Krwawienie z nosa w ciąży: przyczyny i leczenie

Krwawienie w ciąży
fot.: thinkstockphotos.com
Krwawienie z nosa w ciąży może oznaczać przemęczenie organizmu.

Krwawienie z nosa ciąży, czy choćby smarkanie krwią w ciąży nigdy nie powinny być bagatelizowane, bo czasem okazują się niepokojącym sygnałem. Choć na tę dolegliwość skarży się wiele ciężarnych, krwawień z nosa nie można tego uznać za jeden z normalnych objawów ciąży.

Krwawienie z nosa w ciąży zwykle kojarzy się nam z osłabieniem organizmu. Rzeczywiście, w wielu przypadkach w tym właśnie leży jego przyczyna. Nie jest ona jednak zawsze tak oczywista. Choć ciężarne na pewnym etapie ciąży mogą czuć się osłabione, występujące u nich krwawienie z nosa może też oznaczać coś o wiele poważniejszego. Warto dociekać prawdziwej przyczyny niż opierać się jedynie na przypuszczeniach.

Czytaj także: Plamienia w ciąży: jakie są ich przyczyny?

Krwawienie z nosa w ciąży - przyczyny

Poza osłabieniem organizmu, najczęstszą przyczyną krwawienia z nosa kobiet w ciąży bywają zmiany zachodzące jej ciele. W czasie ciąży objętość krwi w organizmie ciężarnej zwiększa się, co skutkuje między innymi przekrwieniem naczyń krwionośnych śluzówki, co następnie osłabia ścianki śluzówki nosa. Wówczas bardzo łatwo chodzi do niekontrolowanego krwotoku. Nie jest to na szczęście groźne dla zdrowia ciężarnej i jej dziecka.

O wiele rzadszym powodem krwawienia z nosa są problemy z ciśnieniem krwi, a to może mieć już konsekwencje dla przebiegu ciąży. Nie znając dokładnych wyników swoich badań, trudno samodzielnie ustalić przyczynę krwotoku. Warto konsultować więc takie krwawienia ze swoim ginekologiem, by mieć pewność, że przyszłej mamie i jej dziecku nic nie zagraża.

Czytaj także: Posiew z kanału szyjki macicy w ciąży - przygotowanie, czas oczekiwania, kiedy robić

Nie przegap

Krwawienie z nosa w ciąży - jak reagować?

Najważniejsza bywa pierwsza reakcja na krwotok. Każdy, komu przytrafi się krwawienie z nosa powinien wiedzieć, że nie wolno przechylać wówczas głowy do tyłu. Wprost przeciwnie, należy pochylić się do przodu i ucisnąć nasadę nosa, by powstrzymać w ten sposób krwotok. Nie należy również połykać krwi. W miarę możliwości najlepiej ją wypluć. Zwykle krwawienie z nosa ustaje po kilku minutach. Gdy krwotok ustanie, wówczas dobrze jest przyłożyć sobie do nosa, czoła lub  na kark zimny okład, by pod wpływem niskiej temperatury zwęziły się naczynia krwionośne i krwotok się nie powtórzył. Można też np. wyjść na świeże powietrze, jeśli na zewnątrz panuje chłód.

Krwawienia z nosa zwykle się nie leczy. Chyba, że jest oznaką dużej anemii u matki lub problemów z wysokim ciśnieniem. Najbardziej niepokojące są długie - trwające więcej niż 20 minut krwotoki z nosa lub takie, które często się powtarzają. Wówczas po konsultacji z lekarzem to on podejmuje decyzję o ewentualnym leczeniu przyczyn tej dolegliwości.

Czytaj także: Co na katar w ciąży? 4 sprawdzone sposoby

Krwawienie z nosa w ciąży - jak zapobiec?

Nie ma stuprocentowej metody, by przeciwdziałać krwotokom z nosa. Ale można ograniczyć ryzyko ich wystąpienia np. poprzez odpowiednią dietę. Witamina C ma właściwości wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych. Warto więc spożywać ją w ciąży w odpowiedniej ilości, szczególnie w warzywach i owocach. Pomocne może się okazać również optymalne nawodnienie. Picie dużej ilości wody przeciwdziała wysuszaniu się śluzówki - także nosa. Można również bezpośrednio zadbać o nawilżenie błon śluzowych przez wpuszczenie do nosa np. roztworu soli fizjologicznej.

Ciężarna powinna również się oszczędzać. Choć w ciąży wskazana jest aktywność, trzeba znać granice i nie brać na siebie wyczerpujących obowiązków. Istotne jest, by nie wykonywać pracy ponad swoje siły i dużo odpoczywać.

ROZWIĄŻ TEST: Co wiesz o karmieniu piersią?
Aktualizacja: 2016-07-30 Publikacja: 2016-01-15
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.