Wymioty w ciąży – kiedy i jak długo występują? Jak sobie z nimi radzić?

wymioty w ciąży
fot.: Thinkstock
Wymioty w ciąży często pojawiają się w jej I trymestrze.

Wymioty to jedna z największych uciążliwości w ciąży i jeden z pierwszych jej objawów. Choć występowanie mdłości i wymiotów w pierwszym trymestrze ciąży jest czymś normalnym, nie wszystkie ciężarne ich doświadczą. Od czego to zależy i jak sobie radzić z wymiotami w ciąży?

Wymioty to obok mdłości najpopularniejszy objaw ciąży, występuje u połowy ciężarnych i często uniemożliwia im pełne przeżywanie radości związanej z oczekiwaniem na dziecko. Mdłości w ciąży występują u jeszcze większej ilości kobiet, bo w ciąży cierpi na nie blisko 2/3 przyszłych mam. Kobiety, które mogą się cieszyć bardzo dobrym samopoczuciem na początku ciąży należą więc do znaczącej mniejszości.

Wymioty w ciąży – skąd się biorą?

Prawdopodobną przyczyną występowania mdłości i wymiotów są ciążowe hormony. Wraz zajściem w ciążę dość gwałtownie zmienia się gospodarka hormonalna w kobiecym organizmie. Wyższe stężenie takich hormonów jak: prolaktyna, progesteron, estradiol, estriol czy TSH sprawia, że organizm nie jest na początku gotowy na te zmiany. Same hormony płciowe podrażniają błonę śluzową żołądka, wywołując dolegliwości trawienne. Mogą to być same mdłości lub towarzyszyć im jeszcze wymioty.

Polecamy też

Wymioty w ciąży – kiedy mogą wystąpić?

Ryzyko wystąpienia wymiotów w ciąży jest większe u pewnej grupy kobiet. Częściej narzekają na nie m. in. kobiety w pierwszej ciąży, młode matki, kobiety z nadwagą lub otyłością oraz te, które przed ciążą cierpiały na zaburzenia odżywiania.

Wymioty w ciąży zwykle występują tylko w pierwszym trymestrze. Jest to efekt pewnego rodzaju „szoku” dla organizmu, który dopiero z upływem kolejnych tygodni jest w stanie unormować swoją pracę w obliczu ciąży. Najczęściej wymioty osłabiają się w okolicach 10. tygodnia ciąży i całkowicie ustają do 14. tygodnia. Są jednak wyjątki, gdy ta dolegliwość utrzymuje się nawet do 20. tygodnia ciąży. Najbardziej intensywne i uciążliwe wymioty odczuwalne są w godzinach porannych – ze względu na pusty żołądek kobieta wymiotuje żółcią. Niestety, wymioty mogą powrócić również w ciągu dnia np. na skutek jakiegoś stresu bądź drażniących przewód pokarmowy okoliczności (nieprzyjemny zapach lub smak).

Nie przegap

Wymioty w ciąży – jak sobie pomóc?

Jeśli przyszła mama odczuwa mdłości i chce zapobiec wymiotom, może wyeliminować czynniki, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Unikanie stresu, obecności w miejscach wypełnionych silnym aromatem czy właściwa dieta – mogą skutecznie uchronić przed uciążliwym objawem ciążowym.

Podstawą w diecie ciężarnej jest lekkostrawność posiłków i pokrywanie nimi zapotrzebowania na energię i wszystkie wartości odżywcze. Pomocne w wymiotach jest rozłożenie posiłków na wiele mniejszych porcji, które nie będą wywoływać torsji. Potrawy nie powinny być zbyt tłuste i słodkie, najlepiej przygotowywać je na parze. Nie należy w trakcie jedzenia pić dużych ilości płynów, które mogą nasilać cofanie się treści żołądkowych. O wiele bezpieczniej jest pić pomiędzy posiłkami a nie bezpośrednio po nich. Dobrze jest włączyć do swojego menu produkty, które mają działanie przeciwwymiotne np. migdały, jagody, płatki owsiane, imbir. Nie każda przyszła mama wie, że wymioty mogą się nasilać na skutek przyjmowania niektórych suplementów m. in. z żelazem. Warto je odstawić na tym etapie. Należy również zadbać o odpowiednią ilość błonnika w organizmie, który wspiera proces trawienia. Błonnik znajdziemy m. in. w jabłkach, gruszkach,śliwkach, marchewkach i cukinii.

Wymioty w ciąży – kiedy są groźne?

W przypadku silnych wymiotów w ciąży, kobieta może mieć problem z przybieraniem na wadze. W niektórych przypadkach ciężarne chudną w pierwszym okresie ciąży. Jeśli mimo tego, starają się normalnie odżywiać a ich wyniki badań mieszczą się w normie – nie stanowi to zagrożenia dla dziecka. Ważne jest jednak oszczędzanie się. Kobieta cierpiąca na mdłości i wymioty, musi dużo odpoczywać i przyjmować znaczną ilość płynów. Dobrze, gdy może również odpocząć od pracy zawodowej, do której może wrócić po ustaniu mdłości.

Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy torsje są tak silne i częste, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i jedzenie. Nieprzyjmowanie pokarmów wiąże się z ograniczoną dostawą wartości odżywczych do dziecka a to może mieć już poważniejsze konsekwencje dla jego rozwoju. W przypadku silnych wymiotów, powtarzających się po kilka razy dziennie, należy udać się do lekarza, który zaleci właściwe leczenie. Zwykle jest to uzupełnienie niedoborów odpowiednimi witaminami dla ciężarnych i płynami.

Aktualizacja: 2017-02-07 Publikacja: 2016-04-26
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.