Urodzić martwe dziecko: jak przebiega poród martwego płodu?

Śmierć płodu: jak przebiega poród martwego płodu?
fot.: photos.com

Utrata dziecka to jedno z najtragiczniejszych przeżyć kobiety. Dramat matki jest tym większy, że w większości przypadków musi urodzić martwe dziecko w sposób naturalny. W trosce o bezpieczeństwo kobiety, lekarze bardzo rzadko przeprowadzają cesarskie cięcie. Jakie są wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, gdy dojdzie do oburcia płodu? Dlaczego bezpieczniejszy jest poród naturalny martwego dziecka?

Urodzenie martwego dziecka to bardzo traumatyczne przeżycie. Zastanawiasz się, dlaczego kobieta jest zmuszana przez lekarzy, by drogami natury urodzić martwe dziecko? Gdy nastąpi wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, to zwykle w ciągu dwóch tygodni następuje jego poronienie. To tzw. samoistne wydalenie płodu. Co istotne, po 22. tygodniu ciąży mówimy już nie o poronieniu, lecz o przedwczesnym porodzie. Ważne, by obumarły płód został usunięty w ciągu dwóch tygodni od jego śmierci. W przeciwnym razie grozi to komplikacjami u kobiety, m.in. krwotokiem czy zakażeniem. Zwykle organizm kobiety sam prowokuje poród. Czasem jednak macica nie jest jeszcze dojrzała do porodu i należy wywołać jej skurcze, podając pacjentce oksytocynę w kroplówce. Sporadycznie wykonuje się cesarskie cięcie, które tak naprawdę jest operacyjnym wydobyciem płodu. Nie zawsze musi być to operacja brzuszna, tylko manewry wykonywane drogą pochwową.

Urodzić martwe dziecko przez cesarkę czy siłami natury?

Na to, w jaki sposób kobieta będzie musiała urodzić obumarły płód, składa się wiele czynników. Przede wszystkim znaczący jest wiek płodu. Jak przyznaje ginekolog dr Medard Lech: „ Martwy płód w 16. tygodniu ciąży i martwy płód w 38. tygodniu ciąży to całkiem różne problemy”. Poza tym lekarz, wydając zalecenie porodu naturalnego lub zakończenia ciąży cesarskim cięciem, bierze pod uwagę stan zdrowia i budowę kobiety, jak również przyczynę obumarcia płodu. Zwykle duży płód lub jego nieprawidłowe ułożenie może być wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Gdy płód obumrze: traumatyczny poród siłami natury

Rodzenie w bólach martwego dziecka to niezwykle traumatyczne przeżycie dla kobiety. Jednakże ze względów medycznych jest ono lepsze od cesarskiego cięcia. - Poród przez cesarskie cięcie to operacja, którą wykonuje się w celu szybkiego zakończenia ciąży oraz urodzenia dziecka. W przypadku martwego płodu ten pośpiech nie jest konieczny - tłumaczy dr Medard Lech. Poza tym często przeciwwskazane jest wykonanie znieczulenia ogólnego lub zewnątrzoponowego, więc lepiej operacji unikać. Należy również pamiętać, że poród naturalny daje większą pewność uniknięcia ewentualnych pooperacyjnych problemów. Argumentem za jest rónież fakt, iż poród naturalny martwego płodu, pomaga kobiecie szybciej wrócić do formy fizycznej.

Gdy płód obumrze: czasem konieczne cesarskie cięcie

Są jednak wyjątki. Operacje brzuszne w celu wydobycia martwego płodu są wykonywane, gdy zawiodą wszystkie inne metody. Może być tak, że kobieta rodzi w sposób naturalny, ale poród nie przynosi efektów i dodatkowo następują komplikacje zagrażające zdrowiu kobiety. Należy wówczas jak najszybciej przeprowadzić cesarskie cięcie. Operacyjny poród martwego płodu może też być zaplanowany, gdy istnieje u kobiety ryzyko spowodowania infekcji i skaz krwotocznych.

Poronienie [wideo]

Poronienie, czyli utrata ciąży zdarza się dość często. Wg statystyk co szósta ciąża kończy się stratą nienarodzonego dziecka. Jest wiele przyczyn niepowodzeń położniczych. Począwszy od wad w budowie jaja płodowego, poprzez stany zapalne, zakażenia, choroby (np. cukrzyca), aż do wad budowy plemnika. Zapytaliśmy eksperta w jaki sposób zapobiec utracie ciąży, jak przebiega poronienie i jakie są tego objawy.

Aktualizacja: 2016-08-19 Publikacja: 2012-05-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.