Rodzaje mieśniaków macicy. Mięśniaki macicy objawy i leczenie

kolejki do lekarza

Mięśniaki macicy mogą powodować wiele dolegliwości zdrowotnych i zmniejszyć szanse na macierzyństwo. Ale nie muszą - wszystko zależy od ich położenia. Jakie rodzaje mięśniaków macicy wyróżniamy i jakie problemy mogą powodować poszczególne typy guzów?

Mięśniaki macicy to łagodne guzy, które namnażają się w wyniku nieprawidłowego wzrostu komórek. Do ich powstawania przyczyniają się zaburzenia hormonalne oraz skłonności genetyczne. Mięśniaki macicy dzieli się w zależności od ich położenia na 3 rodzaje: pośluzówkowe, śródścienne oraz podsurowicówkowe. Mięśniaki macicy ma co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga po 50., która nie wkroczyła jeszcze w okres menopauzy. Powstawaniu tym łagodnym guzom sprzyjają zaburzenia hormonalne oraz skłonności genetyczne. W pierwszej fazie wzrostu mięśniaki macicy nie muszą powodować żadnych dolegliwości, dlatego bez dokładnych badań często nie da się ich rozpoznać.

Mięśniaki macicy: objawy

Objawy zależne są od rodzaju guza oraz jego usytowania (sprawdź, jakie typy mięśniaków macicy wyróżniają lekarze i jakie powodują dolegliwości zdrowotne). W zależności od lokalizacji mięśniaki macicy mogą powodować: bolesne i obfite krwawienia miesiączkowe, krwawienia międzymiesiączkowe, nieregularne miesiączki, plamienia oraz bóle w dolnej części brzucha. Guzy mogą również naciskać narządy sąsiednie i przyczyniać się do problemów z oddawaniem moczu czy zaparć.

Mięśniaki macicy: leczenie

Mięśniaki macicy, choć są guzami łagodnymi, trzeba leczyć. Nieleczone ulegają martwicy i zmiękczeniu, co powoduje bardzo duże dolegliwości bólowe. Najczęściej w takiej sytuacji trafia się do szpitala z tzw. ostrym brzuchem.

Leczenie mięśniaków macicy zależy od ich rodzaju oraz wielkości. Może ono wyglądać dwojako: poprzez terapię farmakologiczną oraz zabiegi chirurgiczne. Jeśli kobieta jeszcze nie rodziła dziecka, powinno się najpierw skorzystać ze środków farmakologicznych albo wykonać zabieg oszczędzający macicę. W innych przypadkach wykonuje się zabiegi chirurgiczne - zwłaszcza wtedy gdy guzy szybko rosną, jest ich dużo lub gdy powodują poronienia bądź niepłodność.

Operacja nie daje całkowitej pewności wyleczenia choroby. Mięśniaki macicy często wracają i rosną ze zdwojonym tempem w okresie burz hormonalnych - ciąży lub zaburzeń.

Nie przegap

Mięśniaki macicy podśluzówkowe

Guzy podśluzówkowe rosną do jamy macicy i przypominają balonik. Mogą być one uszypułowane, a więc rosnąć na zewnętrznej lub wewnętrznej ścianie macicy. Są połączone z macicią wąską szypułą naczyniową.

Czytaj także: Mięśniaki macicy a planowanie ciąży. Mniejsza szansa na macierzyństwo? [KLIKNIJ!]

W zależności od wielkości oraz umiejscowienia te mięśniaki macicy mogą być niebezpieczne w ciąży. Nierzadko przeszkadzają one dziecku w prawidłowym rozwoju, zabierając mu miejsce i prowadząc do tzw. hypotrofii płodu, czyli sytuacji, w której dziecko w kolejnych tygodniach ciąży jest mniejsze niż powinno.

Mięśniaki macicy podśluzówkowe mogą być usuwane endoskopowo. W przypadku dużego guza może być konieczne usunięcie trzonu macicy.

Mięśniaki macicy śródścienne

To guzy, które rosną w ścianie macicy, powodując jej powiększanie. Mięśniaki macicy śródścienne mogą wywoływać nieprawidłowe krwawienia, plamienia i uciskać na odbytnicę, powodując duże dolegliwości bólowe.

Jeśli guz nie jest duży, można go usunąć laparoskopowo. W innych przypadkach najczęściej usuwa się je operacyjnie.

Mięśniaki macicy podsurowicówkowe

To guzy, które rosną na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej. Mięśniaki macicy podsurowicówkowe nie przeszkadzają one w rozwoju płodu i najczęściej nie stanowią żadnej przeszkody do posiadania potomstwa. Mięśniaki macicy należy jednak kontrolować u lekarza i sprawdzać, czy nie zaczynają gwałtownie rosnąć.

Polecamy też

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to łagodne guzy gładkokomórkowe (włókniaki), które rozwijają się w ścianach macicy. Może je mieć każda kobieta, w każdym wieku. Jakie są przyczyny powstawania mięsniaków? W jaki sposób leczy się mięśniaki?

Aktualizacja: 2016-07-10 Publikacja: 2015-01-13
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.