Przywileje kobiet w ciąży: czy prawa ciężarnych są przestrzegane?

2021-10-22 10:13

Przywileje kobiety w ciąży, związane z ustępowaniem miejsca w autobusie czy obsługiwaniem ciężarnej poza kolejnością w sklepie lub urzędzie często nie są przestrzegane. Sprawdź, jak przyszła mama może egzekwować swoje prawa i jak reagować na komentarze typu „ciąża to nie choroba".

kobieta w ciąży
Autor: Getty images Przywileje kobiet w ciąży są tylko zwyczajowe, ale powinny być respektowane.

Pani tu nie stała”, „Ciąża to nie choroba”, „Z powodu dużego brzucha mam pani ustąpić?”, „Mnie też jest ciężko, więc nie ustąpię pani miejsca” – to tylko początek długiej listy wypowiedzi, jakie może usłyszeć kobieta w ciąży, gdy zechce skorzystać ze swoich przywilejów praw kobiety w ciąży. Wprawdzie nie są one nigdzie spisane, lecz dobrze wychowani, uprzejmi ludzie wiedzą, że paniom z brzuszkiem należy się wyjątkowe traktowanie.

Spis treści

  1. Przywileje kobiety w ciąży nie zawsze są respektowane
  2. Prawa kobiety w ciąży – jak korzystać z przywilejów?
  3. Prawa kobiety w ciąży – jak egzekwować swoje prawa?
Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?

Przywileje kobiety w ciąży nie zawsze są respektowane

Zaskakujące jest to, że częściej życzliwi wobec kobiet w ciąży są mężczyźni niż kobiety. Natomiast najwięcej nieprzyjemnych uwag czynią starsze panie, które też bardzo rzadko udzielają przyszłym mamom jakiejkolwiek pomocy. Oczywiście, nieco uogólniamy, bo zapewne bywają panowie, którzy nie ustąpią ciężarnej miejsca w autobusie oraz seniorki, które przepuszczą w kolejce do kasy panią z brzuszkiem. Ale właśnie takie opinie mam na temat życzliwości innych wobec nich pojawiają się w dyskusjach na naszych kanałach społecznościowych. Jak więc przekonać starszą panią, żeby pozwoliła ciężarnej wejść przed nią do gabinetu zabiegowego? Najlepiej sprawdza się stary, niezawodny sposób uprzejmej prośby („Czy byłaby pani tak miła...”), popartej serdecznym uśmiechem. Nie działa? W większości przychodni obowiązuje zasada, że kobiety w ciąży przyjmowane są np. na pobieranie krwi poza kolejnością. Tak więc stanowczo powiedz pani, że masz prawo wejść do gabinetu przed nią i po prostu to zrób. Bez obaw, po drugiej stronie drzwi znajdziesz życzliwe osoby, które poświadczą, że miałaś pierwszeństwo.

Przeczytaj także: Pierwszeństwo w ciąży - gdzie tak naprawdę ciężarna ma przywileje?

Prawa kobiety w ciąży – jak korzystać z przywilejów?

Szukaj informacji o kasie pierwszeństwa (w większości dużych marketów) lub miejscach, w których kobiety w ciąży przyjmowane są poza kolejnością (np. w przychodni, na poczcie). Zawsze z nich korzystaj. Natomiast w autobusach czy tramwajach wypatruj miejsc oznaczonych naklejką, że są dla kobiet w ciąży. Jeśli w wymienionych miejscach nie możesz skorzystać ze swoich przywilejów, bo np. ktoś tam stoi czy siedzi, poproś tę osobę o ustąpienie ci miejsca. Gdy usłyszysz nieprzyjemny komentarz w stylu: „Nie widać brzucha” lub „Pani nie jest w ciąży, lecz po prostu gruba”, poproś o pomoc personel sklepu albo kierowcę, gdy zatrzymacie się na przystanku. Nie ignoruj takich komentarzy, bo niektórych ludzi trzeba po prostu wychować. Czasem można obrócić niemiły komentarz w żart i powiedzieć np.: „Tak, ma pani rację, ciężko mi z powodu tej nadwagi – strasznie się w ciąży objadam”. Twój spokój i luz może rozmówcę zbić z pantałyku.

Przeczytaj: Czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne? Jak chronić brzuch w czasie obowiązków domowych

Dobrze wiedzieć

Nie stój w autobusie, nawet jeśli jesteś zdrowa i nie czujesz się źle. Gwałtowne hamowanie może spowodować upadek, a to jest wyjątkowo groźne dla dziecka. Podejdź do siedzącego mężczyzny i poproś, by ustąpił ci miejsca. Nie udało się? Zamiast wdawać się w nieprzyjemną dyskusję, powiedz „Trudno. Myślałam, że może mi pan pomóc” i zapytaj kogoś innego – w autobusie jest kilkadziesiąt miejsc siedzących.

Prawa kobiety w ciąży – jak egzekwować swoje prawa?

Przyjmijmy, że naprawdę inni nie ustępują ci miejsca, bo nie wiedzą, że jesteś w ciąży. W takim przypadku dobrze jest eksponować brzuszek, np. rozpinając płaszcz. Nie działa, bo wszyscy patrzą w inną stronę? W takim razie uprzejmie zwróć komuś uwagę w stylu: „Spodziewam się dziecka i spodziewam się, że pan ustąpi mi miejsca”. Teoretycznie najłatwiej mają kobiety z dużym brzuszkiem, bo wiele osób, widząc je, od razu zareaguje. Gorzej, gdy kobieta jest w pierwszym trymestrze ciąży – bez okrągłości, za to z dolegliwościami. Wtedy może ostentacyjnie pokazywać, że jest jej duszno, a nawet o tym mówić (warto np. zadzwonić do kogoś i głośno opowiadać: „Z powodu tej ciąży tak mi wiruje w brzuchu, że mogę zwymiotować”). Tej ostatniej części zdania pewnie wystraszy się każdy pasażer autobusu i ustąpi miejsca ciężarnej. Wypróbuj – to działa! Możesz też po prostu, nie mówiąc o ciąży, poprosić kogoś o ustąpienie miejsca, mówiąc mu, że źle się czujesz. Nie ważne jakimi sposobami osiągniesz swój cel - najważniejsze, żebyś korzystała z przywilejów, które należą się kobietom w ciąży.

Przeczytaj: Uciskanie brzucha w ciąży - bądź ostrożna, uważaj na swój brzuszek!

Czy znasz swoje ciążowe prawa i przywileje?

Pytanie 1 z 12
Możesz skorzystać z bezpłatnej opieki położnej jeszcze przed porodem?
Zdjęcie

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza