Co się dzieje w poszczególnych etapach ciąży [KALENDARZ ROZWOJU CIĄŻY]

2014-06-12 15:33

Wiele mam śledzi kolejne etapy ciąży w kalendarzu rozwoju ciąży. Nic dziwnego, rozwój płodu to coś naprawdę fascynującego! Chcesz wiedzieć, co i na jakim etapie ciąży dzieje się z twoim dzieckiem? Oto przewodnik, opisowy kalendarz rozwoju ciąży, który powie ci, co dzieje się w twoim brzuchu w kolejnych miesiącach ciąży. 

Ciążą na leżąco
Autor: Getty images Jak przetrwać czas, który musisz spędzić w łóżku?

Spis treści

  1. Etapy ciąży: 1 miesiąc ciąży – od komórki do blastocysty
  2. Etapy ciąży: 2 miesiąc ciąży – zaczyna bić serce, tworzy się mózg
  3. Etapy ciąży: 3 miesiąc ciąży – są już wszystkie narządy
  4. Etapy ciąży: 4 miesiąc ciąży (ok. 14-18 tydzień ciąży) – dziecko ma płeć
  5. 5 miesiąc ciąży (ok. 19-22 tydzień ciąży) – rodzą się zmysły
  6. 6 miesiąc ciąży (ok. 23-27 tydzień ciąży) – dziecko widzi i czuje dotyk
  7. 7 miesiąc ciąży (ok. 28-32 tydzień ciąży) – ciało nabiera kształtów
  8. 8 miesiąc ciąży (ok. 33-36 tydzień ciąży) – malec rośnie i czeka na spotkanie z mamą
  9. 9 miesiąc ciąży (ok. 37-70 tydzień ciąży) – dzieło jest skończone!

Etapy ciąży: 1 miesiąc ciąży – od komórki do blastocysty

Pierwszy miesiąc ciąży trwa od 1 do ok. 4 tygodnia ciąży. Na początku wyjaśnienie: lekarze zaczynają liczyć czas trwania ciąży od daty ostatniej miesiączki, ale do zapłodnienia dochodzi ok. dwóch tygodni później, a wiec pod koniec 1 miesiąca ciąży zarodek ma zaledwie 2 tygodnie.  Co się w tym czasie dzieje? Następuje jego błyskawiczny rozwój. Zapłodniona komórka jajowa na początku ma tylko 0,1 mm i wazy 0,001g. Po tygodniu, a wtedy właśnie zagnieżdża się w ścianie macicy, składa się już ze 100 komórek, a po dwóch tygodniach – z kilkuset. Lekarze nazywają ten twór blastocystą. Dzieli się ona na dwie połowy, z jednej powstaną: łożysko, pępowina, worek owodniowy i kosmówka (ochronna błona w macicy), a z drugiej – dziecko.

Etapy ciąży: 2 miesiąc ciąży – zaczyna bić serce, tworzy się mózg

2 miesiąc ciąży trwa od ok. 5 do 9 tygodnia ciąży. W 5 tygodniu ciąży (3. tygodniu od poczęcia) komórki embrionu się specjalizują: dzielą się na trzy warstwy, z których powstaną wszystkie narządy. W 18. dniu życia płodowego następuje zamknięcie cewy nerwowej i zaczyna się formować centralny układ nerwowy: mózg i rdzeń kręgowy. Kilka dni później tworzy się serce: najpierw jest pojedynczą rurką w kształcie litery S, ale już ok. 22 dnia od poczęcia zaznaczają się w nim komory, które zaczynają się kurczyć – serce zaczyna bić! W krwiobiegu zaczyna krążyć krew. W 6 tygodniu ciąży zarodek ma ok. 4 mm długości i przypomina kijankę: ma ugięty tułów i... ogonek. Jego ciało wygląda jak przezroczysta, szarawa galaretka. Zawiązki oczu znajdują się na razie... po obu stronach głowy (jak u ptaków). Wykształcają się: nerki, wątroba, mięśnie, trzustka, płuca, jelita, kości (na razie z chrząstki). Pojawiają się zawiązki kończyn, które wyglądają jak małe wypustki.

>> Czy można zapobiec wadom wrodzonym cewy nerwowej?

Etapy ciąży: 3 miesiąc ciąży – są już wszystkie narządy

Ten etap ciązy trwa od ok. 9 do 13 tygodnia ciaży. Po 10 tygodniach ciąży twoja „fasolka” ma już wszystkie najważniejsze narządy i przybiera wyraźnie ludzki kształt. Zakończył się okres organogenezy, odtąd płód jest bardziej odporny na szkodliwe czynniki: leki, promienie RTG, papierosy, bakterie, wirusy... Zaczynają funkcjonować narządy wewnętrzne: wątroba, nerki, jelita i mózg. Pojawiają się palce u rak i stóp, początkowo połączone błoną. Na twarzy dziecka wyraźnie widać nos i oczy. Jego powieki są zrośnięte, ale pod nimi tworzą się już tęczówki. Kości absorbują wapń i twardnieją. Płód zaczyna się delikatnie poruszać, ale ty tego nie czujesz. Pod koniec miesiąca potrafi otwierać usta: ziewać, pić płyn owodniowy, a nawet ssać własny kciuk! Wykształcają się zewnętrzne narządy płciowe, choć raczej nie można ich jeszcze zobaczyć na monitorze ultrasonografu. Pod koniec tego miesiąca dziecko mierzy ok. 7,5 cm (od ciemienia do końca tułowia), a waży 20 g.

Etapy ciąży: 4 miesiąc ciąży (ok. 14-18 tydzień ciąży) – dziecko ma płeć

W 14 tygodniu ciąży płeć dziecka można rozpoznać na USG niemal ze stuprocentową pewnością (chyba że masz sporą nadwagę lub płód jest nietypowo ułożony). Całe ciało dziecka pokrywa się mięciutkim meszkiem, który pełni funkcje termoregulacyjne. W uchu środkowym rozwija się aparat słuchowy – płód zaczyna słyszeć dźwięki. Jego kończyny są całkowicie ukształtowane, więc dziecko jest bardzo aktywne: wierci się, obraca, porusza ramionami, kopie nóżkami, chwyta za pępowinę. Robi wiele min i grymasów, marszczy brwi. Na głowie pojawiają się pierwsze włosy. Nerki rozpoczynają produkcje moczu i dziecko może już zrobić siusiu. Zaczyna ćwiczyć oddychanie, poruszając klatką piersiową. Pod koniec miesiąca dziecko ma ok. 14 cm długości i waży ok. 150 g.

>> USG w ciąży: czym się rożni USG 4D od USG 2D i 3D?

5 miesiąc ciąży (ok. 19-22 tydzień ciąży) – rodzą się zmysły

W mózgu dziecka rozwijają się komórki odpowiedzialne za rozwój i pracę zmysłów: smaku, powonienia, słuchu, wzroku i dotyku. Maluszek słyszy, a nawet reaguje na dźwięki przyspieszeniem tętna. Potrafi już także rozpoznawać twój głos. Na języku i wewnątrz ust są już w pełni uformowane kubki smakowe. Oczy zajmują swoje właściwe położenie – z przodu głowy. W mózgu tworzą się skomplikowane połączenia między komórkami nerwowymi, niezbędne do późniejszego zapamiętywania i myślenia. Dziecko ma pomarszczona, półprzezroczystą skórę, pokrytą mazią płodową. Jego opuszki palców pokryte są układem własnych, niepowtarzalnych linii papilarnych. W jelitach gromadzi się tzw. smółka, czyli pierwsze odchody. Dziecko mierzy ok. 18 cm (od ciemienia do końca tułowia) i waży ok. 350 g.

>> Co się dzieje z mamą i dzieckiem w 5 miesiącu ciąży?

6 miesiąc ciąży (ok. 23-27 tydzień ciąży) – dziecko widzi i czuje dotyk

W 6 miesiącu ciąży otwierają się nozdrza – dziecko potrafi wdychać i wydychać płyn owodniowy. W płucach rozwijają się naczynia krwionośne i pęcherzyki, które – po urodzeniu – zapewnią dopływ tlenu do wszystkich części ciała. Choć płuca nie są jeszcze w pełni rozwinięte, to gdyby dziecko urodziło się pod koniec tego miesiąca ciąży, miałoby szansę przeżyć na oddziale intensywnej terapii. Malec zaczyna odbierać bodźce dotykowe – najpierw w okolicy ust. Jego ulubionym zajęciem jest ssanie kciuka. Zauważono, że płody męskie podczas tej czynności często miewają erekcję. W jądrach chłopca tworzą się pierwsze, prymitywne plemniki. Zrośnięte do tej pory powieki rozchylają się – dziecko zamyka i otwiera oczy, które są już całkowicie ukształtowane. Pod koniec 2 trymestru płód rozróżnia zmiany natężenia światła (reaguje ruchem na światło latarki skierowane na brzuch). W dziąsłach pojawiają się zalążki zębów... stałych. Wielkość: ok. 24 cm, masa: ok. 1 kg.

>> Jak się rozwijaja zmysły płodu?

7 miesiąc ciąży (ok. 28-32 tydzień ciąży) – ciało nabiera kształtów

W 7 miesiącu ciąży dziecko wygląda już niemal tak jak noworodek: jego głowa nabiera właściwych proporcji wobec reszty ciała, a pod skórą odkłada się tłuszcz, który sprawia, że kształty się zaokrąglają. Zanika meszek pokrywający skórę, gęstnieją włosy na głowie, rosną paznokcie. Stale rozwijają się kości, mózg, mięśnie, płuca i inne narządy wewnętrzne. Mózg staje się coraz bardziej pofałdowany, dzięki czemu jest coraz sprawniejszy: kontroluje oddychanie i temperaturę ciała, uwrażliwia dziecko już nie tylko na dźwięki i światło, ale także na smaki i zapachy – słodkawy smak płynu owodniowego sprawia, że po urodzeniu niemowlę preferuje smaki słodkie. Wiele dzieci przyjmuje pozycję ułatwiającą poród, czyli ustawia się główką w dół. Pod koniec miesiąca dziecko ma ok. 28 cm długości i wazy ok. 1,6 kg.

>> Obracanie dziecka w brzuchu sposobem na uniknięcie cesarskiego cięcia.

8 miesiąc ciąży (ok. 33-36 tydzień ciąży) – malec rośnie i czeka na spotkanie z mamą

Twoje dziecko w 8 miesiącu ciąży jest już dość duże i zaczyna mu być ciasno. Jego ruchy staja się powolniejsze i lepiej wyczuwalne – raczej przetacza się na boki, niż macha nóżkami. Jednak potrafi też zdecydowanie się rozpychać. Skóra dziecka zmienia zabarwienie z czerwonego na różowe. Niemal wszystkie narządy są rozwinięte i funkcjonują, ale mózg wciąż rozwija się bardzo intensywnie – w 33 tygodniu ciąży rośnie jak na drożdżach. Prawie w pełni rozwinięte są też płuca – dziecko stale wykonuje „ćwiczenia oddechowe”, które je wzmacniają. Wcześniak urodzony w 35 tygodniu ciąży w 95 proc. nie ma problemów z przeżyciem i samodzielnym oddychaniem. Dziecko dużo śpi, potrafi przespać cały dzien. Z cała pewnością jest ustawione główką w dół, chyba że należy do tych 3–4 proc. uparciuchów, które nie chcą tego zrobić aż do końca.

>> Jak liczyć ruchy dziecka?

9 miesiąc ciąży (ok. 37-70 tydzień ciąży) – dzieło jest skończone!

Od 37 tygodnia ciąży twoje dziecko jest w pełni ukształtowane, rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat. Trzeba się liczyć z tym, że poród może nastąpić w każdej chwili. Maluch wygląda już zupełnie jak noworodek. Powoli zanika maź płodowa, meszek na skórze jest śladowy. Płuca są dojrzałe i mogą podjąć oddychanie. Mózg dziecka i sieć włókien nerwowych w chwili narodzin składają się ze 100 miliardów komórek! Dziecko się teraz mniej porusza, bo każdy ruch sprawia mu trudność. Kości czaszki są jeszcze niezrośnięte – dzięki temu mogą się przesuwać i lekko zachodzić na siebie podczas porodu. Noworodek waży średnio ok. 3,5 kg, a mierzy ok. 50 cm – tym razem już z nóżkami. :)

>> Kalendarz rozwoju dziecka. Sprawdź, jak będzie się rozwijao twoje dziecko w pierwszych tygodniach po porodzie.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza