Prawa po poronieniu: rejestracja dziecka, zasiłek, urlop macierzyński po poronieniu

Prawa po poronieniu
fot.: thinkstockphotos.com

Prawa po poronieniu przysługują każdej kobiecie, która straciła dziecko w wyniku poronienia. Bez względu na to, w którym miesiącu ciąży nastapiło poronienie kobieta ma prawo do pochowania swojego dziecka, rejestracji go w Urzędzie Stanu Cywilnego, odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych) oraz przejścia na skrócony urlop macierzyński, trwającego 56 dni. Jak skorzystać z praw po poronieniu?

Prawa po poronieniu: organizacja pogrzebu 

Aby pochować swoje dziecko po poronieniu, musisz odebrać ze szpitala jeden z dwóch dokumentów: kartę zgonu lub kartę martwego urodzenia. Karta zgonu daje rodzicom wyłącznie możliwość organizacji pochówku, natomiast karta martwego urodzenia - pozwala na skorzystanie z pozostałych praw.

Z dokumentem powinnaś udać się do zarządcy cmentarza i ustalić z nim szczegóły pogrzebu. Może to być ceremonia świecka lub z przedstawicielem Twojego wyznania. Dziecko może zostać pochowane we własnym grobie lub grobie rodzinnym.

Odebranie karty martwego urodzenia po poronieniu

Ten dokument zostaje wydany przez szpital, jeśli znana jest płeć dziecka. Powinnaś wiedzieć, że jeśli poronienie miało miejsce na wczesnym etapie ciąży (przed 16. tygodniem ciąży), lekarz może nie być w stanie określić płci.

Masz wtedy prawo do wypożyczenia próbek dziecka i zlecenia realizacji genetycznych badań płci. Dzięki nim płeć zostanie ustalona na podstawie badań DNA. Wynik takiego testu jest pewny niezależnie od czasu trwania ciąży. Pamiętaj, że tylko odebranie karty martwego urodzenia pozwoli Ci skorzystać z reszty praw.

Prawa po poronieniu: rejestracja dziecka w USC

Rejestracja dziecka w USC nastepuje po wydaniu przez szpital karty martwego urodzenia. Następnie placówka medyczna w ciągu 1 dnia przekaże ją do USC lub Tobie. Jeśli dostaniesz ją Ty, na przekazanie do USC masz 3 dni. Później w urzędzie zostanie spisany akt urodzenia dziecka z wszystkimi niezbędnymi danymi (m.in. imię, nazwisko, płeć, dane rodziców) oraz z adnotacją o urodzeniu martwym. Akt ten zastępuje akt zgonu.

Prawa po poronieniu: odebranie zasiłku pogrzebowego

Po organizacji pogrzebu masz prawo do odebrania zasiłku pogrzebowego – 4000 złotych. Możesz ubiegać się o niego w czasie 12 miesięcy od dnia poronienia. W tym celu powinnaś przedstawić w najbliższym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych akt urodzenia dziecka wraz z wnioskiem o zasiłek i dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty (np. faktury, umowy).

Skrócony urlop macierzyński po poronieniu

Urlop macierzyński po poronieniu wynosi 56 dni. Czas ten liczy się od dnia poronienia, a urlop jest płatny 100%. Aby z niego skorzystać, musisz przedstawić pracodawcy akt urodzenia dziecka (z adnotacją o urodzeniu martwym). Ma on obowiązek udzielenia urlopu. Nie może też wymagać od Ciebie innych dokumentów, np. medycznych.

Artykuł powstał we współpracy z testDNA, www.testDNA.pl

Polecamy wideo: Poronienie

Poronienia zdarzają się dosyć często. Według statystyk co szósta ciąża kończy się poronieniem. Jest to ogromna strata dla kobiety i ciężkie doświadczenie, z którym ciężko sobie poradzić. 

Aktualizacja: 2017-02-23 Publikacja: 2017-02-23
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.