Odklejenie kosmówki w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

Ciąża zagrożona  - jakie są przyczyny ciąży ciąży zagrożonej?
fot.: photos.com
Odklejanie się kosmówki to poważny stan, którego nie wolno bagatelizować.

Odklejenie kosmówki jest tym samym, co odklejenie łożyska. W normalnym przebiegu ciąży łożysko odkleja się dopiero w trakcie porodu, tuż po urodzeniu dziecka. Jeśli kosmówka odkleja się podczas ciąży, jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, bezpośrednio zagrażające dziecku i matce.

Dlaczego odklejenie kosmówki jest tak niebezpieczne? Kosmówka jest zewnętrzną błoną płodową, na zewnątrz owodni. Jej naczynia krwionośne łączą się z macicą. Na początku ciąży to właśnie kosmówka odpowiada za wytwarzanie hormonu HCG i ma istotny wpływ na utrzymanie ciąży. W okolicach 12-16 tygodnia ciąży kosmówka przekształca się w normalne łożysko. Jeśli dojdzie do odklejenia kosmówki, może się to skończyć poronieniem.

Odklejenie kosmówki - przyczyny

Przyczyną odklejenia się kosmówki zanim stanie się łożyskiem, najczęściej jest krwiak podkosmówkowy. Umiejscawia się on między ścianą macicy, a jajem płodowym i może powodować oderwanie się kosmówki od macicy, szczególnie, gdy jest to duży krwiak. Może dojść zarówno do częściowego rozwarstwienia, jak i całkowitego odklejenia się jaja płodowego. W przypadku wykształconego już łożyska, jego przedwczesne odklejenie to stan patologiczny, również zagrażający utrzymaniu ciąży. Przyczynami odklejania się łożyska bywa m. in. wiek przyszłej mamy  (ryzyko wzrasta powyżej 35. roku życia), nadciśnienie, przebyte zabiegi przerwania wcześniejszej ciąży, palenie papierosów oraz uraz brzucha. Czasem zmiany w łożysku mogą powodować również niektóre choroby, które przechodzi matka.

>> Ciąża jednokosmówkowa (jednoowodniowa i dwuowodniowa): diagnostyka i zagrożenia

>> Łożysko przodujące - przyczyna ciąży zagrożonej

 

Objawy odklejenia kosmówki

Objawem odklejenia się kosmówki jest nagły ból oraz krwawienie z dróg rodnych. Krwawienie nie musi być wielkie, dlatego nie wolno ignorować żadnego plamienia w ciąży. W sytuacji, gdy u kobiety wystąpią takie objawy, niezbędne jest szybkie poddanie się badaniu, które wykaże przyczynę krwawienia. W przypadku odklejenia się łożyska, nie można czekać, bo o życiu dziecka decydują tutaj minuty. Trzeba też wiedzieć, że odklejenie łożyska to nie tylko zagrożenie dla życia dziecka, ale i matki. Tam, gdzie odkleja się łożysko dochodzi do zmian naczyniowych, a krążenie matczyno-płodowe zostaje zaburzone. W konsekwencji może dojść nawet do wstrząsu oraz zaburzenia krzepnięcia krwi u matki. Krwiaki podkosmówkowe mogą zaś doprowadzić do niedokrwistości.

Odklejenie kosmówki - leczenie

W przypadku odklejenia kosmówki czy łożyska niezbędna jest szybka pomoc lekarska. Jeśli lekarz uzna, że odklejenie jest tylko częściowe i nie grozi póki co oderwaniu się łożyska od macicy, zwykle zaleca przyszłej mamie leżący tryb życia i regularną kontrolę swojego stanu. Jeśli objawy będą się nasilać, kobietę pozostawia się w szpitalu do samego rozwiązania. Przy częściowym odklejeniu się łożyska kobiecie dodatkowo najczęściej przepisuje się leki rozkurczowe oraz na podtrzymanie ciąży. Warto zaznaczyć, że niewielkie krwiaki podkosmówkowe odpowiedzialne za odklejanie się kosmówki od macicy zanikają samoistnie.

Aktualizacja: 2017-02-23 Publikacja: 2016-01-20
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.