Nordic walking w ciąży: 5 powodów, dla których warto maszerować z kijkami

2021-01-15 9:23

Nordic walking w ciąży może znacząco poprawić wydolność organizmu przyszłej mamy. Ten sport, który pokochały miliony ludzi na całym świecie, ma same zalety! Zobaczcie, dlaczego warto go uprawiać w ciąży.

Czy nordic walking w ciąży to dobry pomysł? Przyszłe mamy często zadają pytanie, jaki rodzaj sportu mogą bezpiecznie uprawiać w trakcie ciąży. Wymieniane są zajęcia fitness dla ciężarnych pań, a także basen i pływanie. Wśród różnych możliwości aktywnego spędzania czasu, warto zwrócić uwagę na zyskującą coraz większą popularność dyscyplinę – nordic walking w ciąży. Dlaczego?

Spis treści

  1. Co to jest nordic walking?
  2. Nordic walking w ciąży: dlaczego warto maszerować z kijkami?
  3. Co potrzeba do nordic walking w ciąży?

Co to jest nordic walking?

To nic innego jak maszerowanie równym krokiem z jednoczesnym zaznaczaniem każdego kroku przez wbicie kijka. Takie chodzenie nadaje rytm marszowi oraz przyspiesza i wydłuża krok. Po co takie ceregiele? To jasne, aby rozwijać harmonijnie wszystkie mięśnie! Wzmacniane są zarówno górne, jak i dolne partie ciała, co przekłada się na wiele korzyści dla naszego organizmu.

Nordic walking odciąża cały aparat ruchowy, redukuje też obciążenie kolan i pleców, uwalnia napięcia w obszarze ramion i karku, podnosi boczną ruchomość partii szyjnej i kręgosłupa, zapewnia również utrzymanie lepszej postawy marszu - staje się ona prosta i bardzo naturalna: opiera się na diagonalnym toku ruchów tułowia tzn. górna i dolna część korpusu poruszają się w przeciwnym kierunku.

Nordic walking w ciąży: dlaczego warto maszerować z kijkami?

- Uważam, że - potocznie mówiąc: chodzenie z kijkami - jest najlepszą formą aktywności dla kobiet w ciąży i nie tylko – mówi Edyta Kędzierska prezes Federacji Noridc Walking w Polsce, która sama do końca swojej ciąży wychodziła na spacer z kijami.

Marsz z kijami angażuje niemal 90 proc. mięśni całego ciała, czyli trzy razy więcej niż zwykły spacer. Dwa dodatkowe punkty podparcia w postaci kijów sprawiają, że nie trzeba się martwić o potknięcie, czy utratę równowagi. Co więcej, to właśnie dzięki użyciu kijków odciąża, a nie obciąża się dźwigający podczas ciąży coraz więcej kilogramów kręgosłup oraz stawy, ponadto zmniejsza się nacisk na kolana i biodra.

Jak widać, wszystko wskazuje na to, że przyszła mama może wrócić z nordic walking mniej obolala i zmęczona niż po zwykłym spacerze. Ale to nie jedyne zalety chodzenia z kijkami.

Nordic walking pozwala przyszłym mamom zachować kondycję i aktywność fizyczną sprzed ciąży, a nawet w łagodny sposób zwiększyć wydolność organizmu. Ta forma ruchu nie powoduje też bólów bioder czy kręgosłupa, które często pojawiają się u przyszłych mam podczas chodzenia czy stania.

Przeciwnie – nordic walking odciąża kręgosłup, rozluźnia napiętą okolicę karku i barków i poprawia ruchomość stawów krzyżowo-biodrowych, które w okresie ciąży są szczególnie narażone na przeciążenia. Co więcej, wiele ciężarnych kobiet twierdzi, że podczas marszu nordic walking ustępuje ból bioder i kręgosłupa.

To bezpieczna, niemal naturalna forma aktywności. Ani kobieta, ani jej dziecko nie jest narażone na upadki, uczucie wysiłku jest niewielkie, a pobyt na świeżym powietrzu pozwala na lepsze dotlenienie organizmu. Tych, którzy mają kłopoty z nadwagą zapewne zainteresuje fakt, że w trakcie treningu Nordic Walking spalamy o 20% więcej kalorii niż przy tradycyjnym marszu lub joggingu.

Co potrzeba do nordic walking w ciąży?

Aby uprawiać nordic walking, nie potrzeba wiele – wystarczą dobre chęci, wygodne obuwie (najlepiej sportowe, choć można maszerować też w sandałach), luźny, niekrępujący ruchów strój, dostosowany do warunków atmosferycznych, oraz para kijów do nordic walking.

Są elastyczne (amortyzuje to drgania wywołane uderzeniem o podłoże), z wyprofilowanymi uchwytami i umocowaniami na nadgarstki. Takie kije to wydatek rzędu 200–500 zł (można je też zwykle wypożyczyć u instruktora).

Zajęcia z nordic walking organizowane są już niemal w całej Polsce. Zwykle odbywają się w parkach, na skwerach, w podmiejskich lasach. Uwaga: czasem wymagane jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę o braku przeciwwskazań do aktywności fizycznej.

Czytaj również: Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować

Ćwiczenia z taśmą - na co pomagają i jak ćwiczyć z taśmą?

Ćwiczenia dla ciężarnych: dlaczego warto je wykonywać? 5 najważniejszych powodów

Technika chodzenia nordic walking
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza