Zobaczyłaś krew na papierze toaletowym? To mogą być żylaki odbytu, częsty problem ciężarnych

2022-05-30 15:58

Krwawienie z odbytu w ciąży może być związane z obecnością żylaków odbytu czy szczeliny odbytu, ale i z innymi problemami. Można radzić sobie z krwawieniem z odbytu domowymi sposobami, ale nie zawsze. Kiedy krwawienie z odbytu w ciąży powinno bezwzględnie zostać skonsultowane z lekarzem i czy żylaki odbytu wpływają na płód?

Zobaczyłaś krew na papierze toaletowym? To mogą być żylaki odbytu, częsty problem ciężarnych
Autor: Getty images To mogą być żylaki odbytu, częsty problem ciężarnych

Krwawienie z odbytu w ciąży zazwyczaj wywołane jest hemoroidami, czyli żylakami odbytu. Na szczęście nie jest to powód do lęku o nienarodzone dziecko. Część zjawisk, które mogą wystąpić w ciąży, rzeczywiście jest groźna, inne zaś w żaden sposób nie wpływają na dziecko. Tak jest z krwawieniem z odbytu w ciąży, które spotykane jest stosunkowo często u przyszłych mam.

Spis treści

  1. Przyczyny krwawienia z odbytu w ciąży
  2. Czy krwawienie z odbytu zagraża ciąży?
  3. Czy krwawienie z odbytu oznacza żylaki?
  4. Gorączka, wymioty - czy mogą towarzyszyć hemoroidom?
  5. Metody na krwawienie z odbytu w ciąży
  6. Sposoby zapobiegania krwawieniom z odbytu w ciąży
Dlaczego kobietom w ciąży tak często dokuczają żylaki?

Przyczyny krwawienia z odbytu w ciąży

Najczęstszymi przyczynami krwawienia z odbytu w ciąży są dwa problemy: żylaki odbytu (popularnie, choć nieprawidłowo, określane jako hemoroidy) i szczelina odbytu. Pierwszego z wymienionych schorzeń zapewne nie trzeba omawiać, warto jednak wspomnieć o drugim, czyli o szczelinie odbytu. Choroba ta polega na tym, że w obrębie błony śluzowej odbytu pojawiają się długie i wąskie pęknięcia.

Zasadniczo przyszła mama, u której dojdzie do wystąpienia szczeliny odbytu, będzie tego świadoma – jednostka związana jest z występowaniem, nierzadko dość silnych, dolegliwości bólowych.

Czytaj również: Krwawienie w ciąży - co oznacza krwawienie z dróg rodnych?

Plamienia w ciąży: jakie są ich przyczyny?

Czy krwawienie z odbytu zagraża ciąży?

Powyższe pytanie pojawia się zapewne w głowie każdej przyszłej mamy, która zauważy wystąpienie u siebie krwawienia z odbytu. Samo to zjawisko nie jest jednak w żaden sposób niebezpieczne dla dziecka – krwawienie z odbytu w ciąży nie wpływa negatywnie na płód.

Inaczej może być już z chorobami, które stanowią przyczynę zjawiska. Tak jak żylaki odbytu czy szczelina odbytu nie mają wpływu na stan zdrowia dziecka, tak już inne schorzenia mogą oddziaływać na jego stan zdrowia – to właśnie dlatego aż tak istotne jest wykrycie przyczyny krwawienia z odbytu w ciąży.

Czy krwawienie z odbytu oznacza żylaki?

Żylaki odbytu spotykane są nawet u co czwartej pacjentki będącej w trzecim trymestrze ciąży, szczelina odbytu występuje u przyszłych mam rzadziej, bo rozwija się ona u około 1 na 100 pacjentek. Problemy te występują z różnych powodów, podstawowym jednak czynnikiem, który do nich doprowadza, są zaparcia.

Do zaparć przyszłe mamy są niestety wręcz predysponowane – wpływ na to mają zarówno ciążowe hormony, jak i to, że powiększająca się macica po prostu uciska jelita. Rzadkie wypróżnianie się prowadzi zaś do tego, że oddawane stolce są zdecydowanie twardsze, a do ich wydalenia potrzebny jest większy wysiłek. Tego rodzaju zjawiska sprzyjają zarówno pojawianiu się żylaków odbytu, jak i szczeliny odbytu.

Czasami jednak krew na papierze toaletowym pojawia się nie z powodu choroby, a jest to efektem… zbyt silnego i mało delikatnego podcierania się.

