Kremy na rozstępy w ciąży - 8 skutecznych kremów na rozstępy

2021-05-31 13:01

Kremy na rozstępy w ciąży to pożądany kosmetyk każdej przyszłej mamy. Warto wypróbować skuteczne kremy na rozstępy, aby zmniejszyć ryzyko powstania nieestetycznych pasm na skórze. Jakie preparaty stosować na rozstępy? Przedstawiamy 8 skutecznych kremów na rozstępy w ciąży.

Kremy na rozstępy w ciąży - 13 skutecznych kremów na rozstępy
Autor: Getty images Sprawdź i kup najskuteczniejsze preparaty na rozstępy

Kremy na rozstępy w ciąży to prawdziwy skarb dla wielu kobiet. Zwłaszcza tych, które przed ciążą nie miały żadnych tego typu problemów. Kosmetyki na rozstępy pomagają skutecznie walczyć z tym prpblemem. Przeczytaj, jak wybrać skuteczny preparat na rozstępy i zapoznaj się z galerią 8 skutecznych kremów, które pozwolą ci uporać się z problemem.

Spis treści

  1. Rodzaje kosmetyków na rozstępy w ciąży
  2. Od kiedy można stosować kremy na rozstępy w ciąży?
  3. Co zrobić, gdy na skórze pojawią się pierwsze rozstępy?
  4. Czy jest szansa, że rozstępy same znikną?
  5. Kiedy zgłosić się do dermatologa z problemem rozstępów na skórze?
  6. Najskuteczniejsze preparaty na rozstępy

Czytaj także: Jak zapobiegać pojawieniu się rozstępów w ciąży

Rodzaje kosmetyków na rozstępy w ciąży

Kosmetyki na rozstępy w ciąży można kupić zarówno w drogeriach, jak i w aptekach. Podczas ciąży najlepiej sprawdzą się te przeznaczone dla przyszłych mam, których skład opracowany został pod kątem potrzeb i wymagań organizmu kobiety spodziewającej się dziecka. Są też odpowiednio przebadane, co jest gwarancją, że żadna z substancji, jaką mają w składzie, nie zaszkodzi skórze.

Jednak jest między nimi kilka różnic, na które warto zwrócić uwagę, gdyż mają wpływ na to, czy dany preparat na rozstępy w ciąży dobrze się sprawdzi. Kosmetyki różnią się od siebie formą (bo dostępne są zarówno olejki, jak i balsamy oraz kremy) i zapachem – niektóre prawie go nie mają, inne pachną dość intensywnie, co dla wielu kobiet może być problemem.

Jednak najważniejsza różnica, jaka ma znaczenie przede wszystkim na początku ciąży, to etap, od którego można zacząć stosować dany kosmetyk.

Sprawdź również: Domowe sposoby na rozstępy. Sprawdź, czy są skuteczne

Rozstępy na piersiach - jak się pozbyć rozstępów na piersiach po ciąży?

Od kiedy można stosować kremy na rozstępy w ciąży?

Niektóre kosmetyki na rozstępy są dozwolone od pierwszych dni ciąży, inne dopiero od 2 trymestru. Takie ograniczenie wynika stąd, że pierwszy trymestr to czas najważniejszy dla rozwoju płodu i w tym czasie nie przeprowadza się badań potwierdzających bezpieczeństwo produktów.

Teoretycznie składniki są bezpieczne nawet na początku ciąży, jednak wielu producentów woli polecić swój produkt dopiero od 4. miesiąca, bo dysponuje wynikami badań, które potwierdzają bezpieczeństwo produktów stosowanych właśnie od tego momentu.

Warto, by kosmetyk miał w składzie substancje o udowodnionym działaniu wzmacniającym włókna kolagenu i elastyny, np. wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, oleje z krokosza barwierskiego lub słodkich migdałów, witaminę E.

Niektóre kosmetyki tylko wzmacniają skórę, inne dodatkowo spłycają rozstępy w ciąży, które już się pojawiły, a jeszcze inne mają kolejne cenne działanie: zmniejszają świąd skóry wywołany jej nadmiernym rozciąganiem, co docenią przede wszystkim panie zbliżające się do finiszu ciąży. 

Czytaj także: Szkodliwe substancje w kosmetykach dla przyszłych mam

1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Zdaniem eksperta
lek. med. Bartosz Pawlikowski, dermatolog, pediatra

Jakie składniki powinny zawierać kremy na rozstępy, aby faktycznie działały?

Takich składników jest całkiem dużo. Warto stosować kosmetyki z ekstraktami owocowymi zawierającymi kwasy owocowe z grupy AHA, a także skoncentrowane wyciągi z soków owoców, bo wykazują one działanie keratoliczne, odpowiedzialne za efekt biodermabrazji, powodują delikatne złuszczanie warstwy zewnętrznej naskórka.

Spłyca to rozstępy oraz wyrównuje koloryt skóry w miejscu ich występowania. Ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej wspiera syntezę włókien kolagenowych. Witaminy, np. witamina C, i proteiny pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, zwiększają spójność skóry, przyczyniając się do zanikania rozstępów i zapobiegania ich ponownemu wystąpieniu. Olej bawełniany hamuje utratę wody z naskórka, silnie odżywia, nawilża i zmiękcza.

Kwas foliowy wykazuje silne właściwości regenerujące. Witamina E zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, jako naturalny czynnik przeciwrodnikowy. Fitokompleks zawierający aminokwasy, saponiny i alkaloidy, np. kofeinę, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, wyszczupla i dotlenia.

Peptydy wspomagają odbudowę skóry, przywracając jej odpowiednie napięcie, elastyczność i sprężystość. Masło shea ma właściwości łagodzące i zmiękczające.

Najskuteczniejsze preparaty na rozstępy

Co zrobić, gdy na skórze pojawią się pierwsze rozstępy?

Wzmocnić pielęgnację kremem i stosować go nie dwa, ale cztery razy dziennie. Czasami rozstępy pojawiają się dosłownie w ostatnich kilkunastu dniach przed porodem. Ma to oczywiście związek z radykalną zmianą w gospodarce hormonalnej.

Czy jest szansa, że rozstępy same znikną?

Nigdy. Rozstępy z czasem mogą być mniej widoczne, ale nie znikną. Potrzebne są zabiegi i odpowiednie kosmetyki: naświetlania IPL oraz przebudowa laserem CO2 i laserem erbowym, kremy z retinoidami, mezoterapia igłowa oraz głęboka mikrodermabrazja – to są skuteczne metody usuwania rozstępów.

Czytaj także: Kosmetyki ZAKAZANE w ciąży. Nie stosuj kremów z kwasami i retinolem [PORADNIK]

Rozstępy w ciąży. Jak się pozbyć rozstępów po ciąży?

Kiedy zgłosić się do dermatologa z problemem rozstępów na skórze?

Zgłaszamy się do lekarza, jeśli nie radzimy sobie z pojawiającymi się rozstępami, ale dopiero po porodzie i zakończeniu karmienia piersią. Wtedy lekarz może zaproponować zabiegi, pomagające przywrócić skórze dawny wygląd.

Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza