Gorączka w ciąży: jak zbijać gorączkę w ciąży - leki i domowe sposoby

2012-09-19 12:06

Gdy dopadnie cię gorączka w ciąży, masz ograniczone możliwości walki z podwyższoną temperaturą. Niektórych leków na gorączkę nie można brać w ciąży. Są jednak sposoby na zbicie gorączki, które możesz stosować również w ciąży.

Gorączka w ciąży: jak zbijać gorączkę w ciąży - leki i domowe sposoby
Autor: _photos.com|photos.com Gorączka w ciąży: jak zbijać gorączkę w ciąży - leki i domowe sposoby

Spis treści

  1. Gorączka w ciąży: jakie leki na gorączkę można brać w czasie ciąży, a jakich trzeba unikać
  2. Zobacz 10 naturalnych antybiotyków
  3. Leki w ciąży - ostrożności nigdy za wiele
  4. Gorączka w ciąży: domowe sposoby na gorączkę

Gorączka w ciąży: jakie leki na gorączkę można brać w czasie ciąży, a jakich trzeba unikać

Gdy czujesz, że łapie cię gorączka, masz dreszcze i fatalnie się czujesz, wypij coś chłodnego, aby ochłodzić organizm od wewnątrz. Połóż się i odpoczywaj. Jeśli mimo to temperatura narasta i przekracza już 38,5ºC (mierzona pod pachą), i chciałabyś sięgnąć po preparat paracetamolu (Apap, Codipar, Calpol, Efferalgan, Panadol) – zachowaj szczególną ostrożność! Naukowcy z Uniwersytetu Oslo, Norweskiego Instytutut Zdrowia Publicznego oraz Szpitala Dziecięcego w Toronto przeprowadzili badania z których wynika, że długotrwałe stosowanie paracetamolu w ciąży może się przyczynić do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Okazjonalne stosowanie paracetamolu w ciąży prawdopodobnie nie jest szkodliwe dla potomstwa.

W II trymestrze możesz sięgnąć także po preparat ibuprofenu (Ibuprom, Nurofen, Mig, Ibalgin, Ibum). Dodatkową zaletą ibuprofenu, której pozbawiony jest paracetamol, jest działanie przeciwzapalne. Jednak należy go unikać w I i III trymestrze, podobnie jak innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W ostatnich miesiącach ciąży może powodować niekorzystne zmiany w układzie krążenia dziecka, zmniejszać objętość wód płodowych, a także przedłużać czas trwania ciąży i porodu.

O zażyciu ibuprofenu w tym okresie ciąży powinien zdecydować lekarz, po rozważeniu korzyści i ryzyka wynikającego z jego zastosowania.

W czasie ciąży nie możesz zażywać metamizolu. Unikaj także aspiryny (czyli kwasu acetylosalicylowego) i jej pochodnych, z wyjątkiem sytuacji, gdy zaleci je lekarz. Niewłaściwie zastosowane, leki te mogą zwiększyć ryzyko skazy krwotocznej u noworodka (czyli zaburzeń krzepnięcia krwi), spowolnić przyrost masy ciała dziecka, a także przyczynić się do przedwczesnego zamknięcia przewodu Botalla (elementu układu krążenia u płodu).

Zobacz 10 naturalnych antybiotyków

Dobrze wiedzieć

Leki w ciąży - ostrożności nigdy za wiele

Idealnie byłoby, gdyby w ciąży nie były potrzebne żadne leki. Ale czasem bywają konieczne. Staraj się ich unikać szczególnie w I trymestrze ze względu na kształtujące się dopiero narządy dziecka. Dla bezpieczeństwa zawsze w czasie infekcji sięgaj po leki jednoskładnikowe, a unikaj złożonych, w których składzie jest kilka substancji. Niektóre z nich, np. pseudoefedryna (na katar) lub dekstrometorfan (na kaszel) nie są w ciąży zalecane.

Gorączka w ciąży: domowe sposoby na gorączkę

Skutecznym domowym sposobem na gorączkę są zabiegi ochładzające. Wspomagają one działanie leków na gorączkę, a w przypadku niewysokiej gorączki nawet mogą je zastąpić. Ubierz się lekko, aby strój nie utrudniał parowania i ucieczki ciepła do otoczenia. Gorączkę złagodzą chłodne napoje i zimne okłady na skronie i czoło. W ostateczności temperaturę obniży chłodna kąpiel lub prysznic. Uwaga! Woda kąpieli powinna być jedynie o 1–2 stopnie niższa od temperatury ciała, a nie zimna. Pamiętaj jednak, aby chłodną kąpiel brać dopiero po zażyciu paracetamolu, w przeciwnym razie grozi ci jeszcze gorsze samopoczucie, silniejsze dreszcze i uczucie chłodu. Lek ten przestawia bowiem ośrodek regulujący temperaturę ciała na niższe wartości.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza