Domowe SPA w ciąży. Co powinnaś wiedzieć o kąpieli w ciąży?

2011-12-20 13:01

Domowe SPA w ciąży to idealny plan na piątkowy wieczór! Pielęgnacja ciała w ciąży pełny relaks. Wieczorna kąpiel przyniesie korzyści nie tylko mamie, ale i dziecku. Namawiamy: wyłącz telefon, wyłącz telewizor i zafunduj sobie seans spa. Po kilku godzinach możesz oczekiwać wypielęgnowanej skóry, piękniejszych włosów i naprawdę wspaniałego samopoczucia. A dobre samopoczucie w ciąży to podstawa!

Czas na kąpiel
Autor: Shutterstock|_zdjecie_agencyjne

Spis treści

  1. Relaks w wannie pełnej piany
  2. Piękne włosy w ciąży
  3. Peeling i maseczka
  4. Kosmetyki, które możesz stosować w ciąży
  5. Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży

Domowe SPA w ciąży we własnej łazience warto urządzić choćby dlatego, że pogoda za oknem nie sprzyja wyprawie do salonu, być może na drugi koniec miasta. A poza tym masz ważniejsze wydatki, profesjonalna pielęgnacja ciała kosztuje sporo. Zabiegi w zaciszu łazienki kosztują mniej niż te z salonu, a również dają efekty. Twoje domowe centrum odnowy biologicznej najlepiej urządzić w piątkowy albo sobotni wieczór i poprawić efekt dłuższym snem. Ale tak naprawdę ważne jest tylko to, byś mogła ten czas poświęcić wyłącznie dla siebie, i aby zabiegi, które sobie zafundujesz, były nie tylko relaksujące, ale też bezpieczne dla ciebie i dla dziecka.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Relaks w wannie pełnej piany

Spa kojarzy się głównie z wodą. I w przypadku domowego spa kąpiel również jest głównym punktem programu. Pamiętaj tylko, że przyszłe mamy mogą się kąpać w wodzie o temperaturze nie wyższej niż 38ºC, i nie dłużej niż przez 15-20 minut. Co wlać do wody, by zabieg był odprężający i przyjemny, a skóra na tym skorzystała? Jeśli nie narzekasz na nadmierną wrażliwość i nie odczuwasz awersji do zapachów, możesz wlać płyn pachnący różą, magnolią czy lawendą albo po prostu taki, który najbardziej ci odpowiada. Gdy jednak skóra sprawia ci problemy albo nie tolerujesz żadnych aromatów, wlej do wanny porcję bezzapachowego olejku do kąpieli do skóry wrażliwej, który pozostawi ciało aksamitnie gładkie. Miły nastrój w łazience stworzysz, ustawiając wokół wanny kilka świec. Pod głowę podłóż sobie malutką poduszeczkę, wannę dla bezpieczeństwa wyłóż matą antypoślizgową albo dużym ręcznikiem, byś nie poślizgnęła się, wstając.

Dobrze wiedzieć

Piękne włosy w ciąży

Rzadko której przyszłej mamie udaje się umyć włosy, siedząc w wannie. Łatwiej to zrobić po kąpieli. A gdy już umyjesz włosy, nałóż maseczkę albo domową płukankę dodającą blasku – wmasuj w nie kilka łyżek pełnotłustego mleka, owiń głowę ręcznikiem, a po kwadransie spłucz obficie letnią wodą. Na słabe, przesuszone włosy zastosuj sposób babuni: łyżeczkę oliwy wymieszaj z trzema kroplami witaminy A i jednym żółtkiem, papkę nałóż na włosy, okryj je foliowym czepkiem i spłucz po 20 minutach.

Peeling i maseczka

W ciepłej kąpieli możesz odpoczywać albo zabrać się za pielęgnację. Jeśli wybierzesz pierwszą możliwość, większość zabiegów zrób przed wejściem do wanny albo już po jej opuszczeniu (przenosząc się na przykład na kanapę). Ale jeśli przypadło ci do gustu ostatnie rozwiązanie, zacznij od starannego demakijażu, a potem nałóż na twarz peeling enzymatyczny, delikatniejszy niż złuszczanie mechaniczne. Trzeba go trzymać na skórze przez kilka minut. W tym czasie możesz wejść do wanny, stawiając w pobliżu opakowanie maseczki, dostosowanej do rodzaju cery. Warto ją nałożyć od razu po zmyciu peelingu. Pamiętaj też o kompresie pod oczy, który zmniejszy cienie i obrzęki (to w ciąży typowy defekt urody, zwłaszcza w 3. trymestrze ciąży).

Kosmetyki, które możesz stosować w ciąży

Leżąc w wannie, zrób peeling ciała. W ciąży najlepiej stosować żel peelingujący do skóry wrażliwej. Wymasuj nim łydki, potem uda, brzuszek, piersi. Złuszczysz martwy naskórek z tych stref, na które nałożysz krem przeciw rozstępom, a dodatkowo zafundujesz sobie minimasaż poprawiający krążenie. Jeśli wielkość brzuszka pozwala ci na to, by wygodnie dosięgnąć stóp, na nie również nałóż peeling, a po jego spłukaniu maseczkę. Twoja skóra źle reaguje teraz na kremy złuszczające? Wymasuj ją strumieniem ciepłej wody z prysznica, ruchami od stóp w kierunku serca. Jeżeli kąpałaś się w olejku, skóra będzie miękka, ale to za mało, by zapobiec rozstępom. Po osuszeniu warto zrobić jeszcze jeden masaż, który poprawi ukrwienie oraz pobudzi struktury kolagenowe. Masuj skórę dłonią, szybkimi, ale krótkimi ruchami. Nogi wymasuj od stóp do ud ruchami kolistymi. Brzuch, pośladki i biodra masuj tylko w górę, w kierunku serca. Piersi i brzuch masuj lekko, zataczając dłonią niewielkie okręgi. Kiedy skóra lekko się rozgrzeje i zaczerwieni, wmasuj w nią krem przeciw rozstępom.

Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza