Czy w ciąży można stosować znieczulenie zęba?

Czy w ciazy mozna stosowac znieczulenie zeba
fot.: photos.com
Czy w ciąży można stosować znieczulenie zęba?

Znieczulenie zęba w ciąży nie jest zabronione. Leczenie zębów w ciąży jest nie tylko możliwe, ale też konieczne, ponieważ stan zębów może mieć wpływ na płód. Nie wszystkie jednak zabiegi stomatologiczne są dozwolone w ciąży. Czy w czasie ciąży można stosować znieczulenie zęba?

Kobietom przygotowującym sie do macierzyństwa zazwyczaj zaleca się wyleczenie wszystkich ubytków przed zajściem w ciążę. W czasie ciąży zalecane są trzy wizyty u stomatologa: na początku, w połowie i pod koniec ciąży. To dlatego, że ciąża jest bardzo trudnym czasem dla zębów. Ma na to wpływ kilka czynników:

  • zmiana pH śliny na skutek działania hormonów ciążowych, co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów w jamie ustnej
  • wymioty
  • częste podjadanie, zwłaszcza pokarmów kwaśnych i słodkich, i niemycie zębów po każdej przekąsce
  • dziąsła są rozpulchnione i często krwawią, przez co wiele ciężarnych ogranicza higienę jamy ustnej.

Warto wiedzieć o tym, że zdrowe zęby są ważne dla rozwijającej się ciąży. Nieleczone stany zapalne jamy ustnej i choroby zębów zwiększają ryzyko poronienia lub porodu przedwczesnego aż siedmiokrotnie. Dlatego wzmożona higiena jamy ustnej i częste wizyty u stomatologa są tak ważne w ciąży.

>> Jak dbać o zęby w czasie ciąży?

Znieczulenie zęba – czy jest dozwolone w ciąży?

W czasie ciąży można stosować takie samo miejscowe znieczulenie zębów, jak przed ciążą. Zaleca się unikać znieczulenia zębów w 1 trymestrze (chyba że lekarz zdecyduje inaczej), ponieważ wtedy płód intensywnie się rozwija, a ciąża jest jeszcze bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Stres i ból spowodowany leczeniem zęba bez znieczulenia jest bardziej szkodliwy dla płodu niż znieczulenie. Znieczulenie stosowane u ciężarnych nie obkurcza naczyń krwionośnych.

Polecamy wideo: Higiena jamy ustnej.

źródło: www.dlarodzinki.pl Aktualizacja: 2016-08-22 Publikacja: 2013-05-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.