Czego nie robić w 2 trymestrze ciąży, na co uważać i o czym pamiętać?

2019-09-02 15:25

Zastanawiasz się, czego nie robić w 2 trymestrze ciąży? Nadal musisz na siebie uważać, chociaż ryzyko poronienia w 2 trymestrze ciąży znacznie się zmniejsza. Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać i co jeść, a także dowiedz się, jakie czekają cię badania i jakie możesz odczuwać dolegliwości.

Badania w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com W drugim trymestrze ciąży powinnaś pić więcej wapnia!

2 trymestr jest bezpieczniejszym okresem ciąży niż jej pierwsze trzy miesiące. Narządy wewnętrzne dziecka i układy w jego organizmie są już wykształcone. Zmniejsza się więc ryzyko wad wrodzonych, rzadsze są już poronienia.

Zdążyłaś się już zapewne oswoić z nową życiową sytuacją, w drugim trymestrze zazwyczaj nie dokuczają ci już mdłości, a brzuszek nie urósł jeszcze na tyle, by przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Mimo to warto uważać na siebie, aby nie zakłócać bezpiecznego i prawidłowego rozwoju płodu.

Spis treści:

  1. Czego nie wolno robić w 2 trymestrze ciąży?
  2. Co jeść w 2 trymestrze ciąży?
  3. Pamiętaj o ważnych badaniach w 2 trymestrze
  4. Dobre nawyki w 2 trymestrze ciąży
  5. Niezbędne suplementy w 2 trymestrze ciąży

Czego nie wolno robić w 2 trymestrze ciąży?

Dlatego w drugim trymestrze ciąży nadal unikaj przyjmowania leków, bez konsultacji z lekarzem. Wiele z nich może wpłynąć negatywnie na dziecko, mimo zakończenia okresu organogenezy. Nie pij też nadal alkoholu i nie pal papierosów.

Nie powinnaś też narażać się na niepotrzebny i nadmierny wysiłek fizyczny. Warto o tym pamiętać, bo wiele kobiet w 2 trymestrze zaczyna czuć się o wiele lepiej, nabierają siły i energii do życia, dlatego wydaje im się, że mogą znów żyć tak aktywnie jak wcześniej. Aktywność fizyczna jest potrzebna na każdym etapie ciąży, ale umiarkowana i rozsądna. Nie obejmuje ona malowania ścian, szorowania podłogi i dźwigania zakupów.

W 2trymestrze unikaj niebezpiecznego jedzenia – podobnie jak na początku ciąży zrezygnuj z surowego mięsa czy ryb, dbaj o czystość i higienę – myj warzywa i owoce, pilnuj, by mięso było zawsze dogotowane lub dopieczone. Jeśli stołujesz się na mieście, wybieraj sprawdzone knajpki i unikaj fast foodów, bo są niezdrowe i sprzyjają otyłości.

A w 2 trymestrze ciąży przyrost wagi nabiera tempa. Pamiętaj jednak, że nie wolno ci przytyć ponad miarę. Między 14 a 26 tygodniem ciąży możesz zyskać od 5 do 8 kg. Nie wolno ci jeść za dwoje!

Czytaj: 15 warzyw i owoców, które służą ciąży i przyszłej mamie

Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Co jeść w 2 trymestrze ciąży?

Nadal odżywiaj się rozsądnie i różnorodnie, poniżej znajdziesz kilka konkretnych wskazówek. W drugim trymestrze ciąży jedz więcej, ale tylko trochę. Twoja dzienna porcja kalorii powinna być teraz o 300 kcal większa niż w pierwszym trymetrze, a zatem niewiele. 

  • W drugim trymestrze ciąży pij więcej mleka. Maleństwo rośnie teraz w błyskawicznym tempie i potrzebuje dużo białka i wapnia (w 2 i 3 trymestrze ciąży zapotrzebowanie na wapń wzrasta o 33 proc.). Jeśli w twojej diecie jest zbyt mało tego pierwiastka, dziecko będzie czerpało z twoich zapasów.
  • Do każdego posiłku jedz warzywa, w sumie ok. pół kilograma dziennie. Zadbaj o to, by były bogate w witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza, wzmacnia układ odpornościowy i uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiegając żylakom i krwawieniom z nosa.
  • Warto do diety w 2 trymestrze ciąży wprowadzić ryby. Jedz ryby morskie dwa razy w tygodniu (porcja to 150–200 g). Zawierają one kwas tłuszczowy DHA (jeden z kwasów omega-3), który ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka, a poza tym zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu (więcej o DHA czytaj w części: Suplementacja).
  • Wzmocnij dietą skórę. W 2 trymestrze ciąży skóra rozciąga się w szybkim tempie, zwłaszcza na brzuchu i piersiach. Aby poprawić jej stan, a więc i elastyczność, warto jeść produkty bogate w witaminy z grupy B (pełnoziarniste produkty zbożowe), beta-karoten (marchew, papryka) i witaminę E (oleje roślinne, papryka, kapusta).

Czytaj: Produkty zakazane w ciąży - sprawdź, czego nie jeść w trakcie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko

Pamiętaj o ważnych badaniach w 2 trymestrze

W 2 trymestrze ciąży co miesiąc wykonujemy badanie moczu i morfologię krwi. To podstawowe badania oceniające twój stan zdrowia. Nie martw się jednak, gdy wyniki odbiegają od normy – w ciąży wiele parametrów krwi się zmienia.

Kontroluj ciśnienie krwi. Po 20. tygodniu ciąży może wystąpić groźne schorzenie – nadciśnienie indukowane ciążą. Zapisz się też na USG połówkowe, które ma za zadanie wykryć wady rozwojowe płodu. Badanie USG wykonuje się między 18. a 22 tygodniem ciąży.

Między 24. a 26. tygodniem ciąży wykonaj test obciążenia 75 g glukozy. Stężenie glukozy we krwi oznacza się dwukrotnie: na czczo, po godzinie oraz po dwóch godzinach od podania glukozy. Warto wziąć cytrynę i wycisnąć sok z niej do płynu, który dostaniesz do wypicia – będzie wtedy mniej mdły.

Czytaj: Cukrzyca ciążowa dieta: jadłospis dla mam z cukrzycą [PDF DO POBRANIA]

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Dobre nawyki w 2 trymestrze ciąży

W 2 trymestrze ciąży zapobiegaj rozstępom. Szybko rozciągająca się skóra to ryzyko rozstępów. I choć nie ma, niestety, gwarancji, że wcieranie kremów im zapobiegnie, to na pewno zmniejszy prawdopodobieństwo, że się pojawią. Codziennie smaruj skórę brzucha, piersi i ud specjalnymi preparatami przeciw rozstępom.

W 2 trymestrze ciąży zadbaj o kręgosłup: unikaj ciężkiej pracy fizycznej i dźwigania w ciąży ciężarów, nie chodź w butach na obcasach, częściej odpoczywaj, a przede wszystkim regularnie się gimnastykuj lub pływaj – byle nie „odkrytą” żabką (bo potem bolą szyja i kark). Zapisz się na jogę dla ciężarnych, na fitness dla przyszłych mam, dużo spaceruj, aby nie tylko ie stracić kondycji, ale i kontrolować swoją wagę.

2 trymestr ciąży to doskonały czas, by nawiązać kontakt z dzieckiem: rozmawiaj z nim, dotykaj i masuj swój brzuszek. Po 18. tygodniu ciąży możesz specjalnie dla dziecka włączać muzykę albo czytać na głos bajkę – jeśli często będzie słuchało tego samego, być może po porodzie będzie to dobry sposób na jego uspokojenie.

Czytaj: Ćwiczenia w ciąży - treningowy program minimum

Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży: jak ćwiczyć, by wzmocnić kręgosłup? [GALERIA ZDJĘĆ]

Dobrze wiedzieć

WAŻNE DECYZJE

  • Amniopunkcja w drugim trymestrze ciąży. Jeśli nieinwazyjne badania prenatalne wykazały podwyższone ryzyko wad płodu, możesz się poddać amniopunkcji. Jest to badanie inwazyjne (pobranie płynu owodniowego), które wykonuje się w 15.–18. tygodniu ciąży. Możesz je zrobić, ale nie musisz – decyzję tę trzeba dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę konsekwencje ewentualnych niepomyślnych wyników.
  • Wybór szpitala i szkoły rodzenia. W drugim trymestrze ciąży zacznij rozglądać się za szpitalem do porodu. Wprawdzie do samego porodu masz jeszcze dużo czasu, ale już wkrótce powinnaś pomyśleć o zapisaniu się do szkoły rodzenia, a najlepiej te sprawy połączyć. Jeśli szpital cieszy się dobrą opinią i działa przy nim szkoła rodzenia – warto wybrać właśnie ją.

Niezbędne suplementy w 2 trymestrze ciąży

Podpowiadamy, jakie suplementy diety warto przyjmować w 2 trymestrze ciąży:

  • Kwas foliowy przyjmuj nadal w drugim trymestrze ciąży, w takiej samej dawce jak dotychczas, czyli 0,4 mg dziennie. Warto to robić do końca drugiego trymestru, choć nie ma to już wpływu na wady wrodzone cewy nerwowej dziecka. Kwas foliowy poprawia jednak wchłanianie żelaza, zapobiegając anemii, i zmniejsza ryzyko nadciśnienia indukowanego ciążą.
  • Kwas tłuszczowy DHA. W drugim trymestrze ciąży zacznij przyjmować codziennie przynajmniej 200 mg DHA. To dawka dla kobiet, które minimum dwa razy w tygodniu jedzą ryby morskie, a jeśli nie jesz ryb – przyjmuj 500 mg DHA dziennie. Ten wielonienasycony kwas tłuszczowy ma udowodniony korzystny wpływ na rozwój dziecka – zwłaszcza jego mózgu i wzroku. A gromadzenie DHA w ośrodkowym układzie nerwowym płodu jest najwyższe po 20. tygodniu ciąży, dlatego począwszy od tej chwili, już nie rozstawaj się z preparatami zawierającymi DHA. Dobrym pomysłem jest regularne picie tranu lub łykanie go w kapsułkach, bo oprócz DHA tran zawiera również witaminę D – drugi bardzo ważny w ciąży składnik odżywczy.
  • Witamina D ma wszechstronnie korzystny wpływ na rozwój dziecka, a jej synteza skórna – pod wpływem światła słonecznego – jest w dzisiejszych czasach stanowczo niewystarczająca. Każda przyszła mama powinna przyjmować 1500–2000 IU witaminy D dziennie.
  • Jod w 2 trymestrze ciąży. Nadal przyjmuj jod w ilości 150 μg dziennie. To pierwiastek niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu płodu. Suplementacja jodu w czasie ciąży ogranicza albo eliminuje ryzyko wystąpienia ciężkiego niedorozwoju umysłowego i zaburzeń neurologicznych u dzieci.

Czytaj: Czytaj: Mózg dziecka: rozwój w życiu płodowym

Co jeść w ciąży, by wspierać rozwój dziecka

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza