Skurcze przepowiadające poród - jak je rozpoznać? Jakie są objawy?

skurcze przepowiadajace

Skurcze przepowiadające to normalny objaw zaawansowanej ciąży i objaw zbliżającego się porodu. Są jednak przypadki, gdy odczuwalne skurcze przed porodem wcale nie są tymi przepowiadającymi i powinny wzmocnić naszą czujność. Jak odróżnić skurcze przepowiadające (fizjologiczne) od skurczów sygnalizujących nieprawidłowości w przebiegu ciąży?

Nie wszystkie skurcze występujące w ciąży to skurcze przepowiadające, czasem odczuwalne przez kobietę skurcze mogą być powodem do obaw i zwiastować problemy z przebiegiem ciąży. Ważne jest zatem rozpoznanie przez ciężarną odczuwalnych skurczów i szybkie reagowanie na skurcze niewłaściwe na danym etapie ciąży.

Skurcze przepowiadające – co to jest?

Skurcze przepowiadające to trwające jakiś czas napięcie mięśnia macicy. Zwykle kobieta odczuwa je bezboleśnie, jako twardnienie brzucha i uczucie „spięcia”. Prawidłowe skurcze przepowiadające są odczuwalne głównie w 8. i 9. miesiącu ciąży. Skurcze przepowiadające występujące w okolicach 20. tygodnia ciąży to skurcze Alvareza. Są one prawie nieodczuwalne przez kobietę – czasem objawiają się lekkim napinaniem się brzucha. Mało tego, skurcze te są trudne do uchwycenia nawet w badaniu KTG.

Prawidłowe skurcze przepowiadające nazywamy skurczami Braxtona-Hicksa. Nazwa ich pochodzi od nazwiska angielskiego ginekologa, który je odkrył. Są one naturalnym sygnałem przygotowywania się macicy do porodu – w ten sposób mięsień macicy „uczy się” pracować, by w efekcie, w chwili porodu skutecznie wypchnąć dziecko na świat. Skurcze przepowiadające nie są na tyle silne, by doprowadzić do porodu, więc nie stanowią żadnego zagrożenia dla ciąży.

Nie przegap

Skurcze przepowiadające – jak je odczuwamy?

Zwykle skurcze Braxtona-Hicksa są bezbolesne. Kobiety skarżą się wówczas na twardnienie brzucha, które jest dla nich lekkim dyskomfortem. Czasem kobiety mogą odczuwać lekki ból, szczególnie jeśli to końcówka ciąży. Im mniej czasu zostało do porodu, tym skurcze stają się intensywniejsze. Ból towarzyszący skurczom Braxtona-Hicksa (jeśli w ogóle występuje) jest zbliżony do bólu menstruacyjnego.

Skurcze przepowiadające a skurcze porodowe – jak je odróżnić?

Choć napinanie się brzucha przyszła mama może odczuwać już na początku ciąży np. po wysiłku, nie są to jeszcze właściwe skurcze przepowiadające, bo nie dotyczą mięśnia macicy. Wystarczy odpoczynek, by brzuch przestał się „stawiać”. O skurczach przepowiadających mówimy, jeśli stają się odczuwalne najwcześniej w okolicy 8. miesiąca. Wcześniejsze stawianie się brzucha może być sygnałem, że ciąża nie przebiega prawidłowo i może pojawić się ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Szczególnie wtedy, gdy skurcze są intensywne.

Prawidłowe skurcze przepowiadające są nieregularne i nie przybierają na sile podczas trwania. Tym właściwie różnią się od skurczów porodowych, czyli tych, które towarzyszą wyjściu dziecka na świat. Skurcze przepowiadające trwają około pół minuty i mogą występować w różnych odstępach czasowych. Skurcze są częstsze i dłuższe wraz ze zbliżaniem się daty porodu. W ostatnich tygodniach ciąży mogą trwać nawet po dwie minuty i występować co kilkadziesiąt minut – ale nadal bardzo nieregularnie.

Jesteś w ciąży i już teraz martwisz się o swoje dziecko - zobacz jaką będziesz mamą! [TEST]

Skurcze Braxtona-Hicksa różnią się od skurczów porodowych brakiem innych objawów porodu. Nawet, jeśli są dość intensywne, ale nie towarzyszą im inne sygnały zwiastujące poród np. plamienie, ból krzyżowy, odejście czopu śluzowego lub wód płodowych – są tylko skurczami przepowiadającymi. Jeśli przyszła mama nie jest pewna, czy zaobserwowane u siebie skurcze są przepowiadającymi czy oznaką porodu – wystarczy wziąć ciepłą (nie gorącą!) kąpiel, położyć się lub zażyć lek o działaniu rozkurczającym np. No-spę. Jeśli na skutek tego skurcze ucichną – był to tylko fałszywy alarm.

Skurcze w ciąży: kiedy powinny niepokoić?

Nie każdy skurcz występujący w ciąży to skurcz przepowiadający. Należy o tym pamiętać, by nie bagatelizować intensywnych sygnałów, które wysyła organizm. Poza normą są skurcze w ciąży bardzo bolesne, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Tak intensywne skurcze w trakcie ciąży mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. Niepokojącym sygnałem są także skurcze, które trwają bardzo długo np. brzuch twardnieje często i na bardzo długo. Ewidentnym znakiem, że z ciążą jest coś nie ta, są inne niepokojące objawy towarzyszące skurczom np. krwawienie z dróg rodnych bądź plamienie, gorączka, złe samopoczucie itd. W powyższych sytuacjach przyszła mama musi udać się do szpitala, by skontrolować swój stan i zapobiec komplikacjom.

Polecamy też

Bakteriomocz w ciąży: objawy, leczenie

Termin bakteriomocz oznacza występowanie drobnoustrojów w drogach moczowych, które w warunkach prawidłowych są jałowe. Czym objawia się bakteriomocz w ciąży, jak go leczyć? Najczęściej bakteriomocz przebiega bezobjawowo, ale nieleczony może prowadzić np. do zapalenia dróg moczowych. Jest to niebezpieczne szczególnie dla kobiet w ciąży. Zapytaliśmy eksperta jak dochodzi do namnożenia bakterii w drogach moczowych oraz jakie są powikłania przy bakteriomoczu w ciąży, gdy zbagatelizujemy ten problem.

Aktualizacja: 2016-07-12 Publikacja: 2016-07-12
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.