Gdy zagraża poronienie: niedobór progesteronu

2013-05-17 16:12

Poronienie mogą zwiastować plamienia i krwawienia z dróg rodnych, silne bóle w dole brzucha, a także rytmiczne skurcze macicy. Jeśli masz takie objawy, powinnaś natychmiast zgłosić się do ginekologa, który ustali, co jest ich przyczyną i zaleci odpowiednie postępowanie. Dowiedz się, co powinnaś zrobić, gdy istnieje ryzyko poronienia spowodowane niedoborem progesteronu.

gdy zagraza poronienie jak powinna postepowac ciezarna
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Przyczyny i objawy poronienia samoistnego WIDEO
  2. Poronienie - gdy zagraża z powodu niedoboru progesteronu

Jeśli istnieje ryzyko poronienia konieczne jest podjęci odpowiedniego leczenia. Ale najpierw lekarze zdiagnozują, co sprawia, że grozi ci utrata ciąży. Kłopoty najczęściej powoduje: niedobór progesteronu, obecność przeciwciał antykardiolipinowych we krwi, nieprawidłowa budowa szyjki macicy, stany zapalne w obrębie szyjki macicy oraz zakażenie dróg moczowych.

Przyczyny i objawy poronienia samoistnego WIDEO

Poronienie - gdy zagraża z powodu niedoboru progesteronu

Hormon ten produkowany jest w ciałku żółtym, w jajnikach. Jego stężenie we krwi wzrasta w drugiej połowie cyklu. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem progesteronu ma grubieć i rozpulchniać się błona śluzowa macicy – wtedy będzie się mogła w niej zagnieździć zapłodniona komórka jajowa (zarodek). Po zapłodnieniu progesteron sprzyja utrzymaniu ciąży, m.in. hamując wydzielanie oksytocyny (hormonu, który odpowiada za skurcze macicy towarzyszące porodowi). Zbyt niski poziom progesteronu może uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy lub utrzymanie zarodka i rozwój ciąży (nastąpi wtedy samoistne poronienie). Może też sprzyjać przedwczesnemu porodowi. Dlatego jeśli przyczyną kłopotów z utrzymaniem ciąży jest niedobór progesteronu – lekarz zaleci ci przyjmowanie tego hormonu w formie tabletek doustnych lub dopochwowych. Taka terapia trwa zwykle do 18. tygodnia ciąży. Potem czynność hormonalną przejmuje łożysko i nie jest już potrzebna suplementacja progesteronu. Oprócz terapii hormonalnej lekarz może zlecić ci przyjmowanie preparatów magnezu z witaminą B6 (działają relaksacyjnie na mięśnie) i leków rozkurczowych.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza