Palenie przy dziecku: jak palenie wpływa na dziecko? Co to jest bierne palenie?

rzucenie palenie przed ciążą
Palenie to jedna z najgorszych używek starających się o dziecko kobiet

Jak palenie przy dziecku wpływa na jego rozwój? Palenie jest szkodliwe nie tylko dla osoby, która zaciąga się dymem. Oddychanie dymem jest nie mniej szkodliwe niż samo zaciąganie się nim. Sprawdź, jakie skutki ma "bierne palenie".

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że palenie tytoniu ma katastrofalne skutki zdrowotne nie tylko dla nich samych, ale także dla ich dzieci. Jeden papieros zawiera ponad 4000 związków chemicznych, z których ok. 40 jest rakotwórczych, wiele jest toksycznych dla układu oddechowego, a także dla serca i całego układu krwionośnego.

Jak palenie przy dziecku wpływa na jego zdrowie?

Osoby narażone na dym tytoniowy wdychają takie niebezpieczne substancje, jak: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan. Wchłaniane trucizny przedostają się do krwiobiegu i rozprowadzane są po całym organizmie. Badania wykazały, że dym papierosowy działa drażniąco na błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka. Ma też właściwości alergiczne. Sprawia, że źle funkcjonować zaczyna układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy. Uszkodzone zostają także inne narządy i tkanki, np. trzustka, nerki, pęcherz moczowy. Dym zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, astmy oskrzelowej, bronchitu i rozedmy płuc. W rezultacie wdychania dymu z papierosów w ciele pojawiać się mogą zmiany nowotworowe, które bardzo często przeradzają się w mutacje złośliwe. Statystyki są niepokojące: bierne palenie podwyższa o 15 proc. ryzyko przedwczesnego zgonu oraz dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc. Z szacunków wynika, że ponad 14 milionów Polaków jest narażonych na dym tytoniowy w domu, a umiera w Polsce rocznie ok. 2000 biernych palaczy. To prawie dwa razy więcej osób niż ginie w wypadkach drogowych!

Czytaj także: >> Palenie w ciąży: jak zerwać z nałogiem w ciąży? >>

Palenie przy nienarodzonym dziecku też ma znaczenie!

Palenie podczas ciąży jest szczególnie niebezpieczne. Wówczas na szkodliwe działanie dymu tytoniowego narażone jest także nienarodzone dziecko. Nikotyna oraz inne związki zawarte w dymie tytoniowym mogą powodować poronienie, przedwczesny poród, odklejenie się łożyska, zatrzymanie rozwoju wewnątrzmacicznego płodu. Ponadto dzieci, które były narażone na dym tytoniowy w okresie płodowym, rodzą się mniejsze, często z niedorozwojem układu oddechowego. Są bardziej płaczliwe i niespokojne, więcej jest także wśród nich przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej. Zauważa się u nich również problemy neuro-behawioralne: trudności w czytaniu, uczeniu się, gorsze wyniki w matematyce, fizyce i w testach inteligencji.

Palenie podczas ciąży może prowadzić także do zmian epigenetycznych. Oznacza to, że zawarte w papierosach toksyny uszkadzają geny. Te genetyczne wady i mutacje mogą się ujawnić w kolejnych pokoleniach. Osoby, których matki paliły w ciąży, w wieku dorosłym częściej chorują na cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, otyłość, astmę.

Czytaj: >> Palenie podczas karmienia piersią. Jakie są skutki palenia papierosów w czasie laktacji? <<

 

Palenie przy dziecku karmionym piersią

Matki nie powinny też palić w czasie laktacji , bo palenie obniża poziom prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za produkcję pokarmu. Ponadto toksyczne substancje przedostają się wraz z mlekiem do dziecka, powodując np. zubożenie zasobów witaminy C w jego organizmie o 50 proc. Warto wiedzieć, że dzieci palaczy w życiu dorosłym często sięgają po papierosy właśnie dlatego, że palili przy nich rodzice. Takie osoby są bardziej narażone na ryzyko uzależnienia od nikotyny, częste infekcje układu oddechowego, astmę, a także częste infekcje ucha środkowego.

Aktualizacja: 2016-10-17 Publikacja: 2016-02-27
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.