Kolka nerkowa W CIĄŻY. Czy jest zagrożeniem dla dziecka?

kolka nerkowa

Kolka nerkowa powoduje silny atak bólu, przez ciężarne często mylony z silnymi skurczami porodowymi. Sama kolka nerkowa nie stanowi zagrożenia dla ciąży, ale kamica nerkowa, która jest jej przyczyną, wymaga leczenia i tym samym zapobiegania kolejnym atakom.

Kolkę nerkową powodują kamienie, które w pewnym momencie zatykają kielichy w nerkach, miedniczkę lub same moczowody i tym samym blokują odpływ moczu. Podstawowym objawem kolki nerkowej jest silny rozdzierający ból, rozpoczynający się w okolicach lędźwiowych i promieniujący w dół brzucha lub w kierunku łopatek. Ból  często określany jest jako silniejszy od bólu porodowego, więc jeśli występuje w trakcie ciąży, może mocno przestraszyć przyszłą mamę. Oprócz bólu, w trakcie kolki nerkowej zazwyczaj występują również wzdęcia, mdłości, częstomocz, dreszcze i gorączka.

Kamica nerkowa – przyczyny

Kamienie nerkowe mogą się pojawiać z różnych przyczyn. Najczęstszą jest nadmiar wapnia w moczu i zapalenie dróg moczowych. Kamienie mogą być następstwem chemioterapii, dziedzicznych zaburzeń nerek, chorób jelit, wad nerek lub efektem nadmiaru kwasu moczowego w moczu. Występowanie kolek staje się bardziej prawdopodobne w przypadku odwodnienia, zbyt dużej ilości witaminy D w organizmie, występowania kolek w rodzinie lub gdy w ciąży dopada nas infekcja dróg moczowych .

Nie przegap

Kolka nerkowa – postępowanie w trakcie ataku

Gdy występuje kolka, najłatwiej jest zażyć lek rozkurczowy i przeciwbólowy np. No-spęi Paracetamol. Podczas ataku należy pić duże ilości wody, co może wspomóc wydalenie kamieni. Gdy ból jest silny i towarzyszą mu wymioty, gorączka  lub inne uciążliwe dolegliwości – najlepiej udać się do szpitala, gdzie otrzymamy dożylnie silniejsze środki rozkurczowe. Do szpitala też należy jechać, gdy mamy wątpliwości, czy bolesny atak to rzeczywiście kolka czy może skurcze porodowe.

Kolka nerkowa – leczenie i zapobieganie

Ostry atak kolki nerkowej wymaga konsultacji z lekarzem.  Lekarz określi przyczynę kolki, ewentualnie wielkość kamieni i zaleci leczenie. Przy mniejszych kamieniach, organizm może je wydalić samodzielnie. W ciężkich przypadkach przeprowadza się operację usuwania kamieni lub rozbija się je ultradźwiękami. Takie operacje wykonuje się zazwyczaj po porodzie.

Sama kolka nerkowa nie stanowi żadnego zagrożenia dla dziecka. Niebezpieczeństwo pojawia się, gdy ataki kolki nawracają. Kamica nerkowa sprzyja zakażeniu dróg rodnych, odmiedniczkowego zapalenia nerek, zahamowania pracy nerek, co może przyspieszyć poród.
Kolce nerkowej można zapobiegać – pijąc przez całą ciążę duże ilości wody, unikając przyjmowania nadmiaru wapnia, ograniczając spożywanie takich produktów jak: rabarbar, szpinak czy duże ilości mięsa. Nie należy również bagatelizować pierwszych objawów infekcji dróg moczowych i zgłaszać się po pomoc lekarską już po zaobserwowaniu pierwszych symptomów (świąd, ból i dyskomfort przy oddawaniu moczu).

Polecamy też

Aktualizacja: 2016-07-10 Publikacja: 2013-08-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.