Macica w ciąży: jak się zmienia?

macica w ciąży
fot.: Thinkstock
Macica w ciąży bardzo zmienia się wraz z upływem kolejnych tygodni.

Macica w ciąży jest najważniejszym organem w kobiecym procesie rozrodczym. Jak wygląda i jak zmienia się macica na różnych etapach ciąży?

Macica to organ kobiecy, w którym zachodzi rozwój płodu. Znajduje się na na środku miednicy, między odbytem a pęcherzem moczowym. Na budowę macicy składają się: szyjka, cieśń i trzon macicy. Zadaniem macicy jest przyjęcie zapłodnionego jaja, utrzymanie płodu w bezpiecznym dla siebie miejscu, a na końcu ciąży - pomoc w jego wydaleniu poza organizm matki.

Macica w ciąży: jak wygląda?

Kształt macicy przypomina spłaszczoną gruszkę. U kobiet, które nie są w ciąży i nigdy nie rodziły macica to niewielki organ o wadze około 60 gramów i długości zaledwie 7 centymetrów. Trudno zatem sobie wyobrazić, że podczas ciąży macica musi tak się rozciągnąć, by pomieścić w sobie kilkukilogramowe dziecko. Na ostatnim etapie ciąży macica waży nawet ponad kilogram i osiąga  pojemność 5 litrów. Charakterystyczna dla macicy jest grubość jej ścianek - ok. 2,5 centymetra na początku ciąży, a pod jej koniec już tylko 1,5 cm. Ściana macicy składa się z błony surowiczej, błony mięśniowej i błony śluzowej.

 

Nie przegap

Macica w ciąży: jak się zmienia?

Macica w ciąży to jedyny organ, który tak bardzo się zmienia wraz z upływem kolejnych tygodni. Trudno się dziwić - macica przecież rośnie razem z dzieckiem i zawsze dostosowuje się do jego potrzeb. To zatem bardzo elastyczny narząd. W ciąży powiększeniu ulega trzon macicy, a wszystko to za sprawą ciążowych hormonów - estrogenów. Hormony działają na macicę na samym początku ciąży, potem organ ten powiększa się już na skutek wzrostu samego płodu.

Macica nie rośnie symetrycznie, zwykle bardziej rozrasta się jej górna część. Poza jej wzrostem, zwiększa się również siatka naczyń krwionośnych wokół niej, co jest związane z coraz większym przepływem krwi. Macica w ciąży rośnie dzięki wydłużającym się włóknom mięśniowym i pojawianiu się ciągle nowych, które też bardzo szybko rosną.

Polecamy też

Macica w ciąży: jak wygląda w kolejnych tygodniach?

  • w 8. tygodniu ciąży - macica ma wielkość cytryny
  • w 12. tygodniu ciąży - macica osiąga wielkość męskiej pięści
  • w 16. tygodniu ciąży - dno macicy umiejscowione jest tuż nad spojeniem łonowym
  • w 18. tygodniu ciąży - macica osiąga wielkość piłki do koszykówki
  • w 20. tygodniu ciąży - dno macicy umiejscowione jest na środku, pomiędzy spojeniem łonowym a pępkiem
  • w 24. tygodniu ciąży - dno macicy jest na poziomie pępka
  • w 28. tygodniu ciąży - dno macicy jest kilka centymetrów nad pępkiem
  • w 32. tygodniu ciąży - dno macicy umiejscowione jest na środku, pomiędzy pępkiem a najniższą częścią mostka
  • w 36. tygodniu ciąży - dno macicy jest umiejscowione na wysokości wyrostka mieczykowatego
  • w 40. tygodniu ciąży - dno macicy opada i znowu znajduje się między pępkiem a mostkiem

Dynamiczny wzrost macicy w ciąży ma duże znaczenie również dla pozostałych narządów w kobiecym organizmie. Rosnąca macica uciska na pęcherz i powoduje zwiększoną potrzebę częstszego oddawania moczu. Może również uciskać aortę i tym samym częściowo blokować dopływ krwi do serca i mózgu, co miewa skutki w postaci zasłabnięć czy zawrotów głowy u przyszłej mamy. Powiększenie macicy sprzyja również pogłębianiu naturalnych krzywizn kręgosłupa, stąd coraz bardziej wygięta pozycja ciężarnej i pojawiające się bóle w plecach.

Macica po ciąży

Szybki wzrost macicy to nic w porównaniu z tempem jej kurczenia się po porodzie. Po 10 dniach od porodu macica znowu znajduje się tuż nad spojeniem łonowym. Czas obkurczenia się całkowitego zależy od wielu czynników. Zwijaniu macicy sprzyja karmienie piersią, a dokładniej oksytocyna, która się wówczas wydziela. Obkurczaniu macicy towarzyszą bolesne skurcze, które z upływem czasu słabną. Rozmiary sprzed porodu macica uzyskuje około 6 tygodni po porodzie, czyli dokładnie wtedy, gdy kończy się połóg.

Sprawdź, jaką będziesz mamą!
Aktualizacja: 2016-07-10 Publikacja: 2016-04-07
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.