Czopki glicerynowe dla dorosłych - bezpieczne i skuteczne na zaparcia w ciąży

2022-08-17 9:02

Zaparcia w ciąży to jedne z najbardziej dających się we znaki ciążowych dolegliwości trawiennych. Sprawdź, co brać na zatwardzenia w ciąży i dowiedz się, czy czopki glicerynowe i leki na przeczyszczenie to dobry pomysł na rozwiązanie tego problemu.

Zaparcia w ciąży
Autor: Getty images Czy w ciąży wolno brać czopki glicerynowe i leki na przeczyszczenie?

Co druga przyszła mama ma problemy z regularnym wypróżnianiem się. Co brać na zaparcia w ciąży? Czy popularne środki, jak czopki glicerynowe, herbatki ziołowe i leki przeczyszczające to dozwolone leki na zaparcia w ciąży? Sprawdź to.

Spis treści

  1. Skąd się biorą zaparcia w ciąży?
  2. Dlaczego trzeba walczyć z zaparciami w ciąży?
  3. Niedozwolone środki na zaparcia w ciąży
  4. Czopki glicerynowe dla dorosłych
  5. Inne leki na zaparcia dozwolone w ciąży
  6. Sposoby na zaparcia w ciąży
Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Skąd się biorą zaparcia w ciąży?

Na fakt, że jelita podczas ciąży nie najlepiej radzą sobie z przesuwaniem pokarmu, składa się kilka czynników. Pierwszym powodem zaparć w ciąży jest inna niż wcześniej praca hormonów, które są odpowiedzialne za motorykę przewodu pokarmowego.

W czasie ciąży sytuacja się zmienia: wzrastający poziom progesteronu w twoim organizmie oddziałuje bezpośrednio m.in. na pracę układu trawiennego, który gwałtownie zwalnia – pokarm jest trawiony dużo wolniej, wolniej też produkty przemiany materii przesuwają się w jelitach.

Kolejna przyczyna to powiększanie się macicy, która podczas ciąży zwiększa masę 20-krotnie. Powiększona macica uciska inne narządy, przez co ich funkcjonowanie również ulega zmianom. To sprawia, że czas przechodzenia treści przez przewód pokarmowy zdecydowanie się wydłuża.

Zaparciom w ciąży sprzyja też przyjmowanie niektórych leków i suplementów diety. Do nich należą także i te, które przyszłej mamie często zaleca lekarz, np. preparaty zawierające żelazo, leki zobojętniające kwas solny, zawierające w swoim składzie glin i wapno (stosowane przy zgadze), leki przeciwskurczowe, moczopędne i przeciwbólowe.

Powodem zaparć są też pokarmowe zachcianki. Zazwyczaj nie ma wśród nich produktów bogatych w błonnik, bo przyszłe mamy rzadko mają chęć na objadanie się brokułami czy owsianką, za to chętniej sięgają po słodkie bułeczki i czekoladki, które zawierają cukry proste. A te dodatkowo spowalniają trawienie.

Za zaparcia odpowiadają też: przyjmowanie przed ciążą środków przeczyszczających – to najkrótsza droga do tego, by rozleniwić jelita oraz niektóre choroby - czasami zaparcia towarzyszą chorobom układu pokarmowego, np. zespołowi jelita wrażliwego, niedoczynności tarczycy czy cukrzycy.

Dlaczego trzeba walczyć z zaparciami w ciąży?

Dokuczliwe zaparcia mogą pojawić się na każdym etapie ciąży, jednak najczęściej doskwierają w pierwszych tygodniach ciąży, a potem w ostatnim trymestrze. Bywa i tak, że dolegliwość nie ustępuje przez całe 9 miesięcy, a nawet dłużej. Z zaparciami w ciąży zmagają się również te kobiety, które wcześniej nie miały żadnych kłopotów z wypróżnianiem.

O zaparciu mówimy wtedy, gdy do wypróżnienia dochodzi rzadziej niż trzy razy w tygodniu, a każda wizyta w toalecie wymaga wysiłku oraz… czasu. Niektóre osoby cierpiące na zaparcia podczas wypróżniania odczuwają ból, a także często napięcie, wzdęcia i uczucie pełnego brzucha.

Zaparcia są wprawdzie objawem, a nie chorobą, ale i tak trzeba je leczyć. Nie dość, że powodują dyskomfort oraz kłopoty z przyswajaniem wartościowych składników odżywczych, to jeszcze mogą być przyczyną innych problemów, np. prowadzą do powstania hemoroidów, na które w ciąży i tak jesteś narażona o wiele bardziej.

Wszystkie żyły w okresie ciąży są bowiem bardziej podatne na uszkodzenia, a jednocześnie przepływa przez nie znacznie więcej krwi niż normalnie.

Czytaj również: Układ pokarmowy w ciąży: biegunka, zaparcia, wymioty, wzdęcia

Skuteczne i bezpieczne zioła na lepsze trawienie

Hemoroidy w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie hemoroidów

Dobrze wiedzieć

Zaparcia w ciąży - postaw na błonnik

Aby uniknąć zaparć, przede wszystkim warto wzbogacać dietę w błonnik, który działa jak naturalna szczotka w jelitach. Ważne tylko, aby jedząc produkty bogate w błonnik, dużo pić. Bo błonnik pęcznieje i tylko wtedy może spełniać swe zadanie. Jeśli nie ma dużej ilości płynów, to może wręcz nasilać zaparcie.

Przyjmuje się, że dobowe zapotrzebowanie na błonnik to 40 g dziennie. Jedna śliwka suszona to 2,2 g błonnika, więc zjadając 10 śliwek dziennie można zaspokoić połowę dobowego zapotrzebowania na błonnik. 40 g błonnika to na przykład: pół kilograma malin, 650 g zielonego groszku. Średnie jabłko to 2,8 g błonnika.

Niedozwolone środki na zaparcia w ciąży

Lewatywa i środki przeczyszczające to nie jest rozwiązanie problemu zaparć u nikogo, a już szczególnie u przyszłej mamy. Leków przeczyszczających, także tych ziołowych, nie można stosować w ciąży. Mogą bowiem spowodować przekrwienie narządów miednicy i tym samym wywołać poronienie.

Leki przeczyszczające mogą być stosowane jedynie w wyjątkowych sytuacjach i pod ścisłą kontrolą ginekologa. To dotyczy również popularnych środków z liśćmi senesu w składzie.

Długotrwałego stosowania środków przeczyszczających w czasie ciąży, ponieważ może to prowadzić do odwodnienia i niezrównoważonego poziomu soli i minerałów w organizmie.

Czopki glicerynowe dla dorosłych

Sporadycznie możesz sięgnąć po czopki glicerynowe (dostępne bez recepty), ale tylko wówczas, gdy naprawdę jest taka konieczność. Istnieje bowiem duże ryzyko, że organizm się do nich przyzwyczai, co utrudni jeszcze bardziej pozbycie się problemu. Poza tym nie wszystkie ciężarne dobrze je tolerują – czasem czopki powodują skurcze i bóle brzucha.

W aptece można też kupić specjalne czopki dla kobiet w ciąży, które rozpuszczają się, uwalniając dużą ilość mikropęcherzyków – wywierają one nacisk na ścianki odbytu, zmiękczając masy kałowe.

Inne leki na zaparcia dozwolone w ciąży

Nowością jest tzw. mikrowlewka: do odbytu wprowadza się 10 g produktu, który zawiera kompleks miodów i polisacharydów z aloesu i ślazu dzikiego. Preparat oczyszcza jelito, a dodatkowo łagodzi podrażnienia błony śluzowej odbytu, zmniejszając związane z tym dolegliwości, co ma znaczenie np. przy hemoroidach czy szczelinie odbytu.

Bez recepty możesz kupić także preparat z laktulozą, która jest dobrze tolerowana i nie wchodzi w reakcje z innymi lekami. Laktuloza nie wchłania się z przewodu pokarmowego i nie ulega trawieniu, można ją stosować od 4. miesiąca ciąży. Pomóc mogą też preparaty probiotyczne, które regulują pracę jelit.

Dozwolone dla kobiet w ciąży jest spożywanie siemienia lnianego poprawiającego perystaltykę jelit oraz picie zielonej herbaty i naparów ziołowych: z kopru włoskiego, anyżku, rumianku i mniszka lekarskiego.

Sposoby na zaparcia w ciąży

Dobra wiadomość jest taka, że w dużej mierze masz wpływ na to, jak pracuje twój układ pokarmowy, a tym samym na pozbycie się uciążliwego problemu. Poznaj proste, domowe sposoby na zapobieganie zaparciom oraz – jeśli problem już się pojawił – łagodzenie przykrych skutków zaparć.

  • Staraj się funkcjonować zgodnie z zegarem biologicznym – wstawaj i kładź się o tej samej porze. Ta sama zasada dotyczy posiłków, gimnastyki, spacerów. Nie jedz w nocy – niezbędna jest nocna przerwa w pracy układu pokarmowego.
  • Zmodyfikuj swój codzienny jadłospis. Na talerzu każdego dnia powinny pojawiać się produkty bogate w błonnik, takie jak: pełnoziarniste pieczywo, świeże owoce i warzywa (tych drugich powinno być dwukrotnie więcej), płatki zbożowe, najlepiej z otrębami. Nie jadaj w pośpiechu ani na stojąco. Od czasu do czasu zalej śliwki suszone wodą na noc, a rano wszystko zjedz na czczo – efekty z reguły są bardzo szybkie!
  • Zadbaj o dostarczanie sobie odpowiednio dużych ilości płynów. Powinnaś pić co najmniej 6–8 szklanek niegazowanej wody mineralnej dziennie. Wybieraj soki wyprodukowane z owoców usprawniających trawienie – świetny będzie np. sok śliwkowy, podobnie jak niesłodzony napój lub kompot z suszonych śliwek. Dobre są soki zawierające miąższ, które są bogatsze w błonnik.
  • Jeśli ciąża nie jest zagrożona, więcej się ruszaj. Joga, nordic walking, pływanie, długie, energiczne spacery – to zajęcia, na które powinnaś znaleźć czas przynajmniej trzy razy w tygodniu. Taka aktywność powinna trwać około 40 minut. Oprócz tego pamiętaj o codziennej, porannej rozgrzewce – 10 minut łagodnych ćwiczeń rozciągających tuż przed śniadaniem pozwoli rozruszać nie tylko mięśnie i stawy, ale też pobudzić do pracy przewód pokarmowy.
  • Walcz ze stresem. Układ trawienny jest szczególnie wyczulony na nadmiar emocji. Uczucie ciężkości i ciągłe myślenie o pójściu do toalety przekłada się na samopoczucie – jesteś wtedy podenerwowana, nie umiesz skoncentrować się na codziennych zajęciach. Ten ciągły stres nasila dolegliwości związane z zaparciami.

miesięcznik "M jak mama"

Sonda
Czy w 5 tygdniu ciąży miałaś poranne mdłości?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza