Polskie porodówki: jak wyglądają nowoczesne szpitale położnicze?

Od czego zależy udany poród? Jak się do niego przygotować?
fot.: photos.com
Od czego zależy udany poród? Jak się do niego przygotować?

Polskie porodówki są dosyć dobrze wyposażone, a opieka okołoporodowa jest na coraz wyższym poziomie. W naszym cyklu pokazujemy szpitale położnicze, które nie tylko są ładne i dobrze wyposażone, ale także przyjaźnie nastawione do rodzącej. I zachęcamy inne: bierzcie przykład! Przedstawiamy dwie porodówki: w Szpitalu św. Anny w Piasecznie i w Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Biernackiego w Wałbrzychu.

Szpital św. Anny w Piasecznie

W lutym 2011 r. w podwarszawskim Piasecznie otwarto nowy szpital z oddziałem położniczo-ginekologicznym. Jest to placówka prywatna, ale ma umowę z NFZ. Rodzi się tu w komfortowych warunkach: sale porodowe są pojedyncze, a pobytowe dwu- lub trzyosobowe, każda ma własną łazienkę. Wygodne, nowoczesne łóżka pozwalają na rodzenie w różnych pozycjach.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Zresztą nie ma obowiązku rodzenia na łóżku – można zostać na podłodze, na specjalnym materacu. Sama rodząca o tym decyduje, a położne robią wszystko, aby mogła ona urodzić tak, jak chce, zapewniając troskliwą opiekę. W porodzie może uczestniczyć bliska osoba. Rodzące mają do dyspozycji: piłkę, wannę, worek sako. Stosowane są naturalne metody łagodzenia bólu. Dostępne jest także znieczulenie zewnątrzoponowe. Po porodzie pacjentki mogą skorzystać z pomocy konsultanta laktacyjnego i psychologa.

Oddział neonatologiczny ma I stopień referencyjności, tzn. jest przystosowany do udzielania pomocy dzieciom urodzonym w stanie ciężkim, ale maluchy wymagające dłuższego leczenia są przewożone do innej placówki. Szpital cieszy się dużym powodzeniem. – Przyjeżdżają do nas panie nie tylko z Piaseczna i okolic, ale też z Warszawy. Cieszymy się z każdej pacjentki i każdą traktujemy wyjątkowo – mówi Ewa Pogodzińska, rzecznik prasowy Grupy EMC Instytut Medyczny, właściciela szpitala. Grupa EMC ma 8 szpitali i 16 przychodni w całej Polsce.

Strona internetowa szpitala: http://piaseczno.emc-sa.pl/pl/szpital-sw-anny

Porodówka w Szpitalu św. Anny w Piasecznie w pigułce

 • Możliwość obejrzenia szpitala przed porodem: tak.
 • Metody łagodzenia bólu: zanurzenie w wannie, TENS.
 • Znieczulenie zewnątrzoponowe bez wskazań medycznych, na życzenie rodzącej – odpłatne.
 • Indywidualna opieka położnej: tak, odpłatnie.
 • Parcie w pozycji wertykalnej: tak.
 • Kontakt z dzieckiem po porodzie: dwugodzinny kontakt z ciałem mamy; w salach system rooming-in.
 • Stanowiska do intensywnej terapii noworodka: tak.

Nie przegap

Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Biernackiego w Wałbrzychu

Ten duży, publiczny szpital został ostatnio gruntownie wyremontowany i doskonale wyposażony. W marcu 2012 r. otwarto nowy blok porodowy. Każda sala porodowa jest indywidualna, w każdej jest specjalne łóżko sterowane pilotem, umożliwiające przyjęcie najwygodniejszej pozycji do porodu, piłki, drabinki, stołki porodowe a nawet... telewizor! – Aby rodząca mogła się poczuć jak w domu, oglądając swój ulubiony program – wyjaśnia Iwona Michańcio, naczelna pielęgniarka szpitala. – A nam właśnie o to chodzi, by rodzące czuły się komfortowo. Sprzyja temu indywidualna opieka życzliwej położnej.

W szpitalu można skorzystać z wielu metod łagodzenia bólu: elektrostymulacji (TENS), podtlenku azotu, natrysku relaksującego. – Woda to najlepszy relaks w trakcie I okresu porodu i panie chętnie z tego korzystają – mówi Iwona Michańcio. Poród z natryskiem zawsze nadzoruje położna, a kabina jest dostosowana do potrzeb rodzącej. Szpital oferuje także znieczulenie zewnątrzoponowe na życzenie – bez dodatkowych opłat. – Bardzo nam też zależy na zapewnieniu intymnej atmosfery i komfortu psychicznego – zapewnia szefowa pielęgniarek. – Wiemy, jak ważne jest wsparcie emocjonalne, więc zachęcamy do porodów rodzinnych, których mamy już ok. 80 proc.

Dbamy o swobodę wyboru pozycji i ochronę krocza. Nasze położne z sercem zajmują się pacjentkami. Oddział intensywnej terapii i patologii noworodka jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie. Szpital ma najwyższy, III poziom referencyjności, dlatego chętnie w nim rodzą ciężarne z ciążą zagrożoną, także spoza Dolnego Śląska. W rankingu Bezpieczny Szpital w 2012 r. uzyskał najwyższą lokatę spośród szpitali położniczych w Polsce.

Strona internetowa szpitala: http://www.szpital.walbrzych.pl

Polecamy też

Porodówka w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Biernackiego w Wałbrzychu w pigułce

 • Możliwość obejrzenia szpitala przed porodem: tak.
 • Metody łagodzenia bólu: TENS, natrysk, podtlenek azotu.
 • Znieczulenie zewnątrzoponowe na życzenie rodzącej – bezpłatnie.
 • Indywidualna opieka położnej: tak.
 • Parcie w pozycji wertykalnej: tak.
 • Kontakt z dzieckiem po porodzie: dwugodzinny kontakt dziecka z ciałem mamy; sale w systemie rooming-in.
 • Stanowiska do intensywnej terapii noworodka: tak.
Sprawdź, jaką jesteś ciężarną?

Polecamy wideo: Jak spakować torbę do szpitala?

Torba do szpitala to niezbędnik przyszłej mamy. Warto wiedzieć kiedy ją spakować i co powinno się w niej znaleźć. Posłuchaj położnej Magdaleny Hryciuk ze Szkoły Rodzenia Beauty Mama.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-09-22 Publikacja: 2013-01-22
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.