Czy astma oskrzelowa w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?

Czy astma oskrzelowa w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?
fot.: photos.com

Astma oskrzelowa podczas ciąży może się różnie objawiać. U niektórych kobiet ich stan się poprawia, u innych się pogarsza. Jeśli masz astmę oskrzelową i jesteś w ciąży, musisz na siebie uważać i stosować odpowiednie leki, bo ataki duszności mogą zaszkodzić dziecku. Jednocześnie musisz zwracać uwagę aby leki, które stosujesz na astmę oskrzelową, nie zaszkodziły twojemu dziecku.

Czym jest astma oskrzelowa?

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna układu oddechowego, polegająca na zwężeniu się oskrzeli. Jej najczęstsze objawy to: utrudniony oddech, duszność, świsty podczas oddychania, napady męczącego kaszlu. Astma wymaga stałego monitorowania i leczenia, bo gdy nie jest prawidłowo leczona – może nawet zagrażać życiu. Leczy się ją farmakologicznie, głównie preparatami wziewnymi dozowanymi za pomocą inhalatora.

Astma oskrzelowa: objawy w ciąży nasilają się zimą

Cechą astmy oskrzelowej jest zmienność objawów. Pod wpływem wielu czynników może dochodzić do poprawy lub pogorszenia jej przebiegu. Podczas ciąży w twoim organizmie zachodzą burzliwe zmiany hormonalne, które mogą wpływać na przebieg astmy. Wygląda to różnie: u 1/3 kobiet objawy choroby łagodnieją, u 1/3 nie ma istotnych zmian, a u pozostałych przyszłych mam astma oskrzelowa w ciąży nasila się (najczęściej ok. 25. tygodnia ciąży). Zwykle pogorszenie następuje zimą i jest związane z infekcjami wirusowymi oraz niestosowaniem leczenia przeciwastmatycznego, a jest to sprawa zasadnicza – nie tylko ze względu na astmę, ale też jej wpływu na ciążę. Astma jest jednym z częstszych schorzeń mogących wikłać przebieg ciąży. Wiąże się z nią częstsze występowanie niepowściągliwych wymiotów, rzucawki, łożyska przodującego, nadciśnienia, krwawień z macicy, przedwczesnych skurczów macicy. Nawracające ataki duszności mogą prowadzić do opóźnienia wzrostu płodu, wcześniactwa, niskiej masy urodzeniowej. Wszystko to przestaje być jednak takie groźne, gdy astma jest dobrze leczona i kontrolowana.

>>Astma w ciąży – jak wygląda leczenie?>>

Dobrze wiedzieć

Dziedziczenie astmy oskrzelowej
Choroba może mieć podłoże genetyczne, a więc ryzyko, że twoje dziecko będzie miało astmę, jest wyższe niż u innych dzieci. Jednak przy prawidłowym leczeniu dzieci chorych matek zwykle rodzą się zdrowe. Malec ma też większą skłonność do alergii, dlatego powinnaś jak najdłużej karmić piersią.

Leczenie astmy oskrzelowej w ciąży: leki bezpieczne dla płodu

Podczas ciąży musisz być pod stałą opieką pulmonologa i ginekologa. Pulmonolog zazwyczaj modyfikuje leczenie, zalecając leki odpowiednie w ciąży, zmniejszając ich dawki lub zmieniając postać leku. Ważne, byś stosowała leki zapisane przez specjalistę, bo większym zagrożeniem dla dziecka jest sama astma niż jej leczenie. Nowoczesne leki są bezpieczne dla płodu, dotyczy to zwłaszcza wziewnych glikokortykosteroidów. Większe ryzyko objawów ubocznych występuje przy stosowaniu glikokortykosteroidów doustnych. Rzadko konieczne jest podanie sterydów (w najmniejszej możliwej dawce). W razie zaostrzenia objawów w związku z infekcją bakteryjną należy zastosować antybiotyki. Nie zwlekaj z wezwaniem lekarza lub pogotowia, gdy:

  • lek zastosowany podczas ataku nie przynosi poprawy lub jest ona krótkotrwała – twój stan się pogarsza,
  • zmniejsza się aktywność ruchowa dziecka (odczuwasz wyraźnie mniej kopnięć).

Ataki będą rzadsze, jeśli będziesz unikać czynników nasilających objawy (wysiłek, dym z papierosów, kurz, pleśń). Chroń się przed przeziębieniem i infekcjami układu oddechowego. I zaszczep się przeciw grypie!
Nawroty astmy w czasie porodu zdarzają się rzadko i jeśli nie ma innych przeciwwskazań, możesz urodzić drogami natury. W razie cesarskiego cięcia otrzymasz znieczulenie zewnątrzoponowe, bo narkoza jest niewskazana. Także przy porodzie drogami natury polecane jest znieczulenie zewnątrzoponowe, bo zmniejsza zużycie tlenu.

Zobacz film: Astma

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-10-15 Publikacja: 2011-10-14
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.