Polskie porodówki na miarę XXI wieku. Jak wyglądają sale porodowe?

2012-12-07 12:54

Polskie porodówki nie wywołują już strachu u przyszłych mam, a nowy standard opieki nad rodzącą jest coraz wyższy. Niektóre sale porodowe przypominają te, które jeszcze niedawno oglądaliśmy jedynie w filmach.  Niektóre szpitale położnicze nadążają za zmianami, inne radzą sobie z tym znacznie gorzej. Oto budujące przykłady, jak może wyglądać polska porodówka.

Polskie porodowki na miare XXI wieku
Autor: _photos.com|photos.com Polskie porodówki na miarę XXI wieku - jak wyglądają?

Spis treści

  1. Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie
  2. Opieka dodatkowa na polskiej porodówce
  3. Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie w pigułce
  4. Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach
  5. Opieka po porodzie i system rooming-in
  6. Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach w pigułce
  7. Polecamy wideo: Torba do szpitala

Polskie położnictwo długo kojarzyło się źle: obskurne, wieloosobowe sale porodowe, stare wyposażenie, nieremontowane od lat pokoje i toalety. A co najważniejsze – fatalne zwyczaje na porodówkach: brak poszanowania dla intymności i praw pacjentek, przedmiotowe traktowanie, nieuprzejmość personelu, narzucanie niekorzystnych rozwiązań (np. parcie w pozycji leżącej), mała dostępność metod łagodzenia bólu... Tak było kiedyś niemal wszędzie. A jak jest teraz? Zapewne wielu szpitalom wciąż daleko do ideału, jednak są i takie, w których bardzo wiele się zmieniło. W naszym nowym cyklu chcemy przedstawiać te szpitale położnicze, w których zmiany są jeszcze bardzo świeże i szczególnie znaczące. Placówki, o których piszemy, są nie tylko piękne i nowocześnie wyposażone, ale też przyjazne pacjentkom, otwarte na ich potrzeby, dbające o ich komfort psychiczny. Co ważne, opisywane przez nas szpitale mają umowy z NFZ, a więc za poród nie trzeba w nich płacić.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie

Ten duży warszawski szpital, popularnie zwany „na Madalińskiego”, jeszcze 5–6 lat temu miał opinię niezbyt przyjaznego molocha. Ale to już przeszłość. Od kilku lat szpital się intensywnie modernizuje i rozbudowuje. Skala zmian jest uderzająca. Wnętrza nowych oddziałów są jasne, kolorowe, piękne. W nowej części zachwyca wysokie na kilka pięter atrium z przeszklonym dachem.

Wszystkie sale porodowe są jednoosobowe (oprócz jednej dwuosobowej) i komfortowo wyposażone: wygodne fotele i kanapy, nowoczesne łóżka porodowe, własna łazienka, w niektórych salach znajdują się wanny. Porody rodzinne są bezpłatne i mile widziane. Przyjazne położne starają się otoczyć rodzącą troskliwą opieką, liczą się z jej zdaniem. Można tu rodzić w pozycji wertykalnej. Szpital zapewnia też znieczulenie zewnątrzoponowe na życzenie pacjentki, a co więcej – bez dodatkowych opłat. Po porodzie mama jest cały czas razem z dzieckiem (system rooming-in).

W części wyremontowanej sale poporodowe są dwuosobowe i mają osobną łazienkę. Za dodatkową opłatą są też dostępne komfortowe sale rodzinne, w których bliska osoba może towarzyszyć mamie i dziecku przez całą dobę. Wcześniaki i chore noworodki mają zapewnioną opiekę w świeżo wyremontowanym i doskonale wyposażonym w sprzęt medyczny pododdziale. Na oddziale pediatrii przygotowano także wygodne miejsca do spania dla matek, które chcą towarzyszyć dziecku. Mają one do dyspozycji: łazienkę z prysznicem, miejsca do wypoczynku oraz aneks kuchenny (z lodówką i kuchenką mikrofalową), co jest ewenementem na skalę kraju. Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia i Akademię Wspierania Rodzicielstwa – spotkania edukacyjne na określony temat, np. opieki nad wcześniakiem (odpłatne).

Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszą porodówkę?

Opieka dodatkowa na polskiej porodówce

W przyszpitalnej przychodni od niedawna działa poradnia diabetologiczna dla kobiet z cukrzycą ciążową – jedna z trzech z Warszawie. Można tutaj też odpłatnie skorzystać z poradni laktacyjnej oraz pomocy psychologa. W szpitalu chcą obecnie rodzić kobiety nawet z odległych dzielnic Warszawy, ale mimo to miejsc wystarcza dla wszystkich – oddział jest duży, a personel dokłada starań, aby nie odsyłać rodzących.Strona internetowa szpitala: www.szpitalmadalinskiego.pl

Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie w pigułce

  • Możliwość obejrzenia szpitala przed porodem: tak.
  • Metody łagodzenia bólu: immersja wodna (zanurzenie w wannie), podtlenek azotu.
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe: ze wskazań medycznych oraz na życzenie rodzącej, bez dodatkowych opłat.
  • Indywidualna opieka położnej: tak, za dodatkową opłatą.
  • Parcie w pozycji wertykalnej: możliwe (pod opieką niektórych położnych).
  • Obecność osoby bliskiej podczas cesarskiego cięcia: tak, za dodatkową opłatą.
  • Kontakt z dzieckiem po porodzie: nieprzerwany, dwugodzinny kontakt z ciałem mamy; sale poporodowe w systemie rooming-in.
  • Stanowiska do intensywnej terapii noworodka: tak.

Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach

To najstarszy szpital w mieście, założony w 1874 r. Po wojnie został upaństwowiony. Dopiero od 2009 r. na powrót zarządza nim Zakon Bonifratrów. Po niedawnej modernizacji jest to jeden z najnowocześniejszych oddziałów położniczych na Śląsku.

Wszystkie sale porodowe są tu jednoosobowe, mają własną łazienkę, wyposażone są w łóżka sterowane pilotem, wannę relaksacyjną, duże piłki i worki sako. W jednej z sal znajduje się profesjonalna wanna do porodu w wodzie. Oddział noworodków wyposażono w wysokiej jakości sprzęt – inkubatory, monitory, lampy do fototerapii, urządzenia wspomagające oddychanie. Piękne wnętrza i nowoczesny sprzęt to zmiany widoczne gołym okiem, ale nie mniej ważne są zmiany w podejściu do pacjentek.

– Staramy się otoczyć rodzące kobiety jak najlepszą, serdeczną opieką, by zapewnić im przyjazną, rodzinną atmosferę – mówi Katarzyna Żak, położna koordynująca pracę na bloku porodowym. – Stosujemy wszystkie niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu: muzykoterapię, aromaterapię, masaż, immersję wodną, TENS. Kiedy to nie pomaga, pacjentka może skorzystać z bezpłatnego znieczulenia przewodowego, dostępnego przez całą dobę. Kobiety mogą rodzić w pozycji wertykalnej, a my dbamy o ochronę krocza każdej rodzącej.

Dowiedź się jakie są pozycje porodowe, ułatwiające poród

Opieka po porodzie i system rooming-in

Po porodzie dziecko przez dwie godziny przebywa na brzuchu matki. Potem oboje trafiają do kameralnej, dwuosobowej sali, w której obowiązuje system rooming-in. W razie potrzeby jednak można przekazać dziecko pod opiekę pielęgniarek. – Kobiety wybierają nas świadomie, bo wiedzą, że znajdą tu ciepło, szacunek i dobrą opiekę – mówi z dumą Katarzyna Żak, zapraszając kolejne przyszłe mamy.Strona internetowa szpitala: www.bonifratrzy.katowice.pl

Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach w pigułce

  • Możliwość obejrzenia szpitala przed porodem: tak.
  • Metody łagodzenia bólu: TENS, masaż, immersja wodna, muzykoterapia, aromaterapia, akupresura.
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe: ze wskazań medycznych oraz na życzenie rodzącej, bez dodatkowych opłat.
  • Indywidualna opieka położnej: tak, za opłatą.
  • Parcie w pozycji wertykalnej: tak.
  • Obecność osoby bliskiej podczas cesarskiego cięcia: nie.
  • Kontakt z dzieckiem po porodzie: nieprzerwany, dwugodzinny kontakt dziecka z ciałem mamy; sale poporodowe w systemie rooming-in.
  • Stanowiska do intensywnej terapii noworodka: tak.

Polecamy wideo: Torba do szpitala

Torba do szpitala to niezbędnik przyszłej mamy.Warto wiedzieć kiedy ją spakować i co powinno się w niej znaleźć. Posłuchaj położnej Magdaleny Hryciuk ze Szkoły Rodzenia Beauty Mama.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza