UPAŁY w CIĄŻY. Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami? [WYWIAD Z POŁOŻNĄ]

2014-07-21 15:27

Piękna pogoda i wysokie temperatury – to w ostatnim czasie wizytówka polskiego lata. Prażące słońce może jednak okazać się niebezpieczne. Jak przetrwać upały w ciąży podpowiada kobietom w ciąży Elżbieta Mazurek, położna.

Upały w ciąży
Autor: mjakmama24.pl W czasie upałów należy zawsze zabierać na plażę parasol, kremy z wysokim filtrem i zapas wody mineralnej.

Lipiec rozpieszcza nas niemal tropikalną aurą. Nie wszystkim jednak taka pogoda służy.
Może być ona uciążliwa dla osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży. Powinni oni unikać opalania się i długiego przebywania na słońcu. Zwłaszcza panie będące w stanie błogosławionym powinny trzymać się tej zasady. Skóra w czasie ciąży jest bardzo wrażliwa, na jej powierzchni może wystąpić ostuda ciążowa.

Najlepiej zatem: zero słońca, ale jak to się ma do potrzebnej witaminy D?
Prawdą jest, że wytwarzana jest ona na skórze pod wpływem promieni słonecznych. Pamiętajmy jednak o tym, że kąpiele słoneczne w ciąży mogą poważnie zaszkodzić – często w ich wyniku dochodzi do odwodnienia czy podrażnienia skóry.

>> Czytaj także: Ciąża aktywna towrzysko >>
Wakacje nad morzem nie są wskazane?
Są, ale nie zostawiajmy w domu zdrowego rozsądku. Pobyt na plaży może być bardzo przyjemny, ale musi być również bezpieczny. Bezwzględnie należy mieć ze sobą parasol, pod którym można swobodnie leżeć. Warto pamiętać, by unikać siadania bezpośrednio na piasku. I koniecznie posmarujmy się kremem (najlepiej mineralnym) z filtrem SPF 50 lub 50+.

A jeśli dojdzie do udaru?
Udar słoneczny to sytuacja bardzo niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka. Najlepiej nie dopuścić do takiej sytuacji, ale gdy już pojawią się objawy takie jak zaczerwienienie lub zblednięcie skóry twarzy, pocenie, dreszcze, nudności, wymioty, bełkotliwa mowa czy zaburzenia świadomości, należy jak najszybciej umieścić kobietę w zacienionym miejscu. Bez wahania należy wezwać pogotowie ratunkowe. Oczekując na nie, należy zastosować chłodne okłady na twarz i ciało, podając przy tym duże ilości wody do picia. Jeśli zaś kobieta jest nieprzytomna, ale oddycha samodzielnie – ułóżmy ją w pozycji bocznej ustalonej, gdy zaś nie wyczuwamy u niej oznak życia – do czasu przybycia służb medycznych powinniśmy prowadzić reanimację.

>> Czytaj także: Podróż z brzuszkiem. Położna radzi, jak bezpiecznie podróżować w ciązy >>

Co w upalne dni kobieta w ciąży powinna mieć w zasięgu ręki?
Przede wszystkim napoje, najlepiej wodę mineralną. W czasie wysokich temperatur znacznie bardziej się pocimy, dlatego też należy uzupełniać utracone zasoby. Dieta powinna być lekkostrawna, uboga w cukry i sól. Polecam również unikać klimatyzowanych pomieszczeń, ubierać się lekko i przewiewnie, a na stopy włożyć klapki lub lekkie sandały. Można również zastosować chłodne kąpiele.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza