Macica dwurożna a ciąża: objawy, leczenie

macica
fot.: Thinkstock
Macica dwurożna może powodować problem z zajściem w ciążę.

Macica dwurożna to poważna wada anatomiczna macicy, nie pozostająca bez wpływu na zapłodnienie i późniejsze donoszenie ciąży. Na czym polega dwurożność macicy,  jak się ją rozpoznaje i leczy?

Macica dwurożna to wada wrodzona dotycząca anatomii macicy. Jej nazwa pochodzi od dwóch wydatnych rogów, które występują w budowie tego narządu. Na skutek ich obecności w części zewnętrznej macicy występuje wgłębienie na około 1 cm, które powoduje, że macica przybiera kształt litery W. Jama macicy jest tym samym podzielona na dwie części na odcinku co najmniej 15 milimetrów. Macicę dwurożną ma około 0,4 procent kobiet na całym świecie, choć ze względu na trudną diagnostykę - często zdarzają się błędne rozpoznania. Przez Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu dwurożność macicy określana jest jako wada wrodzona macicy, klasa IV. Może ona przyjmować dwie formy: macicę dwurożną całkowitą oraz częściową. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z wystąpieniem dwóch szyjek macicy, w drugim szyjka jest tylko jedna.

Macica dwurożna a macica z przegrodą

Macica z przegrodą wygląda niemal identycznie jak macica dwurożna, ale jedynie w części wewnętrznej, czyli w jamie macicy, bo ta podzielona jest w obu przypadkach przegrodą. Odcinek podziału wynosi co najmniej 15 milimetrów. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami wad anatomicznych polega na tym, że w przypadku macicy z przegrodą, budowa zewnętrzna narządu nie odstaje od normy.

Macica dwurożna: objawy

Macica dwurożna może, ale nie musi dawać objawów. Zwykle niewielka wada jest wręcz niemożliwa do rozpoznania. Im bardziej zaawansowana dwurożność macicy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów. Mogą nimi być m. in. problemy z zajściem w ciążę, poronienia nawykowe czy powtarzające się przedwczesne porody.

Dwurożność macicy trudno rozpoznać w zwykłym badaniu ginekologicznym, tym bardziej jeśli to niewielka wada. Dziś w diagnostyce tej wady stosuje się laparoskopię z histeroskopią.

Nie przegap

Macica dwurożna a ciąża i poród

Najwięcej zależy od stopnia zaawansowania wady. Im wada większa, tym poważniejszy problem z zajściem w ciążę obciążonej nią kobiety. Zajście w ciążę może być blokowane przez inne defekty, które towarzyszą macicy dwurożnej, np. wady błony śluzowej, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Samo zajście w ciążę nie daje gwarancji na szczęśliwe jej zakończenie. W przypadku znaczącej przegrody w jamie macicy, może dojść do zahamowania rozwoju płodu, a występująca często przy dwurożności macicy niewydolność szyjki macicy może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Przeszkodą w donoszeniu ciąży może być również czynność skurczowa macicy. Jeśli więc uda się zajść w ciążę kobiecie z macicą dwurożną, musi ona pozostawać pod ścisłą obserwacją ginekologiczną i do porodu bardzo się oszczędzać - zwykle leżeć do samego porodu. W utrzymaniu ciąży może pomóc jej założenie specjalnego szwu na szyjkę macicy. Zazwyczaj rozwiązanie ciąży odbywa się poprzez cesarskie cięcie.

Macica dwurożna: leczenie

Leczenie wady zależy od jej rodzaju. Inaczej postępuje się w przypadku macicy dwurożnej, inaczej, gdy mamy do czynienia z macicą z przegrodą. Nie zawsze też interwencja medyczna jest konieczna. Leczenie chirurgiczne to ostateczność, na którą lekarze decydują się głównie wtedy, gdy  wada uniemożliwia zajście w ciążę lub jej donoszenie (zwykle przy poronieniach nawykowych). Zabieg polega na resekcji przegrody  poprzez dojście do niej od strony szyjki. Zwykle po tym zabiegu szanse na szczęśliwe donoszenie ciąży wzrastają nawet do 70 procent, choć i taka ciąża pozostaje nadal ciążą podwyższonego ryzyka i wymaga stałej obserwacji.

Wady macicy - macica z przegrodą

Przegroda w macicy jest wadą rozwojową. Jej wystąpienie może ograniczać rozwój zarodka w jamie macicy, a to oznacza możliwość pojawienia się problemów w donoszeniu ciąży. Lekarze zaobserwowali natomiast, że kolejne ciąże kobiety z przegrodzoną macicą, obarczone są mniejszym ryzykiem poronienia. Zapytaliśmy eksperta o inne skutki wystąpienia tej wady oraz co można zrobić, by zapobiec poronieniu.

Polecamy też

Aktualizacja: 2016-07-10 Publikacja: 2016-04-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.