Co zrobić, aby wyglądać pięknie na porodówce? Przydatne zabiegi urodowe w 9 miesiącu ciąży

2022-03-07 16:11

Wiele kobiet chce wyglądać pięknie na porodówce - czują się wtedy lepiej, pewniej, mają lepsze samopoczucie. Gdy poczujesz skurcze, nie będziesz miała czasu myśleć o swoim wyglądzie. Dlatego wcześniej zadbaj o to, aby pójść do fryzjera albo na manicure. Podpowiadamy, o czym pamiętać, aby wyglądać pięknie na porodówce.

Co zrobić, aby wyglądać pięknie na porodówce
Autor: Getty Images

Chcesz czuć się pięknie na porodówce? Nie ty jedna. Są oczywiście kobiety, dla których wygląd w takim momencie się nie liczy, ale jest też wiele takich, które myślą inaczej. Czasem wynika to z ich natury i przyczajeń - zawsze są zadbane i eleganckie, niekiedy - z chęci dodania sobie pewności siebie: wiele kobiet obawia się porodu, więc chcą przynajmniej czuć się komfortowo z powodu uczesanych włosów i wydepilowanego bikini.

Oczywiście, przed samym porodem nie ma na to czasu, dlatego o swój wygląd zadbaj trochę wcześniej. Nie odkładaj niezbędnych zabiegów w nieskończoność. Niektóre na wszelki wypadek warto zrobić już na początku 9 miesiąca (a potem powtórzyć w razie potrzeby), inne można zostawić na ostatni tydzień ciąży. O czym pamiętać, aby wyglądać pięknie na porodówce?

Spis treści

  1. Początek dziewiątego miesiąca ciąży
  2. Dwa tygodnie przed terminem porodu
  3. Tydzień przed terminem
  4. Dwa dni przed terminem
Peelingi - dlaczego warto je robić?

Początek dziewiątego miesiąca ciąży

  • Pora na wizytę u fryzjera

Nie zmieniaj teraz fryzury, podetnij tylko końcówki – gdy po porodzie zaczniesz wracać do dawnej figury, twoja twarz również wyszczupleje i w nowej fryzurze możesz nie wyglądać najlepiej. Jeśli farbujesz włosy, warto zrobić to teraz – podczas połogu i przez pewien czas po nim farbowanie jest niewskazane, gdyż włosy zaczynają wtedy wypadać i trwa to kilka miesięcy.

  • Depilacja okolic bikini

Obecnie w szpitalach golenie okolic bikini tuż przed porodem nie jest obowiązkowe. Przyszła mama ma swobodę wyboru, czy chce z tego skorzystać. Jednak poczujesz się dużo lepiej, jeśli będziesz zadbana również i w tej okolicy. Do usuwania włosków z okolic bikini nie polecamy golarki, gdyż łatwo się zaciąć, poza tym włosy odrosną po 2–3 dniach, sztywniejsze niż przedtem.

Skuteczne, choć bolesne, jest usuwanie włosków woskiem kosmetycznym. Nie rób tego jednak, jeśli nigdy wcześniej nie depilowałaś się w ten sposób. Najlepiej użyć kremu, pianki albo żelu do depilacji okolic intymnych – dobrze, jeśli zawiera substancje opóźniające odrastanie włosów (informację znajdziesz na opakowaniu).

Preparat nakłada się na czystą, suchą skórę na czas określony w ulotce, a potem zbiera z niej szpatułką. Zawarte w kremie związki chemiczne rozpuszczają keratynę włosa. Włoski zaczną odrastać po 5–7 dniach.

Uwaga: zanim użyjesz kremu po raz pierwszy, zrób próbę uczuleniową (sposób opisany jest w ulotce preparatu).

  • Depilacja łydek i pach

Włoski pod pachami można usunąć golarką albo preparatem do depilacji wrażliwych okolic ciała. Gorzej z łydkami – w III trymestrze depilację nóg utrudnia wielki brzuch. Jest jednak na to sposób – usiądź na taborecie przed lustrem i rozchyl nogi tak, by brzuch znalazł się między nimi. W tej pozycji można sięgnąć nawet do kostki.

Włoski najlepiej usunąć kremem albo żelem do depilacji ze składnikami opóźniającymi odrost włosków – wosk albo depilator zastosuj tylko wtedy, jeśli i przed ciążą to robiłaś. Po zabiegu nałóż na skórę balsam kojący, łagodzący podrażnienia i zapobiegający zapaleniu mieszków włosowych. Depilacja chemiczna wystarcza na 5–7 dni.