Krwawienia z odbytu w ciąży nigdy nie powinno się jednak bagatelizować – żylaki odbytu, szczelina odbytu czy niewłaściwe oczyszczanie okolic końca przewodu pokarmowego raczej nie są groźne, jednakże innymi jeszcze możliwymi krwawienia z odbytu mogą być różne groźne choroby.

Takimi mogą być m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nowotwory (zarówno odbytu, jak i jelita grubego), choroba Leśniowskiego-Crohna czy uchyłkowatość jelita grubego.

Gorączka, wymioty - czy mogą towarzyszyć hemoroidom?

Możliwych przyczyn krwawienia z odbytu w ciąży, jak widać, jest dużo. Ogólnie każda ciężarna, która zauważy krew na papierze toaletowym, powinna się skonsultować z lekarzem – tak jest po prostu najbezpieczniej. Konieczne jest bowiem znalezienie przyczyny problemu: wtedy dopiero można będzie ocenić, czy rzeczywiście nie ma powodów do niepokoju.

Istnieją jednak pewne sytuacje, których wystąpienie wskazuje na konieczność pilnej wizyty u lekarza. Takimi są różne dodatkowe objawy, które mogą towarzyszyć krwawieniu z odbytu w ciąży. Znaczenie ma chociażby charakter stolca – w sytuacji, kiedy jest on czarny, stanowi to bardzo niepokojący objaw (może to bowiem wynikać z krwawienia w przewodzie pokarmowym).

Silne nudności, bóle brzucha czy wymioty lub gorączka, towarzyszące krwawieniu z odbytu w ciąży, również zdecydowanie przemawiają za koniecznością odwiedzenia lekarza. Podobnie jest wtedy, kiedy pojawiają się objawy sugerujące to, że doszło do utraty znacznej ilości krwi. Takowymi może być bladość, ale i znaczne osłabienie, przyspieszenie czynności serca oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi, a więc niskie ciśnienie krwi w ciąży.

Metody na krwawienie z odbytu w ciąży

Już po znalezieniu przyczyny problemu pacjentkom zalecane jest odpowiednie postępowanie, które zapobiegnie jego kolejnym epizodom lub przynajmniej zmniejszy częstość ich występowania. Przede wszystkim należy zapobiegać zaparciom. W jaki sposób? 

  • Stosując odpowiednią dietę. Pacjentka powinna spożywać duże ilości produktów bogatoresztkowych, zawierających błonnik. Do takowych zaliczane są głównie różne owoce i warzywa, korzystny wpływ na rytm wypróżnień mają jednak również i produkty pełnoziarniste. Nie można jednak zapominać i o dobrym nawodnieniu. Ile wody pić w ciąży? Spożywanie 2-2,5 l wody dziennie wspomaga organizm w walce z zaparciami.
  • Aplikując chłodne kompresy w zmienione okolice odbytu 
  • Wykonując tzw. nasiadówki (które polegają na tym, że pacjentka przez kilkanaście minut siedzi w ciepłej wodzie, nierzadko z dodatkiem jakichś ziół)
  • Stosując preparaty zmiękczające i rozluźniające stolec (pod kontrolą lekarza).
  • Stosując miejscowe preparaty o działaniu przeciwzapalnym (najczęściej praktykowane leczenie przy szczelinie odbytu).

Sposoby zapobiegania krwawieniom z odbytu w ciąży

Aby zmniejszać ryzyko wystąpienia krwawienia z odbytu w ciąży, przede wszystkim konieczne jest podjęcie prób zredukowania ryzyka tego, że u pacjentki pojawi się któryś z problemów związanych z tym zaburzeniem – czyli żylaków odbytu lub szczeliny odbytu. Zapobieganie im przebiega podobnie jak ich leczenie – należy po prostu unikać zaparć.

Do tego celu służy opisana już wcześniej dieta, ale i pewne inne oddziaływania. Zmniejszać ryzyko zaparć może aktywność fizyczna. Ciężarnej oczywiście nikt nie zmusza do udziału w maratonie, aczkolwiek spokojne, kilkudziesięciominutowe spacery mogą wywierać korzystny wpływ na czynność jelit.

Ważne są również zachowania związane z samą defekacją. Ciężarne nie powinny zwlekać z odwiedzaniem toalety – wstrzymywanie się z wypróżnianiem zwiększa ryzyko pojawienia się zaparć, przez co zwiększeniu ulega również i ryzyko pojawienia się krwawienia z odbytu w ciąży.

Zobacz: Żylaki krocza i sromu w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki macicy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

Co wiesz o problemach ze skórą w ciąży?

Pytanie 1 z 10
Linea negra na brzuchu to efekt:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza