Uroda w ciąży: jakie problemy z cerą mogą pojawić się w ciąży?

2021-08-19 15:36

Problemy z cerą w ciąży to efekt oddziaływania hormonów ciążowych. Twarz przyszłej mamy wygląda trochę inaczej. Zmienia się także skóra na całym ciele. Czy jest szansa, że zmiany te same ustąpią po porodzie?

skóra w ciąży
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Przebarwienia w ciąży
  2. Zmiana owalu twarzy w ciąży
  3. Cera sucha, wrażliwa w ciąży
  4. Krostki, wypryski w ciąży
  5. Pajączki w ciąży
  6. Sińce pod oczami w ciąży
  7. Problemy z cerą w ciąży według mam

Przebarwienia w ciąży

To nieregularne, brązowe plamy, lokujące się zwykle na nosie, czole i w okolicach szczęki. Pojawiają się u siedmiu na dziesięć kobiet w ciąży (u części kobiet są bardzo słabo widoczne). Przebarwienia w ciąży są rezultatem nadmiernego odkładania się melaniny w naskórku i górnych warstwach skóry. Ich bezpośrednią przyczyną są zmiany hormonalne w ciąży -  nadmiar poziomu estrogenów, progesteronu oraz hormonu MSH, który pobudza do pracy melanocyty, czyli komórki produkujące melaninę. Mogą pojawić się w każdym momencie ciąży. Najczęściej zdarza się to po lecie, bo pod wpływem hormonów skóra jest wrażliwsza na promieniowanie UV.

Jak zapobiec przebarwieniom w ciąży? Na dzień używaj kremu z wysokim filtrem (minimum to SPF 15, ideał to SPF 30–50), najlepiej nieperfumowanego, gdyż składniki zapachowe mogą wywoływać reakcje fotouczulające. Najskuteczniejsze są kremy zawierające dwa rodzaje filtra: chemiczny i fizyczny. Pierwszy pochłania energię świetlną, drugi odbija od skóry promienie UV. Możesz też chronić się kremem przeciwsłonecznym z filtrem chemicznym, na który nałożysz dodatkowo podkład z filtrem fizycznym. Filtry chronią skórę przez dwie, trzy godziny, potem preparat trzeba nałożyć ponownie.

Czy znikną same? U części kobiet przebarwienia ciążowe znikają w kilka miesięcy po porodzie, ale to zależy od tego, czy znajdowały się płytko w naskórku, czy umiejscowiły się głębiej, w skórze właściwej. W tym ostatnim przypadku konieczne są zabiegi wybielające.

Polecamy: Doceń swoje ciało w ciąży - jak zaakceptować zmiany w wyglądzie?

Opryszczka w ciąży - co robić?

Zmiana owalu twarzy w ciąży

Mamy, które podczas ciąży sporo przytyły, mogą zauważyć również zmiany na twarzy. Zaokrąglone policzki i podwójny podbródek mogą się pojawić w każdym momencie ciąży, bo jest to ściśle związane z trybem życia i dietą w ciąży. U części kobiet zmiany te znikają podczas karmienia piersią i podczas odchudzania (które można podjąć po zakończeniu okresu karmienia). Niektóre świeżo upieczone mamy narzekają jednak, że pomimo diety i większej ilości ruchu, twarz nadal pozostała pucołowata. Można to zniwelować różnymi metodami.

Przeczytaj: Plamy na skórze w ciąży. Skąd się biorą plamy na skórze i jak się ich pozbyć?

Co może pomóc?

  • Kremy modelujące owal twarzy. Zawierają składniki wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej i drenujące, gdyż nadmiar tłuszczu na policzkach i podbródku często związany jest z zatrzymywaniem limfy. By zadziałały, trzeba dodatkowo wykonać masaż limfatyczny, pomagający usunąć z tkanek nadmiar wody i zalegające toksyny. Po nałożeniu kosmetyku masujemy opuszkami palców podbródek, policzki oraz skórę wokół oczu, wykonując zdecydowane, koliste ruchy.
  • Zabiegi w gabinecie. Kosmetyczka może zaproponować masaż z użyciem aparatu do miejscowego drenażu limfatycznego (np. wykorzystującego próżnię), ręczny masaż korekcyjny, likwidujący podwójny podbródek, bądź maski wyszczuplające owal twarzy. W niektórych salonach oferowane są również zabiegi wykorzystujące zjawisko hydrolipoklazji, czyli rozbijanie i usuwanie tkanki tłuszczowej na twarzy za pomocą ultradźwięków.
  • Automasaż. Za jego pomocą zmniejszysz drugi podbródek. Oto przepis: kilka razy dziennie przez kilka minut oklepuj podbródek wierzchem dłoni. Drugi sposób to masowanie podbródka drugim i trzecim palcem obu dłoni, ruchami od środka brody w kierunku uszu.

Polecamy: Kosmetyki dla kobiet w ciąży: 8 kosmetyków, które koniecznie musisz mieć w ciąży!

Cera sucha, wrażliwa w ciąży

Przyszłe mamy często narzekają na to, że ich skóra jest napięta i piecze, po umyciu swędzi, nie toleruje większości kosmetyków. To oznaka nadmiernej wrażliwości. Wrażliwość skóry w ciąży wzrasta pod wpływem zwiększonej ilości estrogenów.

Jak dbać o wrażliwą i suchą skórę w ciąży? Lepiej zrezygnować z kosmetyków, które mają w składzie dodatki zapachowe, barwniki czy dużą ilość konserwantów (obecność tych ostatnich poznasz po okresie przydatności kremu – im dłuższy, tym jest ich więcej). Zastąp je preparatami z linii do cery wrażliwej, które zawierają składniki bądź kompleksy kojące i uspokajające skórę (np. alantoinę, aloes, wodę termalną). Rano zamiast wodą przemyj twarz wodą micelarną do cery wrażliwej. W składzie takiej wody znajdują się micele, czyli cząsteczki, które po zetknięciu ze skórą pochłaniają znajdujące się na niej sebum czy zabrudzenia. Potem nałóż krem z filtrem (powinien mieć wysoki filtr UV). Jeśli skóra źle reaguje na kosmetyki do makijażu, kup sobie w aptece specjalny podkład, pomadkę czy tusz dla wrażliwców. Zaraz po powrocie z pracy zmyj makijaż (możesz użyć wody micelarnej, która świetnie radzi sobie ze zmywaniem kosmetyków, albo mleczka do demakijażu do cery wrażliwej). Raz w tygodniu możesz zastosować peeling enzymatyczny do twarzy, który rozpuszcza martwe komórki naskórka. Po nim warto nałożyć maseczkę kojącą.

Czy zmiany znikną same? Stan cery powinien powrócić do normy po okresie połogu, choć u niektórych kobiet cera pozostaje już wrażliwa.

Polecamy: Odzież ciążowa - jak kupować ubrania dla kobiet w ciąży? Poradnik

Krostki, wypryski w ciąży

U niektórych przyszłych mam cera zmienia się na trądzikową i pojawiają się krostki na twarzy. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje. Prawdopodobnie za te zmiany odpowiada nadmiar progesteronu, który wywołuje anomalie w pracy gruczołów łojowych, być może winny jest również podwyższony poziom prolaktyny.

Jak dbać o skórę trądzikową w ciąży? Jeśli zmiany są duże, powinnaś wybrać się do dermatologa, który zaleci odpowiednią kurację (metody leczenia trądziku w ciąży są ograniczone, a maści ani leków nie wolno stosować na własną rękę). Trzeba także zmienić kosmetyki na antybakteryjne, regulujące wydzielanie sebum. Najlepiej, by były przeznaczone do cery, która jest jednocześnie nadmiernie wrażliwa. Krem na dzień musi mieć filtr UV (skóra trądzikowa jest bardziej narażona na przebarwienia). W składzie niektórych kremów przeciwtrądzikowych na noc jest retinol albo jego pochodne – jeśli wcześniej nie stosowałaś takich kremów, skóra może zareagować podrażnieniem. Wypryski możesz zamaskować korektorem i podkładem kryjącym (ich cząsteczki mogą zatykać pory, dlatego stosując je, pamiętaj o starannym demakijażu).

Czy zmiany znikną same? Gdy ucichnie burza hormonalna – a więc najwcześniej po okresie karmienia piersią – stan cery powinien się unormować.

Przeczytaj: Cellulit w ciąży. Dieta, ćwiczenia, kosmetyki i masaż zapobiegające cellulitowi w ciąży

Pajączki w ciąży

Pojawiają się w ciąży u kobiet, które mają cienką, delikatną skórę. Początkowo pojawiają się wypieki pod oczami wywołane ciepłem, np. po wypiciu gorącej herbaty. Potem naczynka rozszerzają się na stałe, tworząc widoczne tuż pod skórą czerwone kreski. Zaniedbane, mogą przekształcić się w trądzik różowaty.

