Bezpieczne kosmetyki w ciąży: jak wybrać dobre kosmetyki dla przyszłej mamy?

2021-02-10 11:49

Bezpieczne kosmetyki w ciąży to nie tylko odpowiedź na zmieniające się potrzeby twojej skóry, ale i gwarancja zdrowia twojego i twojej skóry. Niektóre substancje zawarte w kremach czy balsamach mogą być niewskazane do stosowania w okresie ciąży. Zobacz, na co zwracać uwagę szukając bezpiecznych kosmetyków w ciąży.

Bezpieczne kosmetyki w ciąży:
Autor: Getty images Jak wybrać dobre kosmetyki dla przyszłej mamy?

Bezpieczne kosmetyki w ciąży to podstawa pielęgnacji skóry przyszłej mamy. Choć wszystkie wiemy, że ciąża to nie choroba, to jednak buszując w internecie czy sklepowych półkach w poszukiwaniu kremów i balsamów, powinnyśmy uważać

Doniesienia o tym, że któryś popularny krem może powodować wady wrodzone płodu, są pozbawione sensu, bo żaden kosmetyk przeznaczony do użytku domowego nie zawiera składników, które mogą przenikać do krwiobiegu, a stężenia substancji aktywnych w takich preparatach są tak dobrane, by działały wyłącznie w obrębie skóry.

Warto jednak pamiętać, że choć domową pielęgnacją nie zaszkodzisz maluszkowi, możesz zrobić krzywdę swojej skórze. Dlatego przyjrzyj się bacznie swojej toaletce. Na czas ciąży odłóż do szuflady kosmetyki, które w tym okresie nie są zalecane, a wybierz kosmetyki bezpieczne w czasie ciąży.

Spis treści

  1. Bezpieczne kosmetyki w ciąży na nowe potrzeby skóry
  2. Skład bezpiecznych kosmetyków w ciąży
  3. Kosmetyki na czas ciąży bez aromatów i alergenów
  4. Bezpieczne kosmetyki w ciąży z atestami i certyfikatami

Bezpieczne kosmetyki w ciąży na nowe potrzeby skóry

Podczas ciąży twoje ciało bardzo się zmienia, dlatego powinnaś stosować odpowiednie i bezpieczne kosmetyki - może inne niż dotychczas. Powiększa się brzuch, większe stają się też piersi, zmienia się obwód bioder, ud, czasem też rysy twarzy.

Za sprawą hormonów dochodzi również do zmian w skórze, które po pewnym czasie można dostrzec bez trudu. Nadmiar jednego z hormonów, kortyzolu, zakłóca pracę komórek produkujących włókna kolagenowe, które wraz z elastyną są odpowiedzialne za elastyczność skóry. Na skutek tego stają się one coraz słabsze i nie wytrzymują nadmiernego rozciągania. Pękają, pozostawiając na skórze ślady w postaci rozstępów.

Inną zmianą jest suchość i wrażliwość skóry. Pojawia się ona pod wpływem dużej ilości estrogenów. Skóra jest wtedy napięta i piecze, po umyciu swędzi, nie toleruje większości kosmetyków. Skóra przyszłej mamy może się również nadmiernie przesuszać, gdyż estrogeny hamują aktywność gruczołów łojowych, przez co ochronna bariera lipidowa naskórka robi się cieńsza i nie jest w stanie zatrzymać w skórze tyle wilgoci, jak do tej pory.

Dlatego przyszłe mamy zazwyczaj potrzebują nowych, innych niż przed ciążą, kosmetyków. Warto zadbać o to, by były to preparaty bezpieczne i sprawdzone. Dermatolodzy potwierdzają, że żaden ze składników nie zaszkodzi dziecku, gdyż w normalnym stężeniu nie mają one zdolności przenikania do krwiobiegu, nie docierają więc do łożyska. Jednak źle dobrane kosmetyki mogą zaszkodzić twojej skórze. Jak tego uniknąć?

Czytaj również: Doceń swoje ciało w ciąży - jak zaakceptować zmiany w wyglądzie?

Skóra i paznokcie w ciąży: Jakich kosmetyków nie używać w pierwszym trymestrze ciąży?

Kremy na rozstępy w ciąży - 13 skutecznych kremów na rozstępy

Skład bezpiecznych kosmetyków w ciąży

Niektóre substancje, standardowo dodawane do kremów, mogą teraz nie wyjść na dobre twojej skórze. Przykładem może być witamina C. Działa przeciwzmarszczkowo, ale jednocześnie złuszcza naskórek, przez co na skórze mogą pojawić się przebarwienia. Z tego samego powodu w kosmetykach dla ciężarnej nie powinno być też witaminy A i jej pochodnych.

Lepiej też uważać na wyciągi roślinne, zwłaszcza te o silnym działaniu przeciwzmarszczkowym. Są one bogate w witaminy i mikroelementy, ale w ciąży niektóre z nich mogą uczulać. Wśród składników bezpiecznych dla przyszłej mamy jest m.in. ekologiczny olejek ze słodkich migdałów. Uważaj też na konserwanty.

Są niezbędne, by w kosmetyku nie mnożyły się bakterie, grzyby i pleśnie, ale także mogą uczulać. Z tego powodu bezpieczniej wybierać kosmetyki, które mają krótki termin przydatności – to oznacza, że zawierają niewiele substancji konserwujących.

Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?

Kosmetyki na czas ciąży bez aromatów i alergenów

Im słabiej pachnie krem, balsam, szampon czy oliwka do masażu, tym lepiej. Składniki zapachowe to jeden z najczęstszych alergenów, dlatego intensywnie pachnących kosmetyków nie powinno się używać, zwłaszcza jeśli skóra zrobiła się wyjątkowo wrażliwa. Zapach jest ważny również dlatego, że podczas ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, nos staje się wyjątkowo wrażliwy i wiele aromatów może teraz wywoływać mdłości.

Preparatów opracowanych pod kątem potrzeb przyszłej mamy jest niewiele. Jeśli nie znalazłaś wśród nich niczego, co by ci odpowiadało, wybierając krem czy balsam wśród zwykłych kosmetyków, szukaj takiego, który ma na opakowaniu napis „hipoalergiczny”.

Świadczy on o tym, że w składzie preparatu nie ma (albo jest bardzo mało) substancji zwiększających ryzyko wystąpienia alergii. Dla przyszłej mamy doskonałe są kosmetyki ekologiczne i bio.

Wskazane są też kosmetyki organiczne. To produkty wykonane są ze składników pochodzących z kontrolowanych upraw organicznych, bez użycia nawozów sztucznych, GMO i pestycydów. Ich bezpieczny skład jest idealny dla osób, które mają alergię lub wrażliwą skórę  reagują negatywnie na substancje chemiczne stosowane przy produkcji, na barwniki i konserwanty zawarte w zwykłych kosmetykach.

Warto też stosować kosmetyki dla niemowląt. Działają łagodnie i są bezpieczne, bo opracowano je z myślą o potrzebach bardzo wrażliwej skóry. Dziecięcy płyn do kąpieli – w przeciwieństwie do tego dla dorosłych – nie zawiera mydła, nie wysuszy więc twojej skóry. Niemowlęcy balsam do ciała działa nie tylko nawilżająco, ale też ochronnie.

Balsamy zatrzymują w skórze wodę, tworząc barierę, która nie pozwala wyparować wilgoci. Warto je stosować profilaktycznie, aby nie dopuścić do przesuszenia skóry, i leczniczo, jeśli już jest sucha. Na miejsca przesuszone, podrażnione, możesz nakładać krem przeciw odparzeniom, który ma silne działanie regenerujące, koi podrażnienia, odbudowuje barierę ochronną naskórka.

Najcenniejszym niemowlęcym kosmetykiem, jaki warto stosować podczas ciąży, jest oliwka. Można ją dolewać do kąpieli (wtedy natłuszcza suchą skórę) i stosować zamiast kremu przeciw rozstępom. Nałożona na mokre ciało – ujędrnia i uelastycznia.

Dobrze wiedzieć

Sprawdzaj datę ważności

Skórze może zaszkodzić krem przechowywany w nieodpowiednich warunkach. Pod wpływem bakterii, które dostają się do kosmetyku wraz z powietrzem, kosmetyk jełczeje, zmienia się jego konsystencja. Dlatego dokładnie zamykaj opakowania i stawiaj kremy z dala od źródeł ciepła. Nie przechowuj ich w ciepłej i wilgotnej łazience.

Najlepsze na toaletkę jest chłodne, suche i ciemne miejsce. Lodówka się nie sprawdza, bo częste wahania temperatury (gdy wyjmujesz kosmetyk z lodówki) mają zły wpływ na konsystencję.

W ocenie świeżości może pomóc znak PAO – symbol otwartego słoiczka wraz z liczbą, umieszczony na opakowaniu. To informacja od producenta, która mówi o tym, ile czasu można bezpiecznie stosować kosmetyk po otwarciu opakowania. Dlatego zawsze zapisuj na opakowaniu datę pierwszego użycia kosmetyku.

Bezpieczne kosmetyki w ciąży z atestami i certyfikatami

Mogą być różne, ale świadczą o tym, że instytucja niezależna od producenta potwierdza ich sprawdzone i bezpieczne działanie. Warto też stosować kosmetyki opracowane we współpracy z pediatrami i położnymi, którzy najlepiej znają potrzeby skóry.

Kupując kosmetyki ekologiczne, pamiętaj, że słów „eko” i „bio” niektórzy producenci używają na wyrost. Zwróć więc uwagę, czy preparat ma certyfikat organizacji uprawniającej do oceny i certyfikacji produktów ekologicznych, np. Ecocert, bo on gwarantuje, że dany preparat ma skład zgodny z deklaracją producenta.

Czytaj również: Parabeny - czy kosmetyki z parabenami są bezpieczne w ciąży?

Kremy naturalne: 10 kremów naturalnych do twarzy, które działają cuda

Certyfikat eko: na jakie certyfikaty zwracać uwagę na produktach, by być ekomamą?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza