Wysypka w ciąży: świąd, świerzbiączka, osutka, opryszczka. Rodzaje wysypek w ciąży

Patologiczne zmiany skórne w czasie ciąży
fot.: photos.com

Wysypka na plecach, udach czy na brzuchu w ciąży to męczące dolegliwości. Skóra w czasie ciąży poddawana jest rozciąganiu i działaniu hormonów. Czasem na skórze pojawiają się patologiczne zmiany, m.in. świąd ciężarnych, opryszczka, świerzbiączka, osutka. Jakie są rodzaje wysypek w ciąży i jak je leczyć?

Podczas ciąży skóra kobiety narażona jest na ryzyko pojawienia się patologicznych zmian skórnych. Do najczęstszych z nich należą: świąd, swędząca osutka pokrzywkowo-grudkowa, opryszczka ciężarnych, grudkowe zapalenie skóry, liszajec opryszczkowaty oraz świerzbiączka. Czym charakteryzują się poszczególne choroby skóry i w jaki sposób sobie z nimi radzić?

Wysypka w ciąży: świąd ciężarnych

Świąd ciężarnych – inaczej zwany cholestaza ciężarnych. To najczęstsza dermatoza w okresie ciąży. Charakteryzuje się silnym świądem rozpoczynającym się od dłoni i stóp, który do tego nasila się nocą. Świąd ciężarnych pojawia się zwykle w trzecim trymestrze ciąży, ale czasem niewielki świąd odczuwają kobiety już w pierwszym trymestrze ciąży. Wywołują go hormony ciążowe, które wpływają na pracę wątroby. Pod koniec ciąży świądowi ciężarnych mogą towarzyszyć inne objawy cholestazy ciążowej. Choroba wymaga konsultacji lekarza; gdy jej objawy są nasilone, niezbędne jest leczenie. Ustępuje po porodzie.

Wysypka w ciąży: swędząca osutka pokrzywkowo-grudkowa

Swędząca osutka pokrzywkowo-grudkowa – silnie swędzące ogniskowe grudki i pokrzywka są najczęstszą wysypką u przyszłych mam, bo szacuje się, że dotyka ona jedną na sto kobiet. Wysypka przypomina grudki i lubi umiejscawiać się na brzuchu (zwłaszcza w okolicach rozstępów), rzadziej na pośladkach lub kończynach, ale nigdy na twarzy. Charakteryzuje się bardzo silnym świądem. Zwykle pojawia się pod koniec ciąży, około 35. tygodnia ciąży i znika bez śladu po porodzie. Wysypka nie zagraża zdrowiu dziecka. Można ją leczyć miejscowo, stosując np. kortykosteroidy.

Wysypka w ciąży: opryszacza ciężarnych

Opryszczka (pemfigoid) ciężarnych - pęcherzyki i grudki w okolicy pępka, ale i na tułowiu, dłoniach i stopach, rzadko na owłosionej skórze głowy. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne. Choć ustępuje po porodzie, wymaga szybkiej konsultacji lekarza, bo stwarza ryzyko zahamowania rozwoju dziecka albo przedwczesnego porodu. Opryszczkę ciężarnych leczy się sterydami.

Wysypka w ciąży: grudkowe zapalenie skóry

Grudkowe zapalenie skóry – czerwone krostki (mogą mieć „strupki”) początkowo pojawiające się na tułowiu, a następnie na kończynach. Silnie swędzą. Grudkowe zapalenie skóry wywoływane jest przez burzę hormonów ciążowych. Może pojawić się na każdym etapie ciąży. W leczeniu grudkowego zapalenia skóry stosuje się kortykosteroidy.

Wysypka w ciąży: liszajec opryszczkowaty

Liszajec opryszczkowaty pęcherze ropne formujące się w grupy. Najczęściej pojawiają się w pachwinach, pod pachami i w zgięciach kończyn. Gdy po kilku dniach pęcherze znikają, na brzegach poprzedniego umiejscowienia pęcherzy pojawiają się kolejne. Zmiany skórne zamiast ustępować, nasilają się i mogą pojawić się inne objawy, tj. swędzenie, pieczenie, gorączka, dreszcze, bóle stawów, a nawet wymioty i biegunka. Na szczęście, liszajec opryszczkowaty jest bardzo rzadką chorobą skóry u ciężarnych. Choroba dotyka przyszłe mamy zwykle w trzecim trymestrze ciąży i ustępuje wraz z porodem, pozostawiając często blizny. Należy skonsultować się z lekarzem, bo może wywoływać komplikacje zdrowotne u matki oraz zagraża obumarciem płodu. Ciężarna może przyjmować hormon adrenokortykotropowy oraz kortyzon.

Wysypka w ciąży: świerzbiączka w ciąży

Świerzbiączka w ciąży – wysypka charakteryzująca się zaczerwienionymi obszarami skóry w górnej części tułowia i czasem na nogach. Często pojawia się na brzuchu w okolicach rozstępów.  Wywołuje świąd. Najczęściej objawia się w drugim trymestrze lub dopiero trzeci trymestrze ciąży. Nie ustępuje od razu po porodzie, lecz może być jeszcze aktywna do trzech tygodni po porodzie. Świerzbiączkę można leczyć preparatami przeciwhistaminowymi.

Zobacz wideo: Dieta mamy - odżywianie w ciąży

Aktualizacja: 2016-07-30 Publikacja: 2012-04-22
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.