Sposoby na uciążliwy kaszel w ciąży

Sposoby na kaszel w ciąży
fot.: photos.com

Co na kaszel w ciąży? To ptanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Jeszcze niedawno sięgnęłabyś po aspirynę albo jedno z tych cudownych lekarstw „trzy w jednym”: na kaszel, katar i gorączkę. Ale nie teraz, kiedy jesteś w ciąży, dbanie o zdrowie w ciąży wymaga odpowiednich wyborów. Jak go więc leczyć kaszel w ciąży, jednocześnie nie musząc się martwić o zdrowie dziecka?

Przeziębienie w ciąży budzi obawy wielu mam, które zastanawiają się, jakie leki w ciąży mogą brać. Co stosować na kaszel w ciąży, który dla wielu kobiet w ciąży jest najtrudniejszy do leczenia podczas przeziębienia. Z katarem i gorączką jakoś sobie radzą (katar – zgodnie z powiedzeniem, leczony, czy też nie – i tak trwa tydzień, a temperaturę można zbić ostatecznie paracetamolem, który w rozsądnych ilościach nie jest groźny dla dziecka). Uciążliwy kaszel natomiast  nie dość, że trwa zwykle dłużej niż inne objawy przeziębieniowe, to na dodatek jest okropnie męczący. Kaszel w ciąży wstrząsa twoim ciałem, masz wrażenie, że wszystko ci się w środku przewraca, wyrywa, że wykaszlesz z siebie całe trzewia. Być może martwisz się nawet o dziecko: czy tak uciążliwy kaszel nie zrobi mu krzywdy? Te obawy, na szczęście, są nieuzasadnione, ale kaszel w ciąży trzeba wyleczyć.\

Co na kaszel w ciąży?

Jeśli źle się czujesz, zrezygnuj z leczenia się na własną rękę. Przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem – ginekologiem lub internistą, który cię zbada. Jeśli infekcja będzie niegroźna, zaleci ci prawdopodobnie domowe sposoby leczenia lub zapisze niegroźne dla płodu leki objawowe (witaminę C, rutinoscorbin). Aby rozrzedzić wydzielinę zalegającą w oskrzelach i ułatwić jej pozbywanie się, lekarz zaproponuje ci zapewne wykrztuśny syrop lub pastylki homeopatyczne np. Stodal czy Homeovox (ten rodzaj lekarstw jest bezpieczny dla rozwoju płodu). Może też zalecić leki ziołowe (syrop prawoślazowy, Tussipect) lub tabletki z propolisu. Jeśli okaże się, że twój kaszel jest skutkiem czegoś poważniejszego, np. zapalenia oskrzeli, zapisze ci leki dozwolone dla kobiet w ciąży. Mogą to być nawet antybiotyki – niektóre z nich działają miejscowo, a inne, choć przedostają się do łożyska, to jednak nie wpływają negatywnie na płód.

>> Sprawdzone sposoby na katar w ciąży.

Domowe sposoby na kaszel w ciąży

Aby ograniczyć ilość przyjmowanych leków (nawet tych niegroźnych dla dziecka), warto wspomagać się domowymi sposobami. Herbata z sokiem z malin na przeziębienie to najlepsze rozwiązanie. Uważaj jednak z tym napojem w ostatnich miesiącach ciąży, bo działa rozgrzewająco i może wywołać akcję skurczową. Na kaszel w ciąży doskonały będzie miód i preparaty z propolisu (ich olejki eteryczne działają wykrztuśnie, zaś substancje antybakteryjne walczą z wirusami i bakteriami) oraz syropy – z cebuli, kopru włoskiego czy owocu anyżu. Ponieważ kaszel często nie daje nam usnąć, warto w nocy spać wysoko, czyli na kilku poduszkach. Dobrze też zadbać o to, by powietrze w pokoju było odpowiednio nawilżone.

>> Jakie leki na przeziębienie można stosować w ciąży? [Film]

Leki na kaszel w ciąży: zanim zażyjesz tabletkę, przeczytaj ulotkę

Pierwszy trymestr ciąży, zwłaszcza okres między 4. a 9. tygodniem, to czas tzw. organogenezy – wtedy formują się wszystkie organy i narządy dziecka. Dlatego w tym czasie szczególnie nie wolno ci przyjmować niektórych leków, bo mogą one zaburzyć prawidłowy rozwój twojego dziecka. Doświadczenia lekarzy i firm farmaceutycznych pozwoliły wyłonić niektóre specyfiki absolutnie zakazane dla przyszłych mam. Istnieje jednak jeszcze wiele leków, których skutki uboczne nie zostały do końca poznane (nie wolno testować leków na pacjentkach w ciąży, dlatego nie można sprawdzić, jak wpływają one na rozwój płodu). To dlatego na wielu lekarstwach znajdziesz informację: „Brak dowodów na szkodliwe działanie na płód, ale nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia”. Wśród takich niezalecanych środków są, niestety, popularne leki dostępne w aptece bez recepty, które dotąd stosowałaś np. w przypadku lekkich infekcji kataralnych czy grypopodobnych. Choć kaszel nie jest chorobą, a tylko jej objawem, też zwykle sięgałaś po leki, aby się go pozbyć. Teraz jednak absolutnie nie możesz ich brać sama!

>> Jak wzmocnić odporność i uniknąć przeziębienia w ciąży?

Dobrze wiedzieć

Leki zabronione w ciąży!

  1. Aspiryna to tzw. salicylan, który jest szczególnie niebezpieczny w III trymestrze, powodując przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego u dziecka (przewód Botalla); ponieważ rozrzedza krew, może doprowadzić do silnego krwawienia w czasie porodu.
  2. Ibuprofen hamuje czynność porodową, może wywołać reakcje uczuleniowe; szczególnie groźny jest w III trymestrze, bo powoduje powikłania kardiologiczne u płodu.
  3. Leki typu Gripex, Tabcin i pastylki do ssania typu Cholinex, Strepsils – niektóre zawierają ibuprofen i inne składniki niebezpieczne dla płodu.
  4. Pastylki z tymiankiem i podbiałem – choć to popularny roślinny lek wykrztuśny, może być niebezpieczny dla płodu; zbyt duże dawki zawartego w nim tymolu powodują wymioty i silne zatrucia.

Czemu służy kaszel?

Kaszel jest odruchem obronnym organizmu i służy oczyszczeniu dróg oddechowych z alergenów lub z nadmiernej ilości śluzu, która gromadzi się w nich w czasie infekcji. Kaszel suchy jest charakterystyczny dla początkowej fazy przeziębienia (podrażnia ci gardło), potem jednak, wraz z gromadzeniem się wydzieliny, staje się mokry (odkrztuszasz tzw. flegmę). Kaszel świszczący, często w postaci kilkunastosekundowych napadów, pojawia się zwykle w czasie zapalenia oskrzeli. Jeśli kaszel jest suchy i nie towarzyszy mu gorączka ani złe samopoczucie, może to być objaw alergii. Charakterystyczne dla astmy o podłożu alergicznym są duszności towarzyszące kaszlowi.

>> Czym płukać gardło w ciąży?

Kaszlu w ciąży nie można lekceważyć. Choroby układu oddechowego są częstym problemem wikłającym przebieg ciąży. Zwykle są to niegroźne infekcje górnych dróg oddechowych, wymagające jedynie leczenia objawowego. Jednym z objawów takich infekcji może być kaszel. Jednak kaszel, co należy podkreślić, jest też jednym z objawów poważnych chorób, mogących niekorzystnie wpływać na ciążę, takich jak astma, zapalenie płuc czy też coraz częściej występująca gruźlica. Dlatego, jeśli po kilku dniach nie ustąpią objawy infekcji, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który postawi właściwe rozpoznanie i zaleci odpowiednią kurację, np. antybiotykoterapię. Antybiotyki mogą być bezpiecznie stosowane w ciąży, natomiast zaniechanie ich podawania w określonych sytuacjach może nieść za sobą groźne powikłania.

Nie przegap

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-07-24 Publikacja: 2011-10-10
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.