Macica dwurożna a ciąża: objawy, leczenie

2016-04-01 12:09

Macica dwurożna to poważna wada anatomiczna macicy, nie pozostająca bez wpływu na zapłodnienie i późniejsze donoszenie ciąży. Na czym polega dwurożność macicy,  jak się ją rozpoznaje i leczy?

macica
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Macica dwurożna może powodować problem z zajściem w ciążę.

Spis treści

  1. Macica dwurożna a macica z przegrodą
  2. Macica dwurożna: objawy
  3. Macica dwurożna a ciąża i poród
  4. Macica dwurożna: leczenie

Macica dwurożna to wada wrodzona dotycząca anatomii macicy. Jej nazwa pochodzi od dwóch wydatnych rogów, które występują w budowie tego narządu. Na skutek ich obecności w części zewnętrznej macicy występuje wgłębienie na około 1 cm, które powoduje, że macica przybiera kształt litery W. Jama macicy jest tym samym podzielona na dwie części na odcinku co najmniej 15 milimetrów. Macicę dwurożną ma około 0,4 procent kobiet na całym świecie, choć ze względu na trudną diagnostykę - często zdarzają się błędne rozpoznania. Przez Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu dwurożność macicy określana jest jako wada wrodzona macicy, klasa IV. Może ona przyjmować dwie formy: macicę dwurożną całkowitą oraz częściową. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z wystąpieniem dwóch szyjek macicy, w drugim szyjka jest tylko jedna.

Macica dwurożna a macica z przegrodą

Macica z przegrodą wygląda niemal identycznie jak macica dwurożna, ale jedynie w części wewnętrznej, czyli w jamie macicy, bo ta podzielona jest w obu przypadkach przegrodą. Odcinek podziału wynosi co najmniej 15 milimetrów. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami wad anatomicznych polega na tym, że w przypadku macicy z przegrodą, budowa zewnętrzna narządu nie odstaje od normy.

Macica dwurożna: objawy

Macica dwurożna może, ale nie musi dawać objawów. Zwykle niewielka wada jest wręcz niemożliwa do rozpoznania. Im bardziej zaawansowana dwurożność macicy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów. Mogą nimi być m. in. problemy z zajściem w ciążę, poronienia nawykowe czy powtarzające się przedwczesne porody.

Dwurożność macicy trudno rozpoznać w zwykłym badaniu ginekologicznym, tym bardziej jeśli to niewielka wada. Dziś w diagnostyce tej wady stosuje się laparoskopię z histeroskopią.

Zobacz także: Co oznacza powiększona macica?

Macica dwurożna a ciąża i poród

Najwięcej zależy od stopnia zaawansowania wady. Im wada większa, tym poważniejszy problem z zajściem w ciążę obciążonej nią kobiety. Zajście w ciążę może być blokowane przez inne defekty, które towarzyszą macicy dwurożnej, np. wady błony śluzowej, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Samo zajście w ciążę nie daje gwarancji na szczęśliwe jej zakończenie. W przypadku znaczącej przegrody w jamie macicy, może dojść do zahamowania rozwoju płodu, a występująca często przy dwurożności macicy niewydolność szyjki macicy może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Przeszkodą w donoszeniu ciąży może być również czynność skurczowa macicy. Jeśli więc uda się zajść w ciążę kobiecie z macicą dwurożną, musi ona pozostawać pod ścisłą obserwacją ginekologiczną i do porodu bardzo się oszczędzać - zwykle leżeć do samego porodu. W utrzymaniu ciąży może pomóc jej założenie specjalnego szwu na szyjkę macicy. Zazwyczaj rozwiązanie ciąży odbywa się poprzez cesarskie cięcie.

Macica dwurożna: leczenie

Leczenie wady zależy od jej rodzaju. Inaczej postępuje się w przypadku macicy dwurożnej, inaczej, gdy mamy do czynienia z macicą z przegrodą. Nie zawsze też interwencja medyczna jest konieczna. Leczenie chirurgiczne to ostateczność, na którą lekarze decydują się głównie wtedy, gdy  wada uniemożliwia zajście w ciążę lub jej donoszenie (zwykle przy poronieniach nawykowych). Zabieg polega na resekcji przegrody  poprzez dojście do niej od strony szyjki. Zwykle po tym zabiegu szanse na szczęśliwe donoszenie ciąży wzrastają nawet do 70 procent, choć i taka ciąża pozostaje nadal ciążą podwyższonego ryzyka i wymaga stałej obserwacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza