Ciąża po trzydziestce, czyli popularność dojrzałych mam

dojrzale macierzynstwo
W dzisiejszych czasach ciąża pomiędzy 30. a 40. rokiem życia to standard.

Coraz więcej jest kobiet, które pierwsze dziecko rodzą po trzydziestce. Dojrzałe mamy to bardzo często kobiety, które decydują się na macierzyństwo świadomie i starannie planują ciążę. Dojrzałe macierzyństwo to jeden z tematów chętnie ostatnio dyskutowanych na forum Mjakmama24.pl

To, co kiedyś było wyjątkiem, staje się normą. Młode kobiety nie śpieszą się z zakładaniem rodziny. Studia, szukanie pracy, kariera zawodowa, stabilizacja finansowa – to priorytety, które odsuwają macierzyństwo w czasie. Czasem trudno też znaleźć odpowiedniego kandydata na partnera i ojca dzieci. Dopiero około trzydziestki przychodzi myśl o założeniu rodziny, o dziecku. Ale dojrzałe mamy to także te, które po trzydziestce rodzą już kolejne dziecko: trzecie, czwarte, szóste... Jak dzisiaj wygląda dojrzałe macierzyństwo? Co jest ważne dla mam, które decydują się rodzić między trzydziestką a czterdziestką? Jak postrzegają siebie i swoje macierzyństwo? Wejdź na forum i porozmawiaj z nimi!

Z rodzicami pod jednym dachem

Gdy para postanawia zamieszkać razem, marzeniem jest własne lub choćby wynajęte, ale osobne lokum. To naturalne, że młodzi chcą się usamodzielnić i zaczynając dorosłe życie, wyprowadzić się od rodziców. Ale nie zawsze jest to możliwe. Niekiedy muszą kilka lat mieszkać pod jednym dachem z rodziną – swoją lub partnera. Czasem to nie tylko rodzice, także rodzeństwo, siostrzeńcy i bratankowie. Z jednej strony to dobra sytuacja, bo można liczyć na pomoc babci czy siostry, gdy urodzi się dziecko. Lecz z drugiej strony... no właśnie. Przysłowie mówi, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Czy mieszkanie z rodziną pod jednym dachem bardziej pomaga, czy uwiera? Dołącz do dyskusji!

Poronienie – jak po tym dojść do siebie?

Ból, żal po stracie, rozczarowanie, bezsilność, złość, że to się przydarzyło mnie, zazdrość o brzuszki innych kobiet, a nade wszystko smutek, który przesłania wszystko – te emocje znają kobiety, które straciły dziecko, nim jeszcze się urodziło. I tylko one wiedzą, jak się uporać z traumą poronienia i co pomaga przetrwać żałobę i żyć dalej. Potrzebujesz wsparcia – wejdź na forum mjakmama24.p.

źródło: Mjakmama24.pl Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2014-09-12
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.