Nie czuję ruchów dziecka. Dlaczego?

Ruchy dziecka
fot.: thinkstockphotos.com
Mamy najczęściej czują ruchy dziecka w okolicy 20. tygodnia ciąży.

Dla wielu ciężarnych najpewniejszym dowodem na to, że ich dziecko ma się dobrze, są jego wyczuwalne ruchy. Trudno się zatem dziwić niepokojowi, jaki pojawia się się w momencie, gdy matka nie czuje ruchów dziecka. Co to może oznaczać?

Brak ruchów dziecka niepokoi każdą mamę, bo ruchy dziecka to nie tylko jedno z najprzyjemniejszych doświadczeń ciąży ale też świadectwo dobrostanu płodu. Na te pierwsze ruchy czeka się z dużą niecierpliwością, choć ciężarnym, szczególnie tym, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka, trudno jest je od razu wyczuć. Pierwsze ruchy nie mają bowiem nic wspólnego z kopniakami - są raczej subtelnym muśnięciem, takim od środka. Trzeba dużej uwagi, by ich nie przeoczyć. Pierwsze ruchy dziecka zwykle odczuwa się w okolicy 20. tygodnia ciąży - tak jest w przypadku pierworódek. Kobiety, które będą rodzić po raz kolejny - mogą odczuć ruchy dziecka już w okolicy 14. tygodnia ciąży.

Czytaj także: Jak liczyć ruchy dziecka?

Brak ruchów dziecka - kiedy powinien niepokoić?

Brak odczuwanych ruchów dziecka może niepokoić dopiero, gdy mija 22. tydzień ciąży, a przyszła mama nadal ich nie czuje. Na odczuwanie ruchów wpływa wiele czynników, między innymi budowa ciała kobiety. Jeśli przyszła mama ma nadwagę, prawdopodobnie jej odczuwanie ruchów dziecka będzie słabsze niż u kobiet o szczupłej budowie ciała.

Niepokojące może być nagłe ustanie odczuwalnych ruchów lub znaczne ich osłabienie. Przyjmuje się, że normą jest co najmniej 10 ruchów odczuwanych w ciągu godziny, choć trzeba wziąć pod uwagę, że dziecko ma w ciągu doby prawo spać i wówczas jego aktywność zanika. Jeśli ruchów jest wyraźnie mniej, można spróbować pobudzić dziecko poprzez zjedzenie posiłku lub czegoś słodkiego. Najlepiej jest kontrolować ruchy w pozycji leżącej, na lewym boku. Jeśli mimo wszystko, częstotliwość ruchów nadal się nie poprawia, należy udać się do szpitala, by to skontrolować. Niezwłocznie należy sprawdzić stan dziecka w przypadku, gdyby ruchy ustały nagle.

Czytaj także: 10 najważniejszych informacji o ruchach dziecka

Nie przegap

Brak ruchów dziecka - co może oznaczać?

Jeśli przyszła mama nagle odczuwa zanik ruchów dziecka, przede wszystkim musi wykluczyć, że dziecko akurat śpi.  By się upewnić, że tak jest - należy pobudzić dziecko np. zjeść coś lub delikatnie popukać w brzuch.

Za brakiem odczuwania ruchów może stać wiele przyczyn. Jedną z nich jest specyficzne ułożenie malucha (tak bywa w okolicy 22. tygodnia ciąży), na przedniej ścianie macicy. Jest to jeden z powodów, dla których ciężarna długo czeka na wyczucie pierwszego ruchu swojego dziecka.

Jeśli ruchy dziecka ustały nagle lub stopniowo zanikały i z dnia na dzień robiły się słabsze, może oznaczać to jakieś komplikacje. Powodem takiej sytuacji może być niewydolność łożyska powstała na skutek ciążowej cukrzycy. Inną przyczyną może być zaplątanie się dziecka w pępowinę. Nie można wykluczyć podduszenia się dziecka pępowiną albo nawet obumarcia płodu, dlatego każdy niepokój związany z brakiem ruchliwości niemowlaka, powinien być natychmiast skonsultowany z lekarzem.

Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2016-02-12
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.