Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przed ciążą może zaszkodzić dziecku?

2021-10-05 15:37

Zdarza się, że mimo przyjmowania antykoncepcji dochodzi do zapłodnienia. Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wpłynąć na rozwijający się płód?

Tabletki antykoncepcyjne w ciąży - czy mogą zaszkodzić dziecku?
Autor: Getty images Tabletki antykoncepcyjne w ciąży - czy mogą zaszkodzić dziecku?

Idealną sytuacją jest, gdy kobieta ciężarna od samego początku trwania ciąży jest zdrowa i nie przyjmuje żadnych leków. Niestety często nie jest to możliwe. Zdarza się, że kobiety wciąż nieświadomie przyjmują doustną antykoncepcję, podczas gdy w ich organizmie rozwija się płód. Jakie może mieć to skutki dla dziecka?

W przeszłości wiele razy sugerowano związek zażywania tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ciąży z uszkodzeniem płodu. Na szczęście badania prowadzone przez lata nie potwierdzają tych teorii.

Spis treści

  1. Tabletki antykoncepcyjne a ciąża
  2. Tabletki antykoncepcyjne a wady wrodzone
  3. Tabletki antykoncepcyjne wpływają, ale na... liczbę płodów!
  4. Czy zajście w ciążę podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest w ogóle możliwe?
6 faktów na temat antykoncepcji

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Pierwsze badania wskazujące na związek przyjmowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych z powstawaniem wad serca, przeprowadzono w latach 70. w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie potwierdziła tego szczegółowa praca przeglądowa z 1990 roku.

Ponadto nie stwierdzono związku z występowaniem takich wad jak:

Zwrócono również uwagę, że dawki hormonów w obecnie stosowanych preparatach są znacznie niższe od tych które mogłyby prowadzić do wirylizacji płodu (zespół objawów wywołanych nieprawidłową gospodarką hormonalną).

Zobacz także: Poronienie - przyczyny i objawy

Metody antykoncepcji: hormonalna, chemiczna, mechaniczna

Tabletki antykoncepcyjne a wady wrodzone

Istnieje skojarzenie wad wrodzonych, skrywające się pod akronimem pochodzącym od angielskich nazw wad mogących w nim wystąpić  - VACTERL. Składają się na nie: wady kręgosłupa, odbytu, serca, tchawicy i przełyku, nerek i kończyn. Nadal nie poznano przyczyny ich powstawania.

Sugerowano zwiększoną częstość występowania VACTERL u dzieci matek przyjmujących w ciąży doustne tabletki antykoncepcyjne. Przeprowadzone badania prospektywne nie wykazały takiej zależności.

Tabletki antykoncepcyjne wpływają, ale na... liczbę płodów!

Rejestracja wad wrodzonych, prowadzona w Finlandii i na Węgrzech w wiarygodny sposób wykazała brak wpływu przyjmowania doustnej antykoncepcji w ciąży na wady u płodu. Zaobserwowano za to zwiększoną częstość ciąż wielopłodowych.

Oczywiście nikt nie da gwarancji, że dziecko będzie całkowicie zdrowe, gdyż niezależnie od przyjmowanych leków mogą wystąpić wady wrodzone. Wszystko jednak wskazuje na to, że w przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych w ciąży, ryzyko poważnych wad jest zbliżone do populacyjnego.

Pamiętajmy, że przy podejrzeniu ciąży, należy niezwłocznie wykonać test ciążowy, udać się do ginekologa i, jeżeli faktycznie doszło do zapłodnienia, jak najszybciej odstawić tabletki!

Czytaj więcej: Pierwsze objawy ciąży - jakie są wczesne oznaki tego, że będziesz mamą?

Czy leczenie niepłodności zwiększa szansę na ciążę mnogą?

Czy zajście w ciążę podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest w ogóle możliwe?

Żadna antykoncepcja nie daje 100 proc. gwarancji uniknięcia ciąży. Trzeba być tego świadomym. Dodatkowo, istnieją czynniki, które osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych. Jakie?

  • zioła: wśród nich czołowe miejsce zajmuje dziurawiec. Uwaga! Aby osłabił on działanie tabletek, nie musi być przyjmowany w czystej postaci np. jako napar, dziurawiec jest bowiem składnikiem wielu leków, suplementów np. uspokajających. Dodatkowo, trzeba być ostrożnych podczas stosowania ziół takich jak: dzięgiel chiński, pliskwica goniasta oraz wszystkich mających właściwości przeczyszczające np. wymiotnica.
  • leki: wśród nich czołowe miejsce zajmują antybiotyki. Osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych może także pozornie niegroźny paracetamol (w przypadku przekroczenia dozwolonej dawki), a także węgiel, który wykazuje właściwości absorbujące różne substancje, w tym hormony. Do listy warto także dopisać witaminę C, po przekroczeniu dobowej dawki, niektóre leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne czy przeciwwirusowe. 

Zanim więc zaczniesz przyjmować dodatkowe leki, skonsultuj się ze swoim lekarzem, czy nie osłabią one działania tabletek antykoncepcyjnych i zawsze czytaj ulotki. 

Zobacz: 1 trymestr ciąży - 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza