Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża
Zdarza się, że kobiety wciąż nieświadomie przyjmują doustną antykoncepcję, podczas gdy w ich organizmie rozwija się płód.

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wpłynąć na rozwijający się płód? Idealną sytuacją jest, gdy kobieta ciężarna od samego początku trwania ciąży jest zdrowa i nie przyjmuje żadnych leków. Niestety często nie jest to możliwe. Zdarza się, że kobiety wciąż nieświadomie przyjmują doustną antykoncepcję, podczas gdy w ich organizmie rozwija się płód. Jakie może mieć to skutki dla dziecka?

W przeszłości wiele razy sugerowano związek zażywania tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ciąży z uszkodzeniem płodu. Na szczęście badania prowadzone przez lata nie potwierdzają tych teorii.

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Pierwsze badania wskazujące na związek przyjmowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych z powstawaniem wad serca, przeprowadzono w latach 70 w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie potwierdziła tego szczegółowa praca przeglądowa z 1990 roku. Ponadto nie stwierdzono związku z występowaniem takich wad jak: spodziectwo, skrócenie kończyny, wady cewy nerwowej czy anomalie chromosomowe. Zwrócono również uwagę, że dawki hormonów w obecnie stosowanych preparatach są znacznie niższe od tych które mogłyby prowadzić do wirylizacji płodu.

Tabletki antykoncepcyjne a wady wrodzone

Istnieje skojarzenie wad wrodzonych, skrywające się pod akronimem pochodzącym od angielskich nazw wad mogących w nim wystąpić  - VACTERL. Składają się na nie: wady kręgosłupa, odbytu, serca, tchawicy i przełyku, nerek i kończyn. Nadal nie poznano przyczyny ich powstawania. Sugerowano zwiększoną częstość występowania VACTERL u dzieci matek przyjmujących w ciąży doustne tabletki antykoncepcyjne. Przeprowadzone badania prospektywne nie wykazały takiej zależności.

Tabletki antykoncepycjne wpływają ale na... liczbę płodów!

Rejestracja wad wrodzonych, prowadzona w Finlandii i na Węgrzech w wiarygodny sposób wykazała brak wpływu przyjmowania doustnej antykoncepcji w ciąży na wady u płodu. Zaobserwowano za to zwiększoną częstość ciąż wielopłodowych.

Oczywiście nikt nie da gwarancji, że dziecko będzie całkowicie zdrowe, gdyż niezależnie od przyjmowanych leków mogą wystąpić wady wrodzone. Wszystko jednak wskazuje na to, że w przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych w ciąży, ryzyko poważnych wad jest zbliżone do populacyjnego. Pamiętajmy, że przy podejrzeniu ciąży, należy niezwłocznie wykonać test ciążowy, udać się do ginekologa i, jeżeli faktycznie doszło do zapłodnienia, jak najszybciej odstawić tabletki!

Aktualizacja: 2017-06-09 Publikacja: 2017-06-07
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.