Objawy ciąży bliźniaczej: czy mogę urodzić bliźniaki?

Ciąża bliźniacza
fot.: thinkstockphotos.com
Objawy ciąży bliźniaczej to szybsze przybieranie na wadze i wczesne wyczuwanie ruchów dzieci.

Objawy ciąży bliźniaczej mogą nieco różnić się od objawów ciąży pojedynczej, choć ciążę bliźniaczą w stu procentach potwierdza jedynie badanie USG. Jakie objawy ciąży mogą dawać nadzieję na bliźnięta?

Ciąża bliźniacza (mnoga) daje te same objawy, co każda inna ciąża, ale często są one nieco bardziej intensywne. Jeśli przyszła mama dobrze wsłuchuje się w swój organizm, istnieje szansa, że dowie się o ciąży bliźniaczej jeszcze zanim potwierdzi to badanie USG.

Czytaj także: >> Ciąża bliźniacza to ciąża wysokiego ryzyka, ale nie powód do zmartwień >>

Objawy ciąży bliźniaczej

  • Wyraźny wynik testu ciążowego

Ze względu na to, że ciąża mnoga wiąże się z wyższym poziomem hormonu ciążowego beta hCG we krwi przyszłej mamy, testy ciążowe w przypadku ciąż mnogich dają wyraźny wynik. Kreska na teście ciążowym mnogiej mamy jest zwykle bardzo intensywna – już w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.

  • Intensywne mdłości, duże zmęczenie

Mamy w ciążach mnogich zwykle skarżą się na uciążliwe dolegliwości wczesnociążowe w tym mdłości, wymioty, wrażliwość na zapachy, zgagę i zmęczenie. Winę za to ponosi znowu wyższy poziom hormonów ciążowych, a raczej ich nagłe skoki.

  • Szybsze przybieranie na wadze

W ciąży bliźniaczej zwykle szybciej staje się widoczny ciążowy brzuszek. Ze względu na to, że kobieta nosi w nim dwoje, a nie jedno dziecko, przyrost wagi jest szybszy niż u kobiety w ciąży pojedynczej. Już po miesiącu widać pierwsze zaokrąglenie brzucha, a skok wagi w tym pierwszym okresie jest bardzo gwałtowny. Oczywiście, składa się na to nie tylko waga dzieci, ale i płynu owodniowego, którego jest naturalnie więcej.

Czytaj także: >> 10 rad dla mamy, czekającej na bliźnięta >>

 

Nie przegap

  • Wcześniejsze odczuwanie ruchów dziecka

Normalnie ruchy dziecka wyczuwa się w okolicach 18-20. tygodnia ciąży. W przypadku bliźniąt zwykle staje się to wcześniej, nawet bardzo wcześnie, bo około 12. tygodnia ciąży. Często jest również tak, że ruchy te przyszła mama odczuwa w kilku miejscach naraz. To znak, że być może w brzuchu mieszka nie jedno, a więcej dzieci. Wczesne odczuwanie ruchów wiąże się z większą ruchliwością bliźniąt. Mają one bowiem mniej miejsca dla siebie, więc bardziej się rozpychają i wiercą.

  • Uciążliwy nacisk na pęcherz

Częste parcie na pęcherz to zwykle norma w przypadku ciąż mnogich. Ucisk na pęcherz, jakiemu winna jest rozrastająca się macica, jest naturalnie silniejszy, dlatego i potrzeba oddawania moczu częstsza.

Wymienione objawy nie są oczywiście gwarancją ciąży bliźniaczej. Bywa też bowiem i tak, że kobiety w ciąży mnogiej świetnie znoszą swój stan i nie narzekają na większe uciążliwości. Zanim więc droga mamo, poinformujesz świat o tym, że spodziewasz się bliźniąt – pójdź na badanie USG, które da ci sto procent pewności.

Aktualizacja: 2016-08-05 Publikacja: 2016-07-29
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.