Kąpiel w ciąży: czy gorąca kąpiel i hydromasaż w ciąży są dozwolone?

2022-09-30 11:55

Kąpiel w ciąży, choć niewątpliwie przyjemna, nie zawsze jest dla ciężarnej bezpieczne. Czy można się kąpać w wannie w ciąży? Czy gorąca kąpiel jest dozwolona? Czy można korzystać z hydromasaży w ciąży? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące kąpieli w ciąży.

Kąpiel w ciąży
Autor: Getty images Czy gorąca kąpiel w ciąży i hydromasaż są dozwolone?

Kąpiel w ciąży zawsze sprawia przyjemność. Odpręża niemal tak samo skutecznie jak masaż, koi ból mięśni i kręgosłupa, pomaga się wyciszyć, co jest cenne, jeśli cierpisz na bezsenność. Kąpiel w ciąży jest dozwolona, mitem jest twierdzenie, że codzienna wieczorna sesja w wannie może wywołać poród.

– Kąpiel sama w sobie nie wywoła skurczów – mówi położna Anna Durka. – Jeśli kobieta odczuwa skurcze, ale nie są one wywołane rozpoczynającym się porodem, kąpiel złagodzi ból. Jeśli natomiast poród już się rozpoczął, gorąca kąpiel w wannie może go przyspieszyć – dodaje nasza ekspertka.

Nie znaczy to, że możesz się kąpać w taki sam sposób jak przed ciążą. A jak wolno się kąpać? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Czytaj również: Solarium w ciąży, samoopalacz, opalanie natryskowe. Co można w ciąży?

Czy to w ciąży bezpieczne? Tatuaż, badanie RTG, depilacja laserowa

Spis treści

  1. Lepsza ciepła czy gorąca kąpiel w ciąży?
  2. Ile powinna trwać kąpiel w ciąży?
  3. Jakie kosmetyki stosować do kąpieli w ciąży?
  4. Czy w ciąży dozwolona jest kąpiel z hydromasażem?
  5. Kąpiel ziołowa albo z olejkami aromaterapeutycznymi w ciąży
  6. Jak zadbać o bezpieczeństwo w wannie?
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Lepsza ciepła czy gorąca kąpiel w ciąży?

Ciepła kąpiel w ciąży najlepsza jest w wodzie o temperaturze 36–37°C. Woda nie może mieć więcej niż 38°C – mówi Anna Durka. – Zbyt gorąca kąpiel w ciąży może wywołać zaburzenia hemodynamiki i doprowadzić do omdleń.

Tym jednak, czego boimy się najbardziej, jest ryzyko odklejenia się łożyska, do którego może dojść, jeśli temperatura wody będzie zbyt wysoka – dodaje.

Temperaturę kąpieli możesz zmierzyć kąpielowym termometrem albo łokciem. W tym miejscu skóra jest wrażliwa na temperaturę i jeśli woda w wannie będzie za gorąca, na pewno to poczujesz.

Ile powinna trwać kąpiel w ciąży?

Nie ma ograniczeń co do czasu kąpieli w ciąży. – Jeśli kąpiel sprawia przyjemność, łagodzi dolegliwości, można leżeć w wannie nawet godzinę. Ważne jest jednak, by na bieżąco dolewać wody – tak by cały czas miała stałą temperaturę – mówi Anna Durka.

Jakie kosmetyki stosować do kąpieli w ciąży?

Można stosować te same kosmetyki w ciąży co wcześniej. Chyba że ich zapach bardzo cię teraz drażni – wtedy najlepiej wybrać kosmetyki bezzapachowe, z linii dla osób wrażliwych. Są one wskazane również w przypadku, kiedy mamy zbyt suchą skórę – wlanie do wody kilku kropel natłuszczającego olejku czy umycie ciała emulsją emolientową pomoże zmniejszyć suchość, bo takie kosmetyki odbudowują ochronną barierę lipidową naskórka.

Łagodzą również podrażnienia i zmniejszają uczucie swędzenia skóry. Jeśli minął ci już wstręt do zapachów, możesz używać kolorowych tabletek musujących. Dozwolone są również sole do kąpieli. Mają one tylko jedną wadę: mogą wysuszać skórę, dlatego po kąpieli trzeba koniecznie ją dodatkowo nawilżyć.

Czytaj również: Bezpieczne kosmetyki w ciąży: jak wybrać dobre kosmetyki dla przyszłej mamy?

Czego nie robić w ciąży? Te czynności mogą zaszkodzić dziecku

Czy w ciąży dozwolona jest kąpiel z hydromasażem?

Hydromasaż w ciąży jest dozwolony, pod warunkiem że temperatura wody nie przekroczy 37°C, a jej strumień nie jest zbyt silny.

Kąpiel ziołowa albo z olejkami aromaterapeutycznymi w ciąży

Zarówno kąpiel ziołową, jak i aromaterapeutyczną można stosować w ciąży. Jednak nie wszystkie ich rodzaje i w ograniczonych ilościach, nawet jeśli do ich stosowania nie ma przeciwwskazań.

– Dozwolone jest stosowanie rumianka oraz olejka lawendowego w ciąży – mówi Anna Durka. – Kilka kropel olejku lawendowego dodanego do wody znakomicie odpręża. Wyciąg z rumianku pomaga łagodzić podrażnienia. Ale trzeba pamiętać, że skóra przyszłej mamy nawet na te substancje, uznawane za bezpieczne, może zareagować silnym podrażnieniem – dodaje położna.

– Lepiej nie stosować natomiast olejku jałowcowego, z kopru włoskiego, majerankowego, mięty pieprzowej, rozmarynowego, szałwiowego czy tymiankowego, bo mają one niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną w ciąży – mówi Anna Durka.

Czytaj również: Przewodnik po ziołach w ciąży

Stres i nerwy w ciąży. Czy stres szkodzi dziecku, jak sobie poradzić ze stresem

Jak zadbać o bezpieczeństwo w wannie?

Nawet jeśli brzuszek nie jest jeszcze duży, na dnie wanny warto ułożyć matę antypoślizgową z przylepcami. Niektóre kosmetyki do kąpieli, np. natłuszczające olejki emolientowe, sprawiają, że dno i boki wanny robią się śliskie i łatwo wtedy o wywrotkę.

Mata może bardzo się przydać wtedy, gdy masz już spory brzuszek, bo zmienia się punkt ciężkości ciała – możesz się wywrócić, nawet jeśli nie używasz olejków natłuszczających.

Jeśli to możliwe, zainstalujcie też uchwyty, których będziesz mogła się przytrzymać, zarówno siadając w wannie, jak i z niej wychodząc. Można je kupić w sklepach z armaturą, w internecie i w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym.

Wstając, nie wolno natomiast przytrzymywać się uchwytów od kranu, prysznica czy suszarki – możesz je wyrwać ze ściany, a nawet delikatny upadek w ciąży może okazać się niebezpieczny. Zanim postawisz nogę na posadzce, sprawdź, czy nie jest zachlapana wodą – na mokrej podłodze łatwo się poślizgnąć.

Lepiej nie kąpać się wtedy, gdy masz czynną infekcję pochwy. Woda wypłukuje wtedy ze śluzówek pałeczki mlekowe, ułatwiając rozwój grzybów lub bakterii chorobotwórczych. Do czasu wyleczenia infekcji intymnej zdecydowanie lepszy od wanny jest prysznic.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza