Drętwiejące ręce w ciąży: jak sobie radzić z tą przypadłością?

drętwiejące ręce w ciąży
fot.: Thinkstock
Drętwiejące ręce w ciąży najczęściej przebiega łagodnie i ustępuje samoistnie.

Drętwiejące ręce w ciąży to jedna z dolegliwości dotykających przyszłe mamy. Ciało kobiety w tym czasie zmienia się, a jej organizm zaczyna inaczej funkcjonować. Częstym problemem są właśnie drętwiejące ręce w ciąży. Jak sobie radzić z tą przypadłością?

Drętwiejące ręce w ciąży to tylko jedna z niedogodności, z jakimi kobiety mają do czynienia w tym czasie. Już we wczesnych etapach ciąży pojawiają się zmiany całego układu mięśni, stawów oraz kości. Gdzieś tam głęboko schowane są również nerwy. Te cieniutkie "sznureczki", rozchodzące się po ciele człowieka wspólnie z całym układem ruchu, przechodzą także w okresie ciąży szereg zmian. Nie wszystkie jednak przebiegają idealnie i dość często przyszłe mamy zaczynają odczuwać szereg dolegliwości, które swoje źródło mają właśnie w nerwach.

Najczęściej są to odczucia "mrówek" chodzących po rękach (drętwienia), które w pewnych warunkach mogą przerodzić się w ból. Wrażenia te nigdy nie są punktowe lecz obejmują większy obszar (cały palec, ręka, przedramię, itp.).

Takie symptomy towarzyszą lokalnemu niedokrwieniu otoczki nerwu wynikającemu z nadmiernego rozciągnięcia lub jego miejscowego ucisku. Do sytuacji tych dochodzi w okolicach "wąskich przejść", przez które przeciskają się nerwy, zmierzając do unerwianej skóry bądź mięśnia.

Czytaj również: Dolegliwości ciążowe: czego się spodziewać w trzecim trymestrze ciąży?

Drętwiejące ręce w ciąży: jak sobie radzić z tą przypadłością?

W czasie ciąży ciało kobiety zmienia się, przez co część nerwów staje się bardziej narażona na powyższe sytuacje. Do zaburzeń może dochodzić w wielu częściach ciała (szyja, nadgarstki, kręgosłup lędźwiowy), ale na pierwsze miejsce wysuwa się tzw. górny otwór klatki piersiowej. Obszar ten to okolica obojczyków i szczytu klatki piersiowej, między którymi biegnie w kierunku ręki cały pęczek nerwów.

Czytaj też: Ból nóg w ciąży - jak sobie pomóc?

Wraz z powiększeniem gruczołów mlekowych, zatrzymywaniem wody, rozluźnianiem więzadeł dochodzi do zmiany pozycji kręgosłupa (garbienie się) i, co za tym idzie, zmiany ustawienia łopatek oraz zwiększenia napięcia mięśni piersiowych. Wszystko to doprowadza do pojawienia się drętwień schodzących w dół kończyn górnych. Najsilniej odczuwane są one w nocy i nad ranem, powodując nawet wybudzanie się. Na szczęście jednak stan podrażnienia nerwów jest łagodny i zwykle przechodzi z czasem samoistnie. Jeśli jednak przeszkadza w spaniu i codziennych czynnościach, bardzo dobrze jest udać się na terapię manualną okolicy "wąskiego przejścia".

Czytaj też: Przyczyny bólu w pachwinie w ciąży

Często rozluźnienie mięśni piersiowych jest wystarczające, żeby pozbyć się symptomów. Taka terapia działa jak magia (zwykle w ciągu 1-3 spotkań). Jeśli jednak w okolicy nie ma żadnego specjalisty, można zastosować tzw. manewr odbarczenia – podparcie barku na stole tak, żeby był uniesiony w kierunku ucha. Przy odpowiednim rozluźnieniu mięśni, objawy powinny po chwili ustąpić. Regularne powtarzanie manewru powinno pomóc długofalowo i rozwiązać kłopot drętwiejących rąk w ciąży.

Czytaj też: 11 sposobów na pleców w ciąży

Obejrzyj film o bólu nerek w ciąży

Aktualizacja: 2016-10-15 Publikacja: 2016-03-09
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.