Podwyższona temperatura w ciąży - kiedy udać się do lekarza?

2012-09-18 18:37

Wysoka temperatura w ciąży może być groźna i nie należy jej bagatelizować. Podwyższona temperatura w ciąży może być objawem m.in. przeziębienia, grypy, zapalenia oskrzeli, zatok, anginy lub zakażenia układu moczowego. Bez względu na przyczynę – gdy gorączka jest wysoka, trzeba ją obniżać. Skąd się bierze wysoka temperatura w ciąży i kiedy jest groźna dla przyszłej mamy i dziecka?

Gorączka w ciąży: czy jest groźna i kiedy trzeba iść do lekarza?
Autor: _photos.com|photos.com Gorączka w ciąży: czy jest groźna i kiedy trzeba iść do lekarza?

Spis treści

  1. Podwyższona temperatura w ciąży
  2. Jak powstaje wysoka temperatura w ciąży i jakie są jej objawy
  3. Kiedy do lekarza z wysoką temperaturą?

Podwyższona temperatura w ciąży

Wokół tematu gorączki narosło sporo mitów. Po pierwsze, przez wieki uważano ją za zjawisko dobroczynne. Dopiero w minionym stuleciu uznano, że jest szkodliwa. Obecnie ponownie uważa się gorączkę za pozytywny objaw. Trzeba ją kontrolować, a obniżać dopiero wtedy, gdy osiągnie zbyt duże wartości. Kolejny mit dotyczy określenia, od kiedy zaczyna się gorączka. Podwyższona temperatura w ciąży, w okolicy 37–37,5ºC to jeszcze nie powód aby wpadać w panikę i od razu sięgać po leki. Takich wartości nie można nawet nazwać gorączką, zwłaszcza w ciąży. Dlaczego? Bo w ciąży na skutek zmian hormonalnych temperatura jest fizjologicznie podwyższona. A więc 37ºC, a nawet 37ºC i kilka kresek zmierzone wieczorem może stanowić wariant normy, a nie powód do niepokoju. Jeszcze jedna kwestia: najpopularniejszy sposób mierzenia temperatury, czyli pod pachą, jest… najmniej precyzyjny.

Jak powstaje wysoka temperatura w ciąży i jakie są jej objawy

Wysoka temperatura w ciąży może być groźna dla mamy i dziecka, ale zwykle ten problem jest wyolbrzymiany. Temperatura sięgająca 39ºC jest nieprzyjemna, ale nie stanowi tak dużego zagrożenia, jak się powszechnie uważa. Większym zagrożeniem niż gorączka jest ryzyko odwodnienia ciężarnej i sama przyczyna gorączki, np. angina. Ponieważ jednak gorączka mocno daje się we znaki, warto wiedzieć, jak skutecznie i bezpiecznie z nią walczyć. Dreszcze i uczucie zimna świadczą o narastającej temperaturze. Dzieje się tak, ponieważ centrum dowodzenia temperaturą ciała, znajdujące się w mózgu, przestawia się na wyższe wartości. W rezultacie przekazany zostaje do mięśni sygnał, aby wywołać ich drżenie (ma to wytworzyć ciepło). Mózg zawiaduje także układem krwionośnym, aby więcej krwi płynęło przez ważne dla życia narządy, takie jak mózg, serce czy wątrobę, a mniej przez skórę (stąd uczucie chłodu). Gdy pod wpływem leków dochodzi do przestawienia ośrodka termoregulacji na niższe wartości, mięśnie przestają drżeć (mijają więc dreszcze), a zwiększa się przepływ krwi w skórze. Dzięki temu, gdy oddajesz ciepło do otoczenia, dochodzi do spadku gorączki (a ty czujesz, że ci okropnie gorąco). Przykrywanie się dodatkowym kocem w tym momencie może utrudniać obniżanie temperatury i przedłużać czas jej trwania, a nawet prowadzić do przegrzania organizmu.

Kiedy do lekarza z wysoką temperaturą?

Jeśli gorączka szybko ustępuje, a inne dolegliwości infekcyjne nie są nasilone, możesz przez 1–2 dni pozostać w domu i leczyć się tradycyjnymi sposobami. Jeśli jednak masz podwyższoną temperaturę w ciąży utrzymującą się przez kilka dni, a w dodatku odczuwasz silny ból głowy, masz trudności w oddychaniu lub ból w klatce piersiowej, koniecznie zgłoś się do lekarza internisty. Porada jest niezbędna także, gdy gorączce towarzyszy ból gardła utrudniający połykanie.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza