywany krzywą cukrową.

>> Jak wygląda dieta cukrzycowa w ciąży? >>

Cukrzyca ciążowa: na czym polega badanie krzywej cukrowej?

Badanie krzywej cukrowej, inaczej krzywej glikemicznej, nie należy do najprzyjemniejszych. Test ten wykonuje się dwuetapowo. Najpierw ciężarna zgłasza się do przychodni, gdzie pobierają jej na czczo krew. Następnie musi wypić 75 g roztworu glukozy. Napój jest bardzo słodki, wypicie go może więc sprawić problemy.

Następnie trzeba czekać. Po godzinie od wypicia roztworu pielęgniarka pobierze krew. Później trzeba poczekać kolejną godzinę i udać się na następne pobranie krwi. Między badaniami nie można opuszczać przychodni ani zbyt dużo spacerować, ponieważ ruch może zaburzyć wynik badania. Oczywiście, nie można również nic jeść ani pić, co może być szczególnie trudne po wypiciu tak słodkiego roztworu.

I to koniec badania, wyniki wędrują do lekarza, który oceni, jak wygląda krzywa glikemiczna.

Aktualizacja: 2016-09-01 Publikacja: 2014-10-06
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.