Leki homeopatyczne w trakcie ciąży

Leki homeopatyczne w trakcie ciąży
fot.: Ryszard Piątkowski

To prawie niemożliwe, żeby twoja ciąża przebiegała bez przeziębienia, kataru, czy bólu głowy. Jednak wiadomo, że leki w ciąży mogą być niebezpieczne. Czym więc możesz się ratować? Farmaceuci i lekarze homeopaci są zdania, że dla przyszłej mamy i jej dziecka takim bezpiecznym rozwiązaniem jest homeopatia i leki homeopatyczne.

Homeopatia to jedna z form medycyny naturalnej. Dlatego jest bezpiecznym sposobem na ból w ciąży, przeziębienie i inne infekcje. Leki homeopatyczne to doskonałe rozwiązanie, szczególnie teraz. Wiadomo, że ciąża to czas, w którym powinno się przyjmować jak najmniej lekarstw. Homeopatia pozwala leczyć dolegliwości w sposób niegroźny dla matki i dziecka.

Czym jest homeopatia?

Homeopatia opiera się na zasadzie podobieństwa, zgodnie z którą pewne substancje wywołują u osób zdrowych objawy choroby, u chorego zaś, mającego takie dolegliwości, mogą je zwalczać. Pod warunkiem, że zostaną podane w bardzo małych dawkach. Oznacza to np. że osobie, która ma wysoką temperaturę, zaleca się preparat zawierający substancję… wywołującą gorączkę.
Preparaty homeopatyczne wytwarza się wyłącznie z substancji naturalnych (roślinnych, pochodzenia zwierzęcego i minerałów) w procesie tzw. potencjalizacji, polegającej na stopniowym, coraz większym rozcieńczaniu substancji leczniczej.
Czasem rozcieńczenie jest tak duże, że gotowy lek zawiera zaledwie milionową część substancji wyjściowej. Ale homeopaci uważają, że to całkowicie wystarcza, by pobudzić w organizmie chorego naturalne mechanizmy samonaprawcze. Zapewniają też, że dzięki tak dużemu rozcieńczeniu leki te są bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Dobrze wiedzieć
  • Nie zażywaj leków homeopatycznych na własną rękę. Powinien je zalecić dobry homeopata na podstawie szczegółowego wywiadu.
  • Koniecznie zapoznaj się z informacjami na opakowaniu bądź z ulotką dołączoną do leku.
  • Zanim je zastosujesz, skonsultuj się ze swoim lekarzem ginekologiem.
  • Pamiętaj, że leki homeopatyczne zwykle wspomagają leczenie i nie zastępują medycyny tradycyjnej.
  • Jeśli wystąpią niepożądane objawy, odstaw lekarstwo.

Homeopatia to tylko siła sugestii?

Zanim jednak zdecydujesz się na jakikolwiek lek homeopatyczny, musisz wiedzieć, że homeopatia budzi kontrowersje i często zupełnie sprzeczne opinie. Zwolennicy homeopatii wskazują na pozytywne aspekty tej metody – leczenie przyczyn, a nie tylko objawów choroby, mobilizowanie naturalnych sił odpornościowych, brak niepożądanych działań ubocznych, ryzyka przedawkowania, a także przeciwwskazań dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących.

Jest wiele osób, które twierdzą, że ta terapia im pomogła. Jednak świat nauki pozostaje wobec homeopatii krytyczny. Wciąż bowiem nieznane są mechanizmy jej działania, a jej skuteczność nie jest potwierdzona naukowo.
Według prestiżowego pisma medycznego „The Lancet”, leki homeopatyczne działają podobnie jak sugestia (tzw. efekt placebo). Dlatego lekarze ginekolodzy odnoszą się do homeopatii z rezerwą.

źródło: miesięcznik "Zdrowie" Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2011-03-25
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.