Czytaj również: Depilacja w ciąży: jakie metody depilacji można stosować w ciąży?

Najczęstsze lęki przed porodem: zobacz, czego się boją ciężarne

Dwa tygodnie przed terminem porodu

  • Manicure

W ciąży, pod wpływem estrogenów, macierz wytwarzająca płytkę paznokciową pracuje intensywniej. Paznokcie rosną więc z szybkością 2–3 mm tygodniowo (przed ciążą rosły najwyżej 1 mm na tydzień). To dlatego trzeba robić manicure częściej. Ten zabieg z powodzeniem możesz wykonać sama, nawet jeśli nie masz w tym wprawy.

  1. Najpierw zmyj resztki starego lakieru, najlepiej zmywaczem bez acetonu (nieprzyjemnie pachnie, poza tym wysusza i osłabia paznokcie). Nie trzyj mocno płytki paznokcia, bo możesz ją wysuszyć. Najlepiej nasączony zmywaczem wacik przyłóż do paznokcia i odczekaj, aż zmywacz rozpuści emalię.
  2. Manicure najlepiej robić po kąpieli – zmiękczone wodą skórki łatwiej wtedy odsunąć. Możesz też przez kilka minut wymoczyć je w miseczce z ciepłą wodą z dodatkiem mydła.
  3. Osusz dłonie, a potem skróć i opiłuj paznokcie na kształt prostokąta o lekko zaokrąglonych brzegach. Możesz je obciąć obcinaczem lub opiłować pilniczkiem (papierowym, szklanym albo mineralnym). Piłuj zawsze w jednym kierunku – inaczej na brzegu płytki powstaną mikropęknięcia, które mogą powodować rozwarstwienie i łamanie się paznokcia.
  4. Na skórki otaczające paznokieć nałóż preparat zmiękczający. Po chwili odsuń je za pomocą drewnianego patyczka.
  5. Na koniec na paznokcie nałóż odżywkę w neutralnym kolorze. Nie używaj lakieru, bo wiele szpitali wymaga, by pacjentki do porodu miały paznokcie naturalne, bez emalii (jeśli konieczne będzie cesarskie cięcie, anestezjolog m.in. na podstawie koloru płytki paznokcia ocenia, czy wszystko jest w porządku).
  • Pedicure

Jeśli nie jesteś wygimnastykowana, trudno ci będzie samodzielnie zrobić pedicure. Warto wówczas wybrać się do salonu. Jeśli nie masz sprawdzonego gabinetu, dla bezpieczeństwa poproś, by kosmetyczka przy tobie wyjęła (z nowego opakowania bądź z włączonego sterylizatora) komplet narzędzi.

Choć zakaz malowania paznokci dotyczy tylko dłoni, zanim wybierzesz się na zabieg, upewnij się, jak do tej sprawy podchodzi szpital, w którym zamierzasz rodzić.

Czytaj również: Manicure hybrydowy w ciąży. Czy jest bezpieczny?

Paznokcie do porodu, tatuaż, soczewki kontaktowe - co przeszkadza w porodzie?

Zobacz, jak wyglądały znane mamy kilka godzin po porodzie!

Tydzień przed terminem

  • Powtórz depilację okolic bikini i manicure
  • Doprowadź do porządku stopy.

W skórze stóp nie ma gruczołów łojowych, które by ją naturalnie natłuszczały. Dlatego jest ona szorstka i może się łuszczyć, zaś na piętach tworzą się zgrubienia. By je usunąć, zafunduj stopom 15-minutową kąpiel w specjalnej soli zmiękczającej, po czym przetrzyj pięty tarką do stóp.

Potem zrób peeling i nałóż na noc maseczkę odżywczą do stóp (wmasuj preparat w skórę, a gdy się wchłonie, posmaruj stopy drugi raz grubą warstwą kosmetyku i załóż bawełniane skarpetki).

Dwa dni przed terminem

  • Powtórz zabieg depilacji łydek i pach.
  • Skróć i opiłuj paznokcie. Dobrze, by były dość krótkie, tzn. nie wystawały poza opuszek palca. Dzięki temu nie zadraśniesz niechcący maluszka.
  • Nałóż na twarz maseczkę nawilżającą, w szpitalu nie będziesz miała czasu zadbać o cerę.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza