Luteina w ciąży – jak długo i w jaki sposób ją przyjmować?

2022-02-23 15:31

Luteiną w ciąży nazywamy hormon - progesteron – bardzo ważny dla bezpiecznego i zdrowego jej przebiegu. Czasem naturalne zasoby progesteronu mogą być w organizmie niewystarczające, co stanowi zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. W takich sytuacjach lekarz zwykle przepisuje kobiecie przyjmowanie określonej dawki luteiny.

Luteina w ciąży
Autor: Getty images Luteina w ciąży

Luteina to potoczna nazwa progesteronu – hormonu, który w przypadku kobiet ma ogromny wpływ na cykl miesiączkowy oraz przebieg ciąży. W naturalnych warunkach, gdy kobieta nie spodziewa się dziecka, hormon wydzielany jest przez komórki ciałka żółtego w jajnikach. Luteina w ciąży wydzielana jest przez łożysko.

Poziom luteiny w organizmie kobiety ma wpływ na poszczególne fazy cyklu. Najwyższy jej poziom można obserwować po trzecim tygodniu cyklu, czyli w okresie największej płodności. Gdy dojdzie do zapłodnienia, luteina pozwala wówczas zagnieździć się komórce jajowej w macicy i następnie chroni ją do momentu powstania łożyska.

Gdy łożysko się wykształci, to ono przejmuje funkcję wytwarzania tego hormonu. Ilość hormonu w organizmie ciężarnej przez całą ciążę rośnie. W ostatnim etapie stężenie luteiny w ciąży jest kilkudziesięciokrotnie wyższe niż na jej początku. Dzięki luteinie ciąża jest bezpieczna – chroni ona bowiem przez skurczami, które mogłyby wywołać przedwczesny poród czy poronienie. Progesteron również pośrednio wpływa również na właściwy rozwój płodu i sprzyja laktacji. Gdy poziom hormonu maleje – w zdrowej ciąży dopiero pod jej koniec – pojawiają się skurcze prowadzące do porodu.

Czytaj także: Duphaston w ciąży - czym różni się od luteiny?

Spis treści

  1. Luteina w ciąży - kiedy należy ja przyjmować i w jaki sposób?
  2. Luteina w ciąży: jak wygląda przyjmowanie hormonu i jak długo trwa?
Krwawienia w ciąży

Luteina w ciąży - kiedy należy ja przyjmować i w jaki sposób?

Nie u wszystkich ciężarnych poziom progesteronu jest wystarczający, by donosić ciążę. Czasem hormonu jest zbyt mało albo następują jakieś zahamowania jego wytwarzania. Wówczas płód jest zagrożony i może dojść do poronienia lub przedwczesnego porodu. Oznakami, że w organizmie przyszłej mamy istnieje niedobór luteiny w ciąży mogą być:

  • plamienia,
  • silne bóle w podbrzuszu,
  • przedwczesne skurcze.

Wówczas lekarz przepisuje luteinę, by uzupełnić jej braki i tym samym zażegnać ryzyko powikłań. Profilaktycznie lekarz może również zalecić kobiecie branie hormonu w sytuacjach, gdy:

  • wcześniejsze ciąże były problematyczne lub doszło już wcześniej do poronienia (w takich przypadkach zaleca się przyjmowanie luteiny po 16. tygodniu ciąży),
  • doszło do niewydolności szyjki macicy (zaleca się przyjmowanie luteiny po 23. tygodniu ciąży).

Czytaj też: Dlaczego w ciąży bolą pachwiny i krocze?

Luteina w ciąży: jak wygląda przyjmowanie hormonu i jak długo trwa?

Luteinę w ciąży można przyjmować w dwóch formach:

  • doustnie (pod język),
  • dopochwowo.

Zwykle sposób przyjmowania luteiny uzależnia się od etapu ciąży, choć czasem wpływ ma na to komfort kobiety. Niektóre ciężarne skarżą się na pewne dolegliwości wynikające z danego sposobu przyjmowania hormonu np. rozpuszczanie luteiny pod językiem długo trwa, a sama luteina jest gorzka i powoduje niesmak w ustach, hormon przyjmowany dopochwowo wiąże się zaś z uciążliwymi upławami i podrażnieniami okolic intymnych.

Częstą praktyką jest przyjmowanie leku doustnie w ciągu dnia, a na noc dopochwowo. Przyjmowanie dopochwowe jest o tyle bezpieczniejsze, że działanie luteiny w ciąży wywierane jest bezpośrednio na narządy rodne a sam lek nie ma wpływu na nerki czy wątrobę, które uczestniczą w jego metabolizmie, jeśli jest przyjmowany pod język.

Prawie zawsze przyjmowanie luteiny musi być kontynuowane przez ciężarną do samego końca ciąży. Istnieje bowiem ryzyko, że odstawiając hormon wcześniej, ryzyko przedwczesnego porodu lub poronienia może wrócić. Najczęściej krótko po odstawieniu luteiny rozpoczyna się akcja skurczowa, która skutkuje porodem.

Czytaj też: Jak na ciążę może wpłynąć przedwczesne rozwarcie szyjki macicy?

Co robić, aby urodzić zdrowe dziecko?

Pytanie 1 z 11
Czy w ciąży trzeba zrezygnować z kawy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza