Soczewki a ciąża: czy w ciąży można nosić soczewki kontaktowe?

SOCZEWKI A CIĄŻA: czy przyszła mama może nosić soczewki kontaktowe?
Kobiety w ciąży mogą nosić soczewki kontaktowe pod warunkiem, że nie sprawiają one dyskomfortu.

Zastanawiasz się, czy w ciąży można nosić soczewki kontaktowe? Czy soczewki nie mają wpływu na twoje zdrowie? Oto najważniejsze informacje: szkła kontaktowe w ciąży.

Kobiety z wadą wzroku często zadają pytania, czy w ciąży można nosić soczewki kontaktowe? Czy szkła kontaktowe są bezpieczne? W czasie ciąży ciało kobiety się zmienia - to oczywiste, ale nie chodzi tylko o jego wygląd. W ciele ciężarnej zachodzi bowiem wiele zmian hormonalnych, które dla przyszłych mam mogą być zaskakujące. W ciąży przestają wypadać włosy, mniej się przetłuszczają, cera też wygląda zupełnie inaczej. Zmiany dotyczą także... oczu! Wada wzroku a ciąża: wyjaśniamy czy można nosić soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe a ciąża: dyskomfort i szczypanie oczu

Nie ma medycznych przeciwskazań do noszenia soczewek kontaktowych w ciąży, ale może pojawić się dyskomfort związany ze zmianiami hormonalnymi, wtedy lepiej ograniczyć noszenie szkieł kontaktowych. Ale kobiety, które już przed ciążą miały wady wzroku, mogą zauważyć pogorszenie widzenia. Jeśli ten problem dotyczy ciebie, a do tego zaczęłaś w ciąży odczuwać dyskomfort w czasie noszenia soczewek kontaktowych, to jest to całkowicie naturalne. W niektórych przypadkach pod wpływem hormonów w ciąży może bowiem dojść do zmiany krzywizny rogówki, co znacząco wpływa na komfort noszenia soczewek. Do tego oczy w ciąży mogą częściej łzawić, szczypać i boleć. W takim wypadku ogranicz noszenie soczewek lub zrezygnuj ze szkieł kontaktowych w ciąży i zacznij nosić okulary. Dopiero po porodzie wszystko wróci do normy, a ty będziesz mogła znów zacząć nosić soczewki.

Warto też wiedzieć, że pod koniec ciąży z powodu zmian hormonalnych zmniejsza się ilość płynu łzowego, który chroni oczy i pomaga w usuwaniu obcych ciał. To też zdecydowanie wpływa na komfort noszenia soczewek kontaktowych w ciąży. Oczy mogą być "suche", możesz czuć "piasek", a wkładanie i wyjmowanie soczewek może być bolesne.

Soczewki kontaktowe a poród

Czy można mieć soczewki kontaktowe podczas porodu? W czasie naturalnego porodu zwiększa się ciśnienie wewnątrzgałkowe, dlatego lekarze często zalecają zdjęcie soczewek. Duże znaczenie ma też rodzaj wady wzroku (dotyczy zaburzeń w obrębie rogówki lub siatkówki), bo w niektórych przypadkach poród siłami natury jest niewskazany - musi być wykonane cesarskie cięcie. Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwskazań do porodu naturalnego, to nie trzeba rezygnować z soczewek. Trzeba jedynie pamiętać, żeby były to soczewki przepuszczające powietrze.

Uwaga! Należy mieć na uwadze, że w przypadku komplikacji i podjęcia decyzji o cesarskim cięciu, trzeba koniecznie wyjąć soczewki kontaktowe z oczu. Jeśli więc nie masz w tym wprawy lub wiesz, że pod wpływem stresu możesz o tym zapomnieć, lepiej w ogóle nie zakładaj soczewek do porodu.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-07 Publikacja: 2016-07-07
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.