Luteina w ciąży – jak długo i w jaki sposób ją przyjmować?

luteina
fot.: Thinkstock
Właściwy poziom luteiny w ciąży wpływa na jej bezpieczny przebieg.

Luteiną w ciąży nazywamy hormon - progesteron – bardzo ważny dla bezpiecznego i zdrowego jej przebiegu. Czasem naturalne zasoby luteiny mogą być w organizmie matki zbyt małe, co stanowi zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. W takich sytuacjach lekarz zwykle przepisuje kobiecie przyjmowanie określonej dawki progesteronu.

Luteina to potoczna nazwa progesteronu – hormonu, który w przypadku kobiet ma ogromny wpływ na cykl miesiączkowy oraz przebieg ciąży. W naturalnych warunkach, gdy kobieta nie spodziewa się dziecka, hormon wydzielany jest przez komórki ciałka żółtego w jajnikach. Luteina w ciąży wydzielana jest przez łożysko. Poziom luteiny w organizmie kobiety ma wpływ na poszczególne fazy cyklu. Najwyższy jej poziom można obserwować po trzecim tygodniu cyklu, czyli w okresie największej płodności. Gdy dojdzie do zapłodnienia, luteina pozwala wówczas zagnieździć się komórce jajowej w macicy i następnie chroni ją do momentu powstania łożyska. Gdy łożysko się wykształci, to ono przejmuje funkcję wytwarzania tego hormonu. Ilość hormonu w organizmie ciężarnej przez całą ciążę rośnie. W ostatnim etapie stężenie luteiny w ciąży jest kilkudziesięciokrotnie wyższe niż na jej początku. Dzięki luteinie ciąża jest bezpieczna – chroni ona bowiem przez skurczami, które mogłyby wywołać przedwczesny poród czy poronienie. Progesteron również pośrednio wpływa również na właściwy rozwój płodu i sprzyja laktacji. Gdy poziom hormonu maleje – w zdrowej ciąży dopiero pod jej koniec – pojawiają się skurcze prowadzące do porodu.

Luteina w ciąży kiedy należy ja przyjmować i w jaki sposób?

Nie u wszystkich ciężarnych poziom progesteronu jest wystarczający, by donosić ciążę. Czasem hormonu jest zbyt mało albo następują jakieś zahamowania jego wytwarzania. Wówczas płód jest zagrożony i może dojść do poronienia lub przedwczesnego porodu. Oznakami, że w organizmie przyszłej mamy istnieje niedobór luteiny w ciąży mogą być:

  • plamienia
  • silne bóle w podbrzuszu
  • przedwczesne skurcze.

Wówczas lekarz przepisuje luteinę, by uzupełnić jej braki i tym samym zażegnać ryzyko powikłań.  Profilaktycznie lekarz może również zalecić kobiecie branie hormonu w sytuacjach, gdy:

  • wcześniejsze ciąże były problematyczne lub doszło już wcześniej do poronienia (w takich przypadkach zaleca się przyjmowanie luteiny po 16. tygodniu ciąży),
  • doszło do niewydolności szyjki macicy (zaleca się przyjmowanie luteiny po 23. tygodniu ciąży).

 

Nie przegap

Sprawdź, jaką jesteś ciężarną - rozwiąż quiz!

Luteina w ciąży: jak wygląda przyjmowanie hormonu i jak długo trwa?

Luteinę w ciąży można przyjmować w dwóch formach – doustnie (pod język) lub dopochwowo. Zwykle sposób przyjmowania luteiny uzależnia się od etapu ciąży, choć czasem wpływ ma na to komfort kobiety. Niektóre ciężarne skarżą się na pewne dolegliwości wynikające z danego sposobu przyjmowania hormonu np. rozpuszczanie luteiny pod językiem długo trwa, a sama luteina jest gorzka i powoduje niesmak w ustach, hormon przyjmowany dopochwowo wiąże się zaś z uciążliwymi upławami i podrażnieniami okolic intymnych.

Częstą praktyką jest przyjmowanie leku doustnie w ciągu dnia, a na noc dopochwowo. Przyjmowanie dopochwowe jest o tyle bezpieczniejsze, że działanie luteiny w ciąży wywierane jest bezpośrednio na narządy rodne a sam lek nie ma wpływu na nerki czy wątrobę, które uczestniczą w jego metabolizmie, jeśli jest przyjmowany pod język.

Prawie zawsze przyjmowanie luteiny musi być kontynuowane przez ciężarną do samego końca ciąży. Istnieje bowiem ryzyko, że odstawiając hormon wcześniej, ryzyko przedwczesnego porodu lub poronienia może wrócić. Najczęściej krótko po odstawieniu luteiny rozpoczyna się akcja skurczowa, która skutkuje porodem.

Polecamy też

Aktualizacja: 2017-04-04 Publikacja: 2016-04-19
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.