Czego nie robić w ciąży? Te czynności mogą zaszkodzić dziecku!

Czego nie robić w ciąży?
fot.: thinkstockphotos.com

Lista rzeczy, których nie można robić w ciąży jest dość długa. Niektóre czynności mogą zagrażać zdrowiu mamy i dziecka, inne są przekazywane z pokolenia na pokolenia, najczęściej w formie zabobonów. Dlatego warto wiedzieć, których rzeczy nie powinnaś robić w ciąży. Zdecydowanie należą do nich badania rentgenowskie, przyjmowanie leków, uprawianie sportów zagrożonych urazami czy wykonywanie niektórych zabiegów kosmetycznych. Sprawdź wszystkie czynności, których nie można robić w ciąży?

Ciąża to szczególny czas, który wymaga od przyszłej mamy wielu wyrzeczeń. Oprócz tego, że trzeba dbać o siebie, zdrowo się odżywiać, zrezygnować z nałogów warto też zapoznać się z listą rzeczy, których nie wolno robić w ciąży. Niektóre z nich mogą zagrażać zdrowiu mamy i dziecka, a inne to przesądy, które przekazywane są przez pokolenia. O ile te drugie są nieszkodliwe, tych pierwszych lepiej przestrzegać!

Więcej wskazówek na temat ciąży oraz rozwoju dziecka, uzyskasz wstępując do Klubu Enfamama

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Nie przegap

Produkty zakazane w ciąży

Lista produktów zakazanych w ciąży jest całkiem długa. Znajdują się na niej przede wszystkim wszystkie używki, jak alkohol czy papierosy. Już niewielka ilość alkoholu może wpływać negatywnie na rozwój dziecka, często jest to niewidoczne na pierwszy rzut oka, a sam problem rodzice zauważają dopiero kiedy dziecko ma np. kłopoty z nauką. Z kolei papierosy mają równie niekorzystny wpływ i mogą prowadzić nawet do wad wrodzonych płodu.

Kolejnym produktem na zakazanej liście była kawa, jednak obecnie lekarze pozwalają kobietom na picie kawy w ciąży w rozsądnych ilościach. Nie więcej niż filiżanka dziennie. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak wybór kawy zbożowej, przynajmniej na czas ciąży. Do produktów, których faktycznie trzeba unikać należą surowe mięso i ryby. Ich spożycie może grozić zarażeniem toksoplazmozą. W ciąży nie wolno jeść też serów pleśniowych i inych produktów z mleka niepasteryzowanego. Przez ich spożycie można nabawić się listeriozy. W ciąży uważamy również na zioła, niektóre z nich mogą mieć właściwości wczesnoporonne. 

Przeczytaj również: Toksoplazmoza w ciąży 

W samochodzie nie trzeba zapinać pasów

Zapinanie pasów w samochodzie podczas wypadku lub awaryjnego hamowania zabezpiecza matkę i dziecko. Jeśli pasy są odpowiednio zapięte nie szkodzą dziecku. Chociaż w polskim prawie kobieta w zaawansowanej ciąży nie ma obowiązku zapinania pasów, ale jest to kwestia bezpieczeństwa, o którą warto zadbać. Na rynku dostępne są nakładki na pasy dla kobiet w ciąży, które poprawiają komfort jazdy. 

Przeczytaj również: Czego nie wolno mówić kobiecie w ciąży?

Dźwiganie w ciąży

Praca fizyczna jest niewskazana w ciąży. Dźwiganie ciężkich przedmiotów może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego poródu. Jeśli chodzi o ruch w ciąży najlepszym rozwiązaniem będzie gimnastyka, pilates, joga lub ćwiczenia na piłce. Wszelkie sporty ekstremalne, wiążące się z wysokim ryzykiem urazu są oczywiście zabronione w ciąży ze względu na zdrowie matki i dziecka. 

Obcasy w ciąży

Co prawda obcasy w ciąży nie są zakazane, ale wskazana jest wygoda, której niestety nie zapewniają. Przez 9 miesięcy ciąży lepiej zamienić szpilki na baleriny. Będzie to ogromna ulga dla kręgosłupa, który i tak jest obciążony dodatkowymi kilogramami. 

Zabiegi kosmetyczne w ciąży

W ciąży trzeba zrezygnować z niektórych zabiegów kosmetycznych. O ile peelingi czy maseczki są wskazane dla ciężarnych, o tyle zabiegi z użyciem lasera lub prądów mogą zaszkodzić dziecku. Kolejny zakaz dotyczy malowania paznokci w ciąży - tutaj nie ma jednak żadnych przeciwskazań. Krótkie i nieumalowane paznokcie to wymóg jedynie do porodu. Dzięki temu lekarz może ocenić kolor płytki paznokcia. 

Kąpiel w wannie z gorącą wodą

Kobieta w ciąży nie musi rezygnować z kąpieli w wannie, ale nie może to być gorąca kąpiel. Maksymalna temperatura wody to 36 stopnie C. Trzeba pamiętać, że w gorącej wodzie naczynia krwionośne się rozszerzają, a to w konsekwencji może prowadzić do krwotoku.

Przeczytaj również: Czego nie robić w 1. trymestrze ciąży?

Unikanie zwierząt w ciąży

Jeśli jesteś właścicielką psa lub kota unikanie zwierząt w ciąży będzie niemożliwe. Jednak staraj się w czasie ciąży nie czyścić kuwety i powstrzymaj się od wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Niech wykona je za ciebie partnetr lub mąż. Oczywiście badanie w kierunku toksoplazmozy wykonuj regularnie. W ciąży nie wolno również spożywać niemytych owoców i warzyw ponieważ one również mogą być źródłem zakażenia toksoplazmozą

Leki i badania zakazane w ciąży

Spożywanie jakichkolwiek leków w ciąży bez konsultacji z lekarzem jest zabronione. Tylko on może zdecydować czy podczas przyjęcia leków korzyści przewyższą możliwe konsekwencje. W ciąży zazwyczaj nie wolno wykonywać niepotrzebnych badań, szczególnie niebezpieczne są badania rengenowskie. 

Przeczytaj również: Jakie leki można stosować na przeziębienie w ciąży?

Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży - kwasy DHA

Aktualizacja: 2017-03-08 Publikacja: 2016-10-25
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.