Jak dbać o skórę? Cera naczynkowa jest również wrażliwa. Trzeba ją chronić przed słońcem i wiatrem, a kosmetyki zmienić na takie, które koją podrażnienia, uszczelniają naczynka, zmniejszają ich skłonność do rozszerzania się. Dobre składniki to wyciąg z kasztanowca, który likwiduje zaczerwienienia, arnika, rutyna i miłorząb japoński, wzmacniające ścianki naczynek. Krem na dzień musi mieć filtr. Do mycia twarzy dobre są płyny micelarne. Zakazane są toniki na bazie alkoholu i peelingi mechaniczne.

Czy zmiany znikną same? Nie. Aby zmniejszyć widoczność naczynek, konieczna jest seria zabiegów w gabinecie kosmetycznym albo u dermatologa.

Przeczytaj: Rozstępów w ciąży można uniknąć - 6 sprawdzonych patentów czytelniczek na rozstępy

Sińce pod oczami w ciąży

Nadmiar hormonów powoduje, że umieszczone płytko pod skórą niebieskawe naczynka krwionośne stają się lepiej widoczne, tworząc sińce pod oczami.

Jak dbać o skórę? Stosuj krem albo żel, który zawiera substancje zwężające naczynka krwionośne, np. świetlik lekarski, wyciąg z kasztanowca, kopru włoskiego, zielonej herbaty. Niewielką ilość preparatu rozprowadź wokół oczu, a potem dwoma palcami – środkowym i serdecznym – delikatnie wygładź najpierw górną, a potem dolną powiekę, w kierunku od nosa do skroni. Masaż zakończ, wygładzając środkowym palcem skórę pod łukiem brwiowym. Dwa razy w tygodniu warto nałożyć pod oczy maseczkę (np. w formie żelowych płatków), która rozjaśnia skórę i zwęża rozszerzone naczynka krwionośne.

Czy zmiany znikną same? Problem zazwyczaj ustępuje po porodzie, ale niektóre mamy borykają się z nim jeszcze długo po zakończeniu połogu. Warto wtedy wybrać się do lekarza, by ustalić, czy przyczyną nie są niedobory witamin albo alergia.

Przeczytaj: Depilacja w ciąży: jakie metody depilacji można stosować w ciąży?

Dobrze wiedzieć

Problemy z cerą w ciąży według mam

Karolina86:

Widzę po zdjęciach, że miałam jakby inny kształt twarzy. Pełniejszy? Może. Ale jakiś inny. A koleżanka zmieniła się nie do poznania. Mianowicie urósł jej nos! Zmieniła fryzurę przed porodem, a po porodzie twarz wróciła do normy. No i okazało się, że fryzura, która pasowała w ciąży, źle wygląda po niej...

Rudasek:

Mnie się buzia zaokrągliła, ale trądzik w ciąży znikł całkowicie około 6. miesiąca ciąży.

Flinta1:

Ja dostałam strasznych plam na twarzy w ciąży. Minęło już 10 miesięcy od porodu, a one nadal są, ale zauważyłam, że gdy wróciła miesiączka, zaczęły trochę znikać, więc jest szansa na to, że powoli znikną. Myślę jednak, że zabieg kosmetyczny jest nieunikniony.

Koniczynka13:

Jeżeli chodzi o wygląd skóry w ciąży, to mogłabym być w ciąży cały czas. Od zawsze mam problemy z cerą, ciągle jakieś wypryski, krosty, natomiast w ciąży miałam zupełnie gładką buzię, mimo że nie starałam się o to jakoś specjalnie. To samo miałam z włosami. Przed ciążą nie dość, że ciągle mi się przetłuszczały, to nie chciały się układać, a w ciąży mogłam spokojnie myć co trzy dni i były błyszczące.

Pandora:

Ja miałam strasznie dużo wyprysków na twarzy w ciąży. Dopiero kosmetyczka to wszystko doprowadziła do porządku, ale miałam o wiele lżejszy portfel...

Gaugi:

Mówi się, że córka zabiera urodę, u mnie to się nie sprawdziło – miałam o wiele lepszą cerę w ciąży. Wcześniej całą twarz miałam obsypaną, a teraz pojawiają się może 2–3 krostki.

Czy dobrze dbasz o skórę w ciąży?

Pytanie 1 z 16
Czy nadmiar kosmetyków może zaszkodzić przyszłej mamie?